İnceleme

Ancient Cities

1

Antik Şehirler (Ancient Cities) tarihi şehir kurma oyunu 17 Aralık 2020’de Steam’de erken erişime çıktı. Uzun bir geliştirilme sürecinin ardından 25 Mart 2023’te ise tam sürüm olarak yayımlandı. Oyun etkileyici grafikleri ve oyun içi mekanikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Gelin şimdi erken erişimden tam sürüme giden yolu ve bizleri tam sürüm sonrası nelerin beklediğine bakalım.

Ancient Cities

Tarihi şehir kurma oyunlarına ilgi son dönemde özellikle bağımsız (indie games) yapımcılarla birlikte artmış durumda. Bu oyunlardan biri olan Antik Şehirler (Ancient Cities) ise yeni nesil grafikleri ve etkileyici görselliğiyle diğer tarihi şehir kurma oyunlardan ayrılıyor.

İlk olarak 2017 yılında karşılaştığım oyun üç yıllık bir ön geliştirilme aşamasından sonra nihayet 17 Aralık 2020’de Steam’de erken erişime çıkmıştı. Aradan geçen üç yılın ardından ise 25 Mart 2023’te oyun PC platformuna tam sürüm olarak geldi.

Çatalhöyük ve Göbeklitepe’ye yolculuk

Dört kişi tarafından geliştirilen oyun MÖ. 10 bin ile 3 bin 500 yıllarını konu ediniyor. Oyunda sizin de ilginizi çekecek Çatalhöyük, Nevalı Çori ve Göbeklitepe gibi bölgeler de mevcut. Bu bölgeleri keşfedip o döneme yolculuk edebileceksiniz. Tabii bunu yapmak için öncelikle uzun bir yerleşim ve göçebelik dönemi yaşayacaksınız.


Tam sürüm detayları gelecek. Alt kısım 19 Aralık 2020 erken erişim başlangıcını kapsıyor.


Geliştirilmeye devam edilen oyunda Mezolitik Çağ’a ait yapılar ve ürünler yer alıyor. Zamanla gelişecek oyunda bina ve ürün sayısı artarken, diğer kabileler, kültür, din ve politika gibi fonksiyonları da göreceğiz.

“Sizinle dünyanın farklı yer ve yaşlarını keşfedeceğiz”

Oyun yapımcıları, “Teknolojiyi, strateji oyunlarını, tarihi, arkeolojiyi ve şehirleri seviyoruz.” diyerek, oyun vizyonuna ilişkin şunları söylüyor:

“Hem oynanış hem de detay bizim için önemli. Sizi Atlantik Avrupa Neolitik döneminin rekreasyonuna çekecek ilk oyunumuzu sunmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz. Antik kentlerin sonraki gelişmelerimiz için güçlü bir platform olmasını ve bizi tarihte daha ileriye götürmesini bekliyoruz. Sizinle dünyanın farklı yer ve yaşlarını keşfedeceğiz: Yunanistan, Roma veya Orta Çağ…”

Bu açıklamalar oyunun vizyonun ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Oyunun şu anki sürümü de bu temeli doğrular nitelikte. Zamanla gelişecek oyunda daha büyük şehirler inşa edebilecek ve farklı uygarlıklarla etkileşim içine girebileceksiniz.

Tarihte yolculuk: Ancient Cities

Oyun girişinde sizi Avrupa merkezli bir dünya haritası karşılıyor. Erken erişim olmasından dolayı İngiltere’den Akdeniz kıyılarına kadar uzanan bir bölgeye yerleşmemiz isteniyor. Muhtemelen daha sonraki sürümlerde harita daha da genişleyecek, Anadolu, Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına da şahitlik edeceğiz.

Bölgeyi seçtikten sonra kabilemizi bir seçtiğimiz alandaki başka bir bölgeye konumlandırıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken ise nehir ve sahil kenarına yakın olması. Bizde o şekilde yapıyoruz…

Bölgeye ulaştığınızda sizi geniş bir harita karşılıyor. Burada önce kabilenizdeki üyelere görevler verecek sonra ilk çadırları kuracak daha sonra da kabile politikanızı belirleyeceksiniz. Politika kısmı en dikkat çekici detaylardan biri olarak öne çıkıyor. Bu bölümde çalışma politikanızı, zamanını ve kabile üyelerine vereceğiz yemeğin limitini belirleyebiliyorsunuz.

Ancient Cities / Erken Erişim
Oyundaki amacınız antik dönemdeki kabilenizin hayatta kalmasını sağlamak. Bunu yaparken de kendi oyun tarzınıza bağlı olarak şehrinizi büyütmek. 

Güncellemelere bağlı olarak incelemeyi detaylandıracağım. Aşağıdaki linklerde oyunun Türkçe yaması var. Ve ayrıca aylık güncellemeleri anlattığım Oyun Günlüğü mevcut.

Antik Şehirler’in Oyun Günlüğü’ne ulaşmak için tıklayın.


Ancient Cities Türkçe Yama

Antik Şehirler oyunun Türkçe Dil Paketi – (Orjinal oyun için)

Ancient Cities Türkçe Yama (Diğer sürümler için)

Yama Hakkında: Abone olmanız, beğenmeniz ve favorilere eklemeniz yeterli. Oyun erken erişim olduğu için düzenli güncelleniyor ve ben de düzenli olarak güncellemeye devam ediyorum. Desteğinizi bekliyorum.

product-image

Ancient Cities (Antik Şehirler)

7.5

Antik Şehirler, antik çağlara dayanan bir hayatta kalma ve strateji şehir kurma oyunu olarak ön plana çıkıyor. Oyun henüz alfa aşamasında olduğu için zaman tanımak gerekiyor. Etkileyici grafikleri ve dikkat çeken oyun içi dinamikleriyle diğer tarihi şehir kurma oyunlarından ayrılıyor.

Olumlu Yanları
  • Etkileyici grafikler
  • Kabile yönetimi
  • Açık dünya etkileşimi
Olumsuz Yanları
  • Oyunun fiyatı - Henüz alfa aşamasındaki bir oyun için çok fazla. (77 TL)
  • Uzun geliştirme süreci
  • Güncellemeler aylık ve sınırlı...
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

1 Comment

  1. Güzel oyun. İnceleme faydalı olmuş.

Yorumunuzu bekliyoruz.

Login/Sign up