İncelemeOG

Baldur’s Gate 3

1

Larian Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan Baldur’s Gate’in üçüncü serisi olan Baldur’s Gate 3 oyun severlerle buluştu. 2020 yılından beri merakla beklenen ve oyunumuz 3 Ağustos 2023 tarihinde erken erişimini başarı ile tamamlayarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Old school RPG türünün nadide örneklerinden birisi olan Baldur’s Gate 3 bakalım oyun severleri tatmin edebilecek mi? Hadi sizi hiç bekletmeden hemen incelememize geçelim.

Larian Studios kesinlikle tarihe altın harflerle yazılacak bir oyuna imza atmış. Daha önceden Divinity: Original Sins serisinin getirdiği bilgi birikimini kesinlikle doğru kullanmışlar diyebiliriz. Bazı oyuncular tarafından Baldur’s Gate 3 çok fazla Divinity olmakla suçlanmıştı, fakat oyun içerisinde ki mekanikler ve D&D sisteminin harika kullanılması ile birlikte oyun çok daha iyi bir noktaya gelmiş diyebilirim.

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 tam çıkışının gerçekleştireceği tarihi duyurduktan sonra çok büyük bir etki bırakmıştı. Bu bir çok oyuncunun hype (heyecan) trenine binmesine neden olmuştu, fakat bazı oyuncular ise bu oyunun bir diğer Cyberpunk 2077 vakası olacağına emindi. Bütün bu düşüncelere rağmen Baldur’s Gate 3’ün gerçekten harika bir başarı sağladığını söyleyebiliriz.


Baldur’s Gate 3 hikayesi

Ana karakterimiz bir gün Illithid (Mind flayer)’ler tarafından kaçırılır, Illithid ana karakterimizi kendi türünü dönüştürebilmek için gözümüzün arkasına bir tane solucan yerleştirir. Bir süre sonra ise içerisinde bulunduğumuz Nautiloid gemisi Githyankilerin saldırısına uğrar. Uzun süren bir savaştan sonra Illithid gemiyi başka bir düzleme ışınlayarak Githyankilerden kaçar.

Fakat ışınlanmak kaçmaya yaramaz ve Githyankiler peşimizden ışınlanarak gemiye tekrar saldırırlar. Bu sırada ise ana karakterimiz bulunduğu pod (Koza)dan kurtulur. Kafasında duyduğu ses karakterimizi dümen odasına gelmesi konusunda bilgilendirir. Dümen odasına vardığımız zaman Illithid bizden gemiyi bir kere daha ışınlamamızı ister.

Başarılı bir ışınlanma sonucunda ana karakterimiz gemiden düşer ve gizemli bir güç tarafından kurtarılır. Kendimize geldiğimiz zaman ise tek hedefimiz kafamızın içerisinde ki parazitten kurtulmaktır. Bunun için ise en yakında bulunan Druid sığınağına gideriz.

Baldur’s Gate’in hikayesi gayet sıradan bir şifa arama olayına dayanıyor, fakat bu olayın derinliklerine indikçe hikaye güzelleşiyor. Hikayenin tadını kaçırmamak için size en az şekilde hikayeyi anlatmaya çalıştım, eğer bir gün Baldur’s Gate 3 oynarsanız hikayeyi seveceğinize hiç ama hiç şüphem yok. Başarılı bir hikaye ve güzel oynanış mekanikleri bir oyunu oyun yapan şeydir.


Baldur’s Gate 3 karakter yaratma

Geldik Buldur’s Gate 3’ün en önemli kısmına, karakter yaratma ekranı Baldur’s Gate 3’ün en kritik yeri. Başarılı bir karakter yaratımı oyun boyunca işinizi çok ama çok kolaylaştıracak. Tabii ki 12 farklı sınıf ve bunların onlarca alt sınıfı ile birlikte karakter yaratımı çok önemli bir yer alıyor. Bunun yanı sıra ise Irk seçimimiz çok fazla şey değiştiriyor.

