İncelemeOG

Blanc

0

2014 yılında kurulan Casus Ludi’nin uzun yıllardır geliştirdiği ilk oyunu Blanc, bizleri engin ve vahşi doğadaki küçük kurt ve geyik yavrusunun sürülerini bulma macerasına götürüyor. Elle çizilmiş grafikleri, karla kaplı manzaraları ve iki kişilik oynanış sistemiyle duygusal bir anlatının peşinde.

Blanc

Gearbox Publishing tarafından yayınlanan Blanc, 14 Şubat itibariyle Nintendo Switch ve PC platformları için oyuncuların beğenisine sunuldu.

Eğer oyun hakkında birkaç bilgiye sahipseniz, geçtiğimiz sene çıkışını gerçekleştirmiş olan Endling: Extinction is Forever ile arasındaki olağan benzerlikleri tahmin edebilirsiniz. Endling doğada geriye kalan tek anne tilkinin yavrularını yaşatmak için verdiği yaşam mücadelesini deneyimletiyordu. Üzücüydü, yer yer göz yaşlarınız pıt pıt akıyordu. İnsan ırkının ne kadar da kötü ve acımasız olduğunu yüzümüze vurmuştu. Kalbi sızlatan tarafları sebebiyle, özellikle de hayvanların yaşam mücadelesini ele almasıyla çok fazla oynayamamıştım. Blanc ise duygusal anlatının biraz daha acı ve karanlık kısmında değil, huzur ve sakinlik gibi kavramlarında geziniyor.

Bir kurt ve kuzu yavrusunun macerası

Fırtına sonrası sürülerini kaybetmiş küçük ve eğik kulaklı kurdumuz, kuyruğundaki kabarık tüyleriyle yine yavru fakat yapısı gereği daha büyük olan geyiğimiz karşılaşır. İlk dakikalar birbirlerine yaklaşmazlar. Ayrı ve paralel yollarda ilerler, sonrasında yollarımızın kesişmesiyle birlikte aynı yolda gideceklerini anlarlar. Birkaç saniye sonra birbirine ısınmaya başlayan ikiliyi görürüz. Maceramızın yaklaşık olarak %20’lik giriş kısmıyla birlikte bulmacalar ile oyun genişlemeye ve yürümekten ibaret olmamaya başlar.

Bulmacaların genel yapısı ikilimizin fiziksel özelliklerine dayanıyor. Kurdumuz ağzıyla nesneleri çekiştirme, geyiğimiz ise kafasıyla itmeyi gerçekleştirirken bulmacaların bir çoğunu aşabiliyoruz. Bunun yanında bazı bölümlerde de geyiğimizin kısa boylu dostumuz için eğilmesi ve yüksek noktalara onu çıkarması gerekir. Bulmacaların büyük bir çoğunluğunda oynadığınız arkadaşınızla konuşmak ve iletişim kurmak için pek çok alan oluşuyor. Ya da sizlerde benim gibi dostunuzla iletişim olmadan oynamayı deneyebilirsiniz. O zaman da karakterlerimizin birbirini çağırması için ses çıkarması gerekir. Oyuna uygun olan doğal iletişim yöntemi bu diye düşünüyorum. Ayrıca karakterlerimiz yalnızca birbirlerine yardımcı olmakla kalmıyor. Anne ördek ve yavruları, minik inekler gibi pek çok canlıyla yolumuz kesişiyor. Büyük ördeğin yardımımıza ihtiyacı olmamasına rağmen yavrular rüzgarlı bölgelerde ilerleyemediği için onlara kalkan olma görevini de biz üstleniyoruz. Veya yavru ineklerimizin ilerleyebilmesi için yaptığımız hareketleri onların taklit etmesini de sağlıyoruz.

Kağıt ve kalemle yapılmış çizimler

Siyah beyaz olarak yapılmış çizimler, sonradan üç boyutlu hale getirilirken değiştirilmemiş. Hikaye boyunca çevrenin karla kaplı olması oyunun tamamıyla beyaz görünebileceği düşüncesini yaratmış olabilir ancak çevredeki pek çok insan yapımı ürün detayı ile denge kurulmuş. Elinizdeki kurşun kalemle kağıdınız üzerine karalayabileceğiniz bir dünyayı boyut atlatarak geçirme fikri geçer notumun nedenlerinden.

Teknik Problemler Deneyimi Baltalayabiliyor

İki karakter için tek bir kamerayı kullanmak zaman zaman cinnet geçirebiliyor. Arkadaşınız çevreyi gezmeye çalışırken (bizim deneyimimizde bunu yapan ben oluyorum) diğer dostunuz da bulmacayla ilgilenmeyi denerse ağaç, ev ve diğer yapılarda takılan kameramızın eski hale dönmesi biraz efor sarf ettirecek. Karakterlerinizin yerini görmeden onu biraz daha yakına getirmek, diğer dostunuzun yaklaşması gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Teknik problemlere giriş yapmışken oyundaki bağlanma sorunlarına, anlık kopmalara ve takılı kalan karakterlere bir çözüm gerektiğini belirtelim. 2 ila 3 saat arasında bitebilecek oyunu yaşadığımız sorunlardan ötürü 4 saatte bitirebildik. Ayrıca her seviyenin kısa kısa ayrılmış olmasından dolayı oyundan kopma ve çıkma gibi durumlarda en baştan başlıyorsunuz.

Bağlantı problemleri veya oyundan ayrılma yerel co-op ile çözülebilir ancak diğerleri için ilk gün yaması geldi mi kontrol etmekte yarar var. Eğer aynı bilgisayarı kullanarak oynuyorsanız klavyeyi ikiye bölebilir ya da kontrolcü kullanabilirsiniz. Bir araya gelerek oynadığınızda ekonomik olarak da rahatlama olur. Tek kişilik deneyim normalde mevcut değil lakin klavyenin iki tarafını da kontrol ederek oynayabilirsiniz. En iyi deneyimin yine de arkadaşınızla el ele vermek olduğuna değineyim.

Değerlendirme

Oyundan çık, sil, yükle vs. gibi Teknik sorunlar o rahatlatıcı deneyimin bir kısmını hiç edebiliyor. Atmosferi ve çizimleri oldukça güzel. Hikayenin nereye gideceği en başından anlaşılıyor ancak buradaki amacın sonunu tahmin edemeyeceğiniz bir macerayı önünüze koymak olduğunu düşünmüyorum. Bulmacalar basit ve sade, öyle aman aman takıldığınız bulmaca yok. Oyun süresi ise çok kısa. Yurt dışında dahi bu kadar kısa bir oyun için pahalı denirken bizde kelimeler şelale olur.


product-image

Blanc

7

OLUMLU YÖNLER
  • Eşli bir deneyim için ideal oynanış
  • Huzur dolu atmosfer tasarımı
  • Müzikler çok hoş
OLUMSUZ YÖNLER
  • Fiyatına göre çok kısa bir macera
  • Teknik problemler deneyimi baltalayabiliyor
  • Bulmacalar hoş olsa bile oldukça basit ve sade
Bora Eyüboğlu
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Login/Sign up