İncelemeZ - OG

Atomic Heart

0

Mundfish Studio tarafından geliştirilen ve dağıtımcılığı Focus Entertainment tarafından yapılan Atomic Heart sonunda biz oyun severlerle buluştu. Alternatif bir evrende geçen FPS türünde ki aksiyon ve macera oyunu Atomic Heart göz atıyoruz. Bakalım bu senenin bomba yapımlarından birisi olacağı öne sürülen oyun, bizi tatmin edebilmiş mi?

Atomic Heart

1950’li yıllarda geçen Atomic Heart, alternatif bir tarihi anlatıyor. Ruslar ikinci dünya savaşını kazanmış ve teknolojik yeniliklerin almış başını gitmiş… Rus yapımı bir oyunla karşılaşmak her zaman olacak iş değil! Hadi sizi hiç bekletmeden incelememize geçelim.


Hikayesi güzel başlıyor!

İkinci dünya savaşı sonrasında ana karakterimiz Sergey Alekseyevich Nechaev’ı kurtaran Dr. Dmitry Sechenov bizi yanına çağırır, kendisi ile buluşmaya gittiğimiz zaman çok büyük bir kalabalığa konuşma yaptığına şahit oluruz. Ardından Sechenov bizden onun için bir şey yapmamızı ister. İstediği şeyi yapmaya giderken ansızın robotlar tarafından saldırıya uğrarız. Kendimize geldiğimizde ise Petrov’un Dr. Sechenov’a ihanet ederek yeni robotları insanlara saldırttığını öğreniriz. Petrov’u canlı bir şekilde teslim etmemiz istenir ve maceramız böylece başlar.

Atomic Heart

Hiç spoiler vermeden hikayenin güzel başladığını söyleyebilirim. Fakat tabii ki ilerleyen saatler içinde hikaye çok tahmin edilebilir ve sıkıcılaşmaya başlıyor. Fakat bir Amerikan oyunundan ise Rus oyunu görmek gerçekten farklı hissettiriyor.

Karakter diyalogları başarılı yazılmış

Karakter diyaloglarını yazan kişinin modern mim kültüründen anladığını söylemeden geçemeyeceğim, karakterimiz bir yerden güçlendirme alıyor ve ünlü ispanyol engizisyonuna laf atıyor. Oyun içerisinde bir adet güçlendirme dolabı mevcut ve onunla olan diyaloglar şahane. Anladığınız üzere aslında oyun kendisini pek ciddiye almıyor, benzetmem gerekirse daha komik bir Prey gibi.

Atomic Heart

Düşman çeşitliliği az

Her seferinde aynı çeşit düşmanlarla dövüşmek biraz sıkıcı, oyun ilerledikçe aynı türde düşmanlarla dövüşmek gerçekten üzüyor. Bu dezavantajın yanını sıra üstüne kötü düşman animasyonu çok kötü bir kombo olmuş. Düşmanların animasyonları 28FPS iken arkada akan dünya 144FPS olunca sizde hak verirsiniz ki ortaya çok iğrenç görüntüler çıkıyor. Takıla takıla vuran düşmanlar ve hiç akıcı olmayan animasyon gibi.

Atomic Heart

Atmosfer güzel gözüküyor!

Oyunun hakkını yememek lazım çünkü oyunun atmosferi çok iyi. Sovyet teması bu oyuna çok yakışmış. Atomic Heart’ın açılış sekansını beğenmemek elde değil çünkü çevre tasarımı ve uzak çizim mesafesi harika gözüküyor. Tabii ki Unreal Engine 4 buraya çok ama çok güzel yakışmış. Grafikler ise bazı yerlerde sırıtıyor fakat gayet tatmin edici diyebilirim.

Atomic Heart

Silah ve Yetenek çeşitliliği daha fazla olabilirdi

Atomic Heart içerisinde tek uzun süreli yoldaşımız elimizde ki balta. Oyun boyuncu başka bir silah kullanmaya ihtiyacınız olmayacak çünkü yakın dövüş silahınız menzilli silahlardan kat ve kat daha güçlü oluyor. Kısacası silahları tercih etmek için sebebiniz genelde olmuyor çünkü silahlar güçsüz. Toplam 12 tane yakın dövüş ve menzilli silah olması asıl çeşitliliği öldüren kısım.

Atomic Heart

Oyunumuzun içerisinde 6 adet aktif 1 adet pasif yetenek ağacımız buluyor. Aktif yetenekler ise elimizden elektrik atmak, düşmanları dondurmak ve onları havaya uçurmak gibi aktif özellikler verirken pasif özelliklerimiz ise can değerimizi arttırmak, daha hızlı koşmak ve iki kere atılmak gibi pasif yetenekler veriyor. Aktif yetenek arttırmaktansa ilk olarak pasifleri arttırmak çok daha mantıklı oluyor.


Hızlıca bahsetmek istediğin diğer konular

NPC’lerin hepsi ölü gibi sadece bekliyorlar, insanlar ve robotlar arasında animasyon farkı yok. Farklı bir kültürden çıkan bir oyun görmek gerçekten iyi hissettiriyor. Görev tasarımları gerçekten çok gıcık olmuş, oyunun bir yerinde bir platformun üstünde 5 dakikaya yakın beklememiz gerekiyor fakat oldu ki aşağıya düştünüz bu platform ansızın başa ışınlanıyor ve tekrar 5 dakika bekliyorsunuz. Karakterimiz ve eldivenimiz çok fazla konuşuyor eğer bu konu bazı oyuncuları mutsuz edebilir.

Atomic Heart

Değerlendirme

Şimdi gelelim 699,00 TL’lik soruya, Atomic Heart almaya değer mi? 699 TL vermenizi tavsiye etmem fakat bunun yerine XBox Gamepass ile 1 ay içinde bitirebilirsiniz. Dönüp dönüp tekrar oynayacağınız bir oyun olduğunu düşünmüyorum. Tekrar yapabileceğiniz pek bir şey yok. XBox Gamepass sahibi iseniz bu sene oynamanız gereken bir oyun olduğunu çekinmeden söyleyebilirim.


product-image

Atomic Heart

7.2

Olumlu yanları
  • Etkileyici atmosferi...
  • Yerinde diyaloglar.
Olumsuz yanları
  • Animasyon kalitesizliği göze çarpıyor.
  • Silah ve yetenek çeşitsizliği sırıtıyor.
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up