11 farklı ırk arasından kendimize uygununu seçtikten sonra ise oyun bizden sınıfımızı seçmemizi istiyor. Her sınıfın kendine has avantajları ve dezavantajları var, örnek vermek gerekirse Büyücü sınıfının Zekası yüksek iken çevikliği daha düşük oluyor. Her istatistiğimiz ise oyunda ki zarımızı etkiliyor, zar kısmına mekaniklere geldiğimiz zaman değiniyor olacağız.

Kabiliyet dağılımı çok ama çok önemli!

Seçtiğimiz ırk ve sınıfımıza göre karakterimizin Yeterlilik Puanları belirleniyor. Yeterlilik Puanlarımız ise Kuvvet, Çeviklik, Dayanıklılık, Zeka, İrfan ve Karizma olmak üzere 6’ya ayrılıyor. Bunun yanı sıra karakterimizin Yetenek Yeterliliklerini seçmemiz gerekiyor, bu yeterlilikler ise ara sahnelerde çok ama çok işimize yarıyor.

Peki Kabiliyet Puanlarını dağıtmamız oyun deneyimimizi etkiliyor mu? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Yaratmış olduğumuz karakterin istatistikleri oyun deneyimimizi çok ama çok etkiliyor. Bazı zarlara bonus almamız hikayeyi çok daha keyifli hale sokuyor.


Baldur’s Gate 3 mekanikler

Baldur’s Gate 3 sıra tabanlı bir oyun anlayışına sahip, düşman ve dost birimler savaşa girmeden önce kendi aralarında zar atıyor ve zar sonucuna göre kimin daha erken aksiyon alınacağına karar veriliyor. Bu sıralama ise her savaşta şansa belirlendiği için Baldur’s Gate 3’ün oynanışını çok değiştiren bir etken. Her zaman ilk ya da son saldırmamak her savaşın kaderini bir miktar değiştiriyor.

Baldur’s Gate 3’ün en önemli bir diğer mekaniği ise d20’lik zarlar. Yaptığımız her aksiyonun bir zar değeri oluyor, bu zar değeri zorluğuna göre 1 ile 20 arasında gidip geliyor. İşte tam burada yukarıda bahsettiğim Kabiliyet ve Yetenek Puanları devreye giriyor. Örnek veriyorum bir karakteri ikna etmemiz gerektiği zaman d20’lik bir zar atıyoruz, d20’lik zar Karizma yeteneğimize göre ekstra bonus alıyor ve başarı olma ihtimalimiz artıyor.

Attığın zar kaderini etkiliyor!


Fakat zarlar bizi her zaman başarıya ya da başarısızlığa götürmüyor. Bazı senaryolarda d20’lik zar 1 gelirse kritik başarısızlık 20 gelirse kritik başarı elde edebiliyoruz.

Baldur’s Gate 3’ün içerisinde yaptığımız seçimlerin bir değeri var, seçimlerimiz bizi her zaman en iyi sonuca çıkarmıyor. Hep en doğru sonuca çıkarmaması ise oyuna çok fazla rastlantısallık ekliyor. Emin olabilirsiniz ki arkadaşınızın oynadığı Baldur’s Gate 3 ile sizin oynadığınız Baldur’s Gate 3 aynı olmayacak.


Baldur’s Gate 3 grafikler

Açıkçası konuşmak gerekirse Baldur’s Gate 3’ün en güçlü tarafların bir diğeri görsel kalitesi, Larian Studios gerçekten oyun motoru konusunda yeni bir çağa atlamış. Hiç çekinmeden söyleyebilirim ki türünün en güzel gözüken oyunlarından bir tanesi olmuş. Baldur’s Gate 3 dünyasının renk paletini oyuna çok iyi yansıtamasalar bile gerçekten başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Baldur’s Gate 3 denince insanın aklına karanlık ve basık ortamlar geliyor. Larian Studios bazı yerlerde bu durum vermeyi gerçekten çok ama çok iyi başarmış. Fakat oyunun geneline bakacak olursak oyun biraz hikayenin karanlığına göre çok daha aydınlık duruyor. Eğer karanlık bir hikaye ve ortam arıyorsanız bu konu sizi birazcık üzebilir.


