İnceleme

Age of Empires 4

0

Gerçek zamanlı strateji türünün efsane ismi Age of Empires, yeni oyunuyla milyonlarca oyuncunun beğenisine sunuldu. Age of Empires 4, hem geleneksel strateji özellikleri hem de yenilikçi mekanik ve grafik sistemiyle uzun yıllar oyuncuların gözünden düşmeyecek bir yapım olarak öne çıkıyor. Gelin şimdi oyunun detaylarına, medeniyetlere ve kısaca hikayesine göz atalım.

 • Birbirinden farklı ve eşsiz sekiz medeniyet ana oyunda bizi karşılayacak.
 • Her medeniyetin ayrı askeri birimi ve yapısı var. Çağ sistemi serinin üçüncü oyununa benziyor.
 • Toplama ve yapı sistemi serinin ilk iki oyunu gibi, klasik bir ortaçağ dönemi tekrar bizi bekliyor.
 • Türkçe dil desteği geldi ve Osmanlı Yeniçerilerle bir efsane!
Age of Empires 4, 28 Ekim 2021’de strateji severlerin beğenisine sunuldu.

PC platformlarına 3D gerçek zamanlı strateji oyunları üreten Kanada merkezli video oyun firması Relic Entertainment tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından da yayımlanan gerçek zamanlı strateji oyunu Age of Empires 4, efsane serinin yeni üyesi olarak oyuncuların beğenisine sunuldu. Hem geleneksel strateji özellikleri hem de yenilikçi grafik sistemiyle uzun yıllar oyuncuların gözünden düşmeyecek bir yapım olarak öne çıkıyor.

Age of Empires efsanesi devam ediyor!

Klasik Age of tarzıyla karşılaştığımız bu yeni oyunda, serinin ilk iki oyunundaki gibi toplama ve üretim sisteminde de öze dönüş yaşanmış durumda. Üçüncü oyunda kaynak taşıma mekaniği kaldırılmıştı… Dördüncü oyunda tekrar odunları kestikten sonra kereste kampı, taş ve altın için maden kampı yapmanız gerekiyor. Eğer şehir merkezine kaynakları taşımak istemezseniz değirmene yiyecekleri toplayabilirsiniz.

Bir ev kurduğunuzda doğal olarak çevresinde bahçesinin ve su kuyusunun oluşması güzel işlenmiş detaylar. Organik yollar ve çağ atladıkça değişen yapılar, tam bir şehir havası oluşturuyor.

Age of Empires 4

Her medeniyet eşsiz… Çağ sistemleri ve yapılar da benzersiz. AoE 3’te daha çok Asya medeniyetlerinde gördüğümüz ulus simgeleriyle çağ atlama sistemi dördüncü oyuna baya yedirilmiş. Güzel de olmuş. Zafer koşullarından biri de bu ulus simgelerinin yok edilmesi.

Age of Empires 4 zafer şartları

Zafer demişken artık seçenek çok… Düşman simgelerini yok et, Dünya Harikası inşa et, Kutsal Mekanları kontrol et. Gelişmiş bir oyun sistemi bizi bekliyor. Her ulus için özenle çalışılmış desek yalan olmaz. Her haritada kutsal mekanlar, ticaret yapabileceğiniz bağımsız ticari yerler var.

Savaş sistemi klasik strateji oyun deneyimini sonuna kadar yaşatıyor. Etkileyici görsel efektler ve müzikle orta çağ keyfini yaşıyorsunuz. Ormanların arasına girip rakibinize pusu kurabilir, İmparatorluk çağında toplar ile düşman şehrini yerle bir edebilirsiniz. Tabii binaların enkazını görmek de ayrı bir detay olarak yerini alıyor.

Surlara çıkan askerlerin yanında savunma dinamikleri baya gelişmiş durumda. 200 kişilik nüfus sınırı ise devam ediyor…

Age of Empires 4

Age of Empires 4 oyun motoru

Yenilenen oyun motoru Essence Engine, sekiz eşsiz medeniyeti ile size gerçek zamanlı bir oyun zevki sunacak! Strateji oyun serisi Company of Heroes’in (COH) yeni oyunu Company of Heroes 3‘ünde yapımında kullanılan bu oyun motoru kendini kanıtlamış durumda.

