İnceleme

Brotato

0

Blobfish tarafından geliştirilen ve yayıncılığı üstlenilen Brotato 23 Haziran 2023’te tam sürüme geçti. Vampire Survivors tarzını benimseyen Brotato ucuz fiyatı ve zevkli oynanışı ile göz kamaştırıyor. Peki bu oyun yeni Vampire Survivors olabilir mi? Yoksa başarısız bir klon olarak mı kalacak? Hadi sizi hiç bekletmeden incelememize geçelim.

Brotato
Brotato

Aslında bakarsak Brotato oyununun en göze çarpan özelliği fiyatı, Steam indirimlerinde oyunun fiyatı 8 TL’ye kadar düşebiliyor. Oyunun hızlı oynanış yapısı ile sıkılmadan uzun süreler oynayabilmenizi sağlıyor. Brotato, Vampire Survivors türünün en başarılı örneklerinden birisi. Diğer oyunlardan ziyade çok kısa süren 20 turdan oluşuyor. Kısa sürmesi ise oyunu daha hızlı ve zevk alınabilir yapıyor.


Brotato içerisinde maksimum 6 silah kuşanabilen bir patatesleri canlandırıyoruz, bu küçük minik patateslerimizin ise ölmeden bölümün sonunu getirmesi gerekiyor. Aslında bütün oyun ölmeden kaçmamız gereken bir arena içerisinde gerçekleşiyor. Peki bu arenanın kuralları ney mi? ÖLMEMEK!

Brotato oynanış detayları

Karakter seçimi gerçekten çok önemli

Brotato içerisinde toplam 44 adet farklı karakter bulunuyor, bu karakterlerin ise birbirinden farklı özellikleri var. Bu özellikler tabii ki yanı sıra dezavantajlar getiriyor.

Sadece avantajı olan karakterler bulunmadığı için ise her karakter oynanış tarzınızı değiştiriyor.

Brotato karakter seçim ekranı

Tek-Kollu karakterini kullanırken SMG almanızı tavsiye ederim.

Her karakter farklı silahla başlıyor

Brotato silah seçimi

Her karakterin başladığı farklı silah türleri mevcut, bazı karakterler sadece menzilli silahlarla başlayabilirken bazıları ise yakın dövüş silahları ile başlayabiliyor.

Tabii ki en güçlü olan silah türü menzilli olanlar, rakibinize yaklaşmadığınız sürece uzaktan saldırarak hasar almayabiliyorsunuz.

6 kolu olan bir patates olduğumuzu unutmamak lazım.

5 adet zorluk seviyesi var

Brotato içerisinde toplamda 5 adet zorluk seviyesi bulunuyor, bu zorluk seviyeleri ilk başta açık gelmiyor. Her seviyenin boss (Patron)’unu yendiğiniz zaman bir sonraki zorluk seviyesini oynamak için hak kazanıyorsunuz.

Peki Bu zorluk seviyelerinin avantajı ney mi? DAHA ÇOK KAOS!

Brotato

Düşmanlarımızı öldürdüğümüz zaman içerlerinden belirli malzemeler düşebiliyor, bu malzemelerin büyük kısmı ise yetenek puanları. Seviye atladığımız zaman oyun silah seçim ekranında bize 4 özellikten birisini seçmemizi istiyor. Seçtiğimiz özelliklerimiz ise belirli özelliklerimizin çarpanlarını ya da hasarlarını arttırıyor. Bu özelliklere örnek vermem gerekirse menzilli saldırı, yakın dövüş veya doğa güçlerimiz.

Doğru build zafere götürür!

İstatistiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor

İstatistiklerimizi doğru dağıtmak gerçekten çok ama çok önemli, güçlü olduğumuz yanlarımızı bilirsek onlar üzerinde kurulu bir oyun tarzı benimseyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse eğer güçlü yanımız yakın dövüşlü silahlar ise fakat biz menzilli silah kullanıyorsak ölüm çok yakın olabilir.

Tabii ki sadece hasara yüklenerek oyunu kazanmamız çok zor, hasarımızı yükseltirken aynı zamanda canımıza ve zırhımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Fakat sadece zırhımız değil kaçınma yeteneğimiz aynı şekilde bizim için koruyucu bir kalkan olabiliyor.

Tabii ki çok güçlü olup canımızı 10 bırakamayız değil mi? Eğer canımızı 10 bırakır ve hiç savunma almazsak düşmanlar tarafından tek saldırıda ölebilir. Peki buna ne denir bilir misiniz? Git Gud!

Doğru istatistik dağılımı rezil de eder vezir de

Silah seçiminize dikkat etmenizde büyük fayda var

Brotato

Silah seçiminizi gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Bu şeyler çoğunlukla istatistik dağılımımız oluyor, eğer istatistik dağılımını umursamadan silah seçersek sonumuz çok büyük ihtimalle hüsran oluyor.

Brotato içerisine toplam 8 farklı istatistik ile hasarımız artabiliyor, yakın dövüş, menzilli, doğa, zırh, mühendislik, menzil, saldırı hızı ve seviye olarak 8’e ayrılıyor. Bu saydığım istatistikler arttıkça silahlarımızın hasarları artabiliyor. Pekii bu kadar istatistik var fakat kaç tür silah mevcut?

4 adet nadirlik seviyesi var ve kırmızı en nadiri!

Brotato içerisinde 15 adet alt silah sınıfı bulunuyor, bu silah sınıflarının ise kendilerine özel yetenekleri var.

Silahınızı seçerken kullanmak istediğiniz sınıfı iyi seçmenizde fayda var, modern silahlar ile eski çağ silahları arasında sinerji olmadığı için düşündüğünüz kadar güçlendirme alamayabilirsiniz.


Brotato haritası

Brotato’nun haritası açık bir dünya değil, küçük bir harita üzerinde oynuyoruz. Bu harita ise düşündüğünüzden daha küçük olduğu için her denemeniz aşırı hızlı başlıyor ve bitiyor. Haritanın küçük olması neye mi yaramış? Oyunlar hızlı bitip hızlı başladığı için hiç çekinmeden bir sonraki denemenize girebiliyor ve oyuna başlayabiliyorsunuz.

Brotato

Brotato müzikleri

Brotato müzik seçimi konusunda birazcık sınıfta kalmış diyebiliriz. 20 saatlik oyun deneyimim ardından aklımda kalan hiçbir melodi olmadığını söylesem yalan söylemiş olmam. Fakat bir indie yapıma göre müzik seçiminin gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Brotato

Değerlendirme

Geldik en önemli kısma, Brotato oyununa 10,50 TL para verilir mi? Bu soruya cevabım hiç tereddüt etmeden evet olur. 10,50 TL’lik bir oyun olmasına rağmen içerisinde Türkçe dil desteği barındırıyor.

Brotato

Ucuz olmasının yanı sıra uzun bir oynanış deneyimi vadeden Brotato’yu kesinlikle deneyebilirsiniz. Eğer daha ucuza almak isterseniz indirim dönemlerinde Brotato 8 TL bandına düşebiliyor.


product-image

Brotato

6

Olumlu Yönleri
  • Hızlı bir oyun deneyimi sunuyor.
  • Silah çeşitliliği yeterince iyi.
  • Mod desteği oynanış süresini arttırabiliyor.
Olumsuz Yönleri
  • Çok hızlı tekrara düşüyor.
  • Düşman çeşitliliği gerçekten çok az.
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up