Baldur’s Gate 3 müzikleri

Geldik Baldur’s Gate 3’ün en iyi yaptığı şeylerden birisine, müzik seçimi. Baldur’s Gate 3 oynarken her bölümde değişen müziklerin ortama uygunluğu gerçekten şahane, bazen sizi hüzünlendirirken bazen sisi gaza getirecek besteler duyabiliyorsunuz. Sözlü bestelerden daha çok epik orkestral şarkılar daha ağır basıyor.


Baldur’s Gate 3 değerlendirme

Baldur’s Gate 3 şuana kadar çıkmış en iyi oyunlar arasına kesinlikle adını yazdıracak gibi gözüküyor, başarılı bir oyun olduğuna hiç şüphe yok. Oyunu erken erişim sırasında alan oyuncular 249TL fiyat bandından almıştı, şuan Steam güncel Baldur’s Gate 3 fiyatı ise 799TL. (18.08.2023) Peki Baldur’s Gate 3 799TL eder mi? Bu fiyata bu harika oyunu almalı mıyız?

Bu sorunun kısa cevabı evet, uzun cevabı ise yine evet. Baldur’s Gate 3 nevi şahsına münhasır bir oyun, seçimlerinizin hikayeyi büyük miktarda etkilemesi veya karakterler arasında ki bağın güçlenmesi gibi bir sürü küçük detay mevcut. Ne kadar biz oyunculara her zaman seçimleriniz hikayenin sonunu değiştiriyor yalanı söylense bile bu Baldur’s Gate 3 için bir miktar doğru.

Eğer Rol Yapma oyunlarını seviyorsanız ve Sıra Tabanlı Dövüş Sistemi sizin için çekilebilir bir durum ise hiç düşünmeden Baldur’s Gate 3 alabilirsiniz. Baldur’s Gate 3 muhakkak deyim edilmesi gereken bir oyun olarak tarihe ismini yazdıracak gibi duruyor.

Son olarak bu incelemeyi Geralt of Rivia’nın bir repliği ile bitirmek istiyorum, bu replik Baldur’s Gate 3 oynarken çok işinize yarayabilir.

Kötünün iyisiyle kötünün kötüsü arasında seçim yapmak zorunda kalmışsam, hiç seçim yapmamayı tercih ederim. Ama seçimden kaçmanın bedeli de ağır olur. Yeri gelir, kötünün kötüsünü seçerek, küçük de olsa iyilik yapmış olursun. Çoğu zaman bir seçim yaparsın ve asla ardına bakmazsın.

-Geralt of Rivia

Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri

Baldur’s Gate 3 minimum sistem gereksinimleri – PC

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel I5 4690 / AMD FX 8350
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 970 / RX 480 (4GB+ of VRAM)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD required

Baldur’s Gate 3 önerilen sistem gereksinimleri – PC

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel i7 8700K / AMD r5 3600
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia 2060 Super / RX 5700 XT (8GB+ of VRAM)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD required

Baldur’s Gate 3 minimum sistem gereksinimleri – macOS

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: macOS 10.15.6
 • İşlemci: 2.6GHz Quad-Core Intel Core i7
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon460 4GB
 • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan

Baldur’s Gate 3 önerilen sistem gereksinimleri – macOS

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: macOS 10.15.7
 • İşlemci: 2.3GHz 8-Core Intel Core i9
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon Pro 5500M 8GB
 • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan
product-image

Baldur's Gate 3

9.5

Olumlu Yanları
 • Türkçe dil çevirisi harika olmuş.
 • Güçlü hikaye anlatımı göz kamaştırıyor.
 • Müzikleri iyi seçilmiş.
Olumsuz Yanları
 • Hatalar ve FPS düşüşleri çok fazla.
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

1 Comment

 1. Ellerine sağlık

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up