Age of Empires 4 fiyatı

Türkçe dil seçeneğiyle çıkan oyun bizi sevindirse de 300 TL’lik standart oyun fiyatı ve Türk medeniyetlerinin ana oyunda yer almaması Türk oyuncuları üzdü diyebiliriz.

Kısa bir teknik detaydan sonra gelin şimdi de tek tek medeniyetlere ve oyunun dört hikayesine göz atalım.

Age of Empires 4 Osmanlı!

(Güncelleme) : 23 Ağustos 2022’deki Gamescom açılış gecesinde Age of Empires 4’e Osmanlı ve Mali medeniyetlerinin geleceği açıklandı. 25 Ekim 2022’de ise Age of Empires IV Anniversary sürümü ile Osmanlı ve Mali resmen oyuna dahil oldu. İndirim dönemlerinde oyun yüzde 40 indirimle 179,40 TL’den satışa sunuluyor.

Age of Empires 4 medeniyetleri

Bir serinin yeni oyununu yapmak gerçekten çok riskli bir iş… Age of Empires 4’de bir remake değil… Çoğu oyun firmasının aksine detaylı ve üzerinde çalışılmış bir oyun ortaya çıkmış. Ama bu iş olmuş diyebiliriz. Medeniyetlerin hepsi özenle işlenmiş her birini tanımak için uzun saatler harcamanız gerekecek. Kısaca ana oyunda yer alan medeniyetler için uzun bir oyun deneyimi şart.

Osmanlı

(10.12.2022’de güncellendi.)

Osmanlı, savaş odaklı bir medeniyet olarak oyuna geldi. Osmanlı medeniyeti, askeri hünerlerinden, Divan-ı Hümayun sisteminden ve kendine özgü Askeri Okul sisteminden büyük ölçüde yararlanır. Divan-ı Hümayun’da bulunan vezir puanı ile ekstra özellikler açabilirsiniz. Mesela bir Mehter takımı!

Sipahi, Yeniçeri ve Mehter takımı ile Osmanlı ciddi bir askeri güç. Askeri Okullarla ordunuza ücretsiz bir katkı sunabilirsiniz. Camileri, özel simge yapılarıyla Osmanlı etkileyici görünüyor.

Mali

(10.12.2022’de güncellendi.)

Açık ocak madenleriyle altının madenciliğinin merkezi Maliler, ekonomi odaklı bir medeniyet olarak Age of Empires 4’te yer alıyor. Her medeniyetin özgün bir şekilde yansıtıldığı oyunda Maliler de simge yapılarıyla etkileyici görünüyorlar. Donso mızrakçıları ve Musodafi piyadeleriyle güçlü bir ordu kurabilirsiniz.

Ruslar

Haritalarda bulunan kutsal mekanlar oyunda oldukça stratejik bir konumda, hepsini ele geçirirseniz zafer zaten sizin. Yok bu kadar güçlü değilseniz bir bölgede hakimiyet sizin için çok kritik olacak. Eğer oyunda önceliğiniz bu bölgelerse, Ruslarla gerçekten çok avantajlı bir konumda olacaksınız. Ruslara özel savaşçı keşişler ile kutsal bölgeleri ele geçirebilir, düşman askerlerini dönüştürebilir veya kutsal eserleri alabilirsiniz.

Hafif barutlu Streltsy piyadeleri.

Kale Çağı’nda ortaya çıkan atlı okçular ise oldukça etkili… İmparatorluk çağında ortaya çıkan Streltsy birimleri ise hem tüfek hem de etkili balta kullanımıyla öne çıkıyor. Hafif barutlu piyade birimi yakın savaşlarda elinizi güçlendirecek.

Streltsy birimlerini çıkarabileceğiniz ve kutsal eserleri de saklayabileceğiniz Trinity Manastırı ise öne çıkan simgelerinizden biri olacak.

