İncelemeZ - OG

Autopsy Simulator

0

Autopsy Simulator: Dead Memories’de, hayatı trajik bir hal alan orta yaşlı patolojist Jack’i oynuyoruz. Çok sevdiği karısını kaybettikten sonra, her günü paramparça ve bitkin bir şekilde yaşıyor. Sonra işler doğaüstü bir hal almaya başlıyor. Simülasyon ve korkunun ilginç bir karışımı olan oyun, ilgi çekici bir konseptle karşımıza çıksa da oldukça karışık bir deneyim sunuyor.

Autopsy Simulator

Oyunun adını neden “Autopsy Simulator” yerine sadece “Autopsy” koymadıklarını merak ediyordum. Bu sorum oyunu oynadıkça daha da ağır bastı. Kısmen yanıltıcı başlık yüzünden eleştiri bombardımanına tutulduktan sonra, Woodland Games hemen sadece simülatör versiyonunu duyurdu. İnsanların bir oyunu satın almadan önce en azından açıklamasını okuması gerektiğini düşünürsek, oyunun bu nedenle eleştiri bombardımanını hak ettiğini düşünmüyorum, lol. Bence oyun hakkında isminden ziyade eleştirilecek çok daha fazla nokta var.

Autopsy Simulator hikayesi

Woodland Games tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından da 6 Haziran’da yayımlanan Autopsy Simulator’daki hikaye: Dead Memories büyük umutlarla başlıyor. Konusu sürükleyici ve kurgusu ilgi çekici, oyuncuları trajik bir geçmişi olan bir patolojistin hayatına çekiyor. Neredeyse iki yıl önce radarıma takılan bu oyunu dört gözle bekliyordum.

Oyun gayet iyi başladı ve hikaye ile simülatör yönü beni hemen içine çekti. Dürüst olmak gerekirse insan anatomisi hakkında umduğumdan daha fazla şey öğrendim ama tabii ki “Autopsy Simulator” adlı bir oyundan bunu beklersiniz.

Autopsy Simulator

Fakat hikayenin uygulanışı konusunda büyük eksikler var.

İlk yarıda beni rahatsız eden tek şey, karakterimiz Jack’in bolca iç çekmesi ve abartılı seslendirmesiydi. Ancak bunun yalnızca aktörün hatası olduğunu düşünmüyorum; bunu daha çok senaryoya bağlıyorum. Oldukça kısa bir oyun için bana “Anladık, karın öldü.” dedirtti. Biliyorum yanlış ama oyunun sonlarına doğru diğer karakterlerden birinin de belirttiği gibi çok sızlanıyordu. Oyunun sonundan hiç bahsetmeyeyim bile – ona da geleceğiz.

Hikaye kısmı aceleye getirilmiş gibi hissettirdi, sanki bir dizinin ani iptali sonucu tüm konuların bir bölümde toparlanması gerekiyormuş gibiydi. Bu, beni ve birçok oyuncuyu tatmin etmeyen bir sonla bıraktı. Jenerikler akmaya başladığında yüksek sesle ‘Aaa?’ dedim.

Mekanikler

Autopsy Simulator, gerçek patologlar ve adli tıp doktorlarının yardımıyla tasarlanan gerçekçi simülasyon mekanikleri ile öne çıkıyor. Oyun, organların ve otopsi vakalarının ayrıntılı bir tasvirini sunuyor ve detaylar için benzeri görülmemiş bir dikkatle yaratılmış.

Autopsy Simulator

Bu deneyimi bir araya getirmeye çalıştıkları için geliştiricileri gerçekten takdir ediyorum.

Sadece bir fikri ile bile beni bu kadar heyecanlandıran çok az oyun vardır. Cesur bir çabaydı. Oyun kendini bir korku-simülatör melezi olarak tanımlıyor ve gayet de iyi bir simülatör. Yine de bir otopsi sürecini ne kadar manuelleştirebileceğinizi bilmiyorum…

Autopsy Simulator

Belki de bu yüzden simülasyon bölümünde çok fazla destek vardı ve karakterimiz oyuncudan fazla katkı almadan sonuçlara varıyordu. Bu da simülasyonun vaat ettiği katılım ve keşif duygusunu oldukça zayıflattı.

Oynanış

Autopsy Simulator’ın oynanışı cesetleri inceleme, dosyaları gözden geçirme ve bulmacaları çözerek sırları ortaya çıkarmanın bir karışımı. Simülatör yönü iyi yapılmış ve insan anatomisi hakkında eğitici bilgiler sağlıyor. Ancak korku kısmına gelince, neredeyse belirsizdi. Bazı korku unsurları kolayca gözden kaçmış ve diyaloglar tetikleme açısından çok karışık.

Autopsy Simulator

Örneğin, bir diyalog devam ederken, bir santim hareket ettiğimde aniden kesiliyor ve başka bir diyalog başlıyordu. Bu da zaten dağınık olan, gözden kaçması kolay korku unsurlarına hiç yardımcı olmadı. Hatta diyalogların sıralamasının o kadar karıştığı zamanlar oldu ki, bir bölüme başladıktan yarım saat sonra yeniden başlamak zorunda kaldım çünkü önemli bir diyaloğu kaçırmışım gibi hissettim. Ve geri dönüp tekrar oynadığımda, bunun sadece bir hikaye boşluğu olduğunu ve kaçırdığım şeyin sonunda önemli bile olmadığını fark ettim.

Oyun bazı ince, ürkütücü anlar sunsa da, bunlar genellikle alakasız ve etkisiz jump scare’ler tarafından mahvediliyor.

Autopsy Simulator

Değerlendirme

Autopsy Simulator: Dead Memories, simülasyonu korku ile birleştirerek eşsiz bir oyun deneyimi yaratmak isteyen geliştiricilerin cesur bir çabası. Tıp uzmanlarıyla yapılan işbirliği ve otopsi simülasyonlarındaki detaylara gösterilen özen övgüye değer.

Ancak oyun, hikaye anlatımı ve korku unsurlarında bocalıyor. Aceleye getirilmiş anlatım, tutarsız korku ve otopsiler sırasında oyuncuların fazla ekleme yapamaması, harika olabilecek bir oyunu gölgede bırakıyor.

Bence geliştiriciler hikâye kısmıyla hiç uğraşmamalıydı. Böylece oyunun ismi ve hayal kırıklığı yaratan hikayesi ile ilgili ilk eleştirilerden kurtulabilirlerdi.

Beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey, bir an için hikayenin bir yere varacağını düşünmem ve ardından “Bu olamaz” dedirten bir tren enkazına dönüşmesi oldu. Oyunu oynayan birçok kişi gibi ben de hikaye boyunca hayal ettiklerimizin gerçek hikayeden çok daha iyi olduğunu düşündüm. Çeşitli ölüm vakalarını iyi düşünülmüş bir hikayeye bağlayabilecekken bu fırsatı kaçırmışlar gibi hissettim. Hikaye ve simülasyonun daha iyi entegrasyonu ve daha rafine oyun mekanikleri ile Autopsy Simulator, ilgi çekici hikayesini sonuna kadar götürebilirdi.


product-image

Autopsy Simulator

6

Özge Güzel
Oyun Günlüğü Kıdemli Editörü / Senior Editor
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up