Trinity Manastırı

Kutsal Roma İmparatorluğu

Prelate keşişleri ve iki elle kılıç kullanan hafif piyade Landsknecht birliklerinin yer aldığı Kutsal Roma’da Rusya gibi dini özellikleriyle öne çıkıyor. Keşişleri şehir merkezinde çıkarabilir ve kutsal eserlere rakiplerinizden önce sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda Prelate keşişleri işçilerinize güç verecek ve kutsal bölgelerin alınmasında size yardım edecek.

Burgave Sarayı, Kutsal Roma İmparatorluğu simgesi.

Çin

Binalar arasındaki etkileşim Age of Empires 4’te öne çıkan bir diğer özellik. Bu sayede üretim ve hız bonusları elde edebilir daha stratejik hamleler yapabilirsiniz. Çin uygarlığı, barut gücü ve hanedanlık sistemiyle öne çıkıyor. Tabii bunların yanında ülkenin özel birimleri de var.

İmparatorluk Görevlisi, şehir merkezinden çıkarıp, yakındaki binalardan altın toplayan bir vergi görevlisi olarak düşünebiliriz. Sağlam bir ekonomi için benzersiz bir birim. Yuan Hanedanlığını seçerseniz, ateş mızrağı ile donatılmış bir süvari birliğine de sahip olabilirsiniz. Barut gücü tüm Çin birimlerinde kullanılmış durumda. Nest of Bees roket atarları ise Çin’in benzersiz kuşatma silahları arasında.

Hanedanlar arasında tercih yapın!

Çin’i diğer uygarlıklardan ayıran özellik ise Hanedanlık sistemi. Ve Çinli köylüler ise her simgeyi tek bir çağdan itibaren yapabilecek. Bu sayede bina ve ünitelerde özel bonuslara sahip olabileceksiniz.

 • Tang Hanedanlığı keşif özelliğiyle öne çıkıyor. İzciler için görüş bonusları sağlayacak.
 • Song Hanedanlığı ekonomimiz için çok önemli ve Çin ulusuyla da bütünleşen nüfus patlamasına sebep olacak. Eşsiz Köy binasına ve tekrarlayıcı bir tatar yayı birimi olan Zhuge Nu’ya erişimi sağlayacak.
 • Yuan Hanedanlığı ise yiyecek patlamasını sağlayacak. Eşsiz Tahıl Ambarı binasına ve Ateş Mızrağı birimine erişim gerçekleşecek. Birim hareket hızında da bir artış olacak.
 • Ming Hanedanlığı askeri avantajı ile öne çıkıyor. Eşsiz Pagoda binasına ve Grenadier birimine erişim sağlayacak. Askeri birliklere sağlık bonusu bu hanedanlığın bir diğer özelliği olacak.

İngilizler

İlk çağda ucuz bir tarım ekonomisi kurabileceğiniz İngilizler, özel uzun menzile sahip okçu birimleri ile savunma ve ekonomi odaklı oynanış için ideal. Binalar arasındaki etkileşim İngilizlerde de öne çıkıyor. Kasaba Merkezleri, Karakollar, Kuleler ve Kaleler arasında bir bağ var. Ve bu bağ oluşunca daha hızlı bir atış gücü elde edebiliyorsunuz. Yapıları birbirine yakın yapmaya özen gösterin!

İmparatorluk Çağı’nda inşa edilebilecek Berkshire Sarayı. İngiliz ulusunun bir simgesi.

Longbowman rakipsiz okçu birimleri olarak düşmanlarınıza zor anlar yaşatabilir. Uzun menzili ve gelişmiş yükseltmeleri ile savaş alanında etkili bir silah gücü olarak var olacak. İngiliz Silahlı Kuvvetleri (Man-at-Arms), ise diğer medeniyetlerden daha önce ekstra zırh yükseltmesine sahip olan sağlam bir piyade birimi olarak öne çıkıyor.

Delhi Sultanlığı

Savaş filleriyle öne çıkan Delhi Sultanlığı, Age of Empires 4’te yer alan iki müslüman medeniyetten biri. Camileri ve akademisyenleriyle araştırmada diğer medeniyetlere karşı avantajlı bir konumda yer alacaksınız.

Delhi Sultanlığı simgesi Sultan Sarayı.

Özel ünitesi olarak yer alan savaş filleri ikiye ayrılıyor. Güçlü savaş fili savaş meydanında yakın dövüş birimi olarak yer alırken, Kule Savaş Fili ise iki okçunun yer aldığı güçlü menzil silahı olarak öne çıkıyor.

Moğollar

Age of Empires 4’teki ilginç özelliklerden biri de göç sistemi, Moğollara özgü sistemle, tüm yapıları istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Moğollar askeri yönden çok üstün yeteneklere sahip…

Moğollar, aynı anda birkaç askeri birim üretebileceğiniz karargahlardan, taş madenciliği için özel kullanabileceğimiz obalara kadar dikkat çeken özel yapılara sahip.

Düşman kuvvetleri savunma için hazırlanırken Moğollar çoktan kapınıza varacak!

Moğolların Mangudai birlikleri.

Vur kaç taktiğini muharebe alanında kullanan Moğolların iki ayrı özel birimi mevcut. Han okçuları, benzersiz bir atlı okçu birimi olarak öne çıkarken, okçuluk yeteneği Moğol ordusunu destekleyip güçlendirerek onu korkunç bir düşman yapar. Mangudai birlikleri ise vur-kaç taktiklerinde üstün olan atlı okçu birimi olarak yer alıyor.

Abbasi Sultanlığı

İmamları ve Develi okçularıyla müslüman medeniyetler arasında yer alan Abbasi Sultanlığı, Bilgelik Evi ile özel bir çağ sistemine sahip. Bilgelik Evi’ndeki her ek yapı (Ekonomik, Ticaret, Askeri ve Kültür Kanadı) bir çağı temsil ederken aynı zamanda sizin stratejinizi de sergileyecek.

Abbasi Sultanlığı simgesi Bilgelik Evi.

Develi okçular güçlü süvarilere karşı etkili bir birim olarak öne çıkarken, Abbasi camilerinden çıkan İmamlar ise ordunuz için büyük bir motivasyon kaynağı olacak.

Fransızlar

Fransızlar zırhlı şövalyeleri ve hücum savaşlarıyla ortaçağ Fransa’sını Age of Empires 4’te yansıtır. Güçlü topçuları kuşatma silahı olarak öne çıkıyor. Bina etkileşimi Fransızlarda da mevcut… Kale çevresindeki Okçuluk alanları ve ahırlardan daha az maliyetli birimler üretebilirsiniz. Kasaba Merkezleri’ne bağlı yerlerde ise birimler daha hızlı üretilir. Bina nüfuz etkisinin yanında Fransız tüccarlar da özel yeteneklere sahip.

Fransızların simgesi Kraliyet Enstitüsü.

Age of Empires 4’te yer alan Fransız ulusu, Kraliyet Şövalyeleri ile ağır zırhlı bir silah gücüne, Arbalétrier ile menzilli birim gücüne sahip. Bu arbeletli birlikler aynı zamanda savunma için konuşlandırılabilir bir kalkan olan Pavise adlı özel bir yeteneğe de sahip.

Fransızlara özgü mobil barutlu kuşatma silahı Cannon, oyundaki geleneksel top olan Bombard’ın aksine, daha hızlı bir silahtır.


Age of Empires 4 hikayeleri

Özel sinematiklerin yer aldığı, bir tarihi belgesel tadındaki hikayeler batıda Norman ve Yüzyıl Savaşları‘na doğuda ise Moskova’nın Yükselişi ve Moğol İmparatorluğu‘na kadar gidiyor…

Norman

Orta Çağ’ın en kritik savaşına, Normandiyalı William’ın, İngiltere’yi fethetmek ve onun yeni kralı olması için verdiği zorlu mücadeleye konuk olacağız.

Yüzyıl Savaşları

İngiliz baskınlarıyla harap olmuş Fransa’yı ayağa kaldırmaya hazır mısınız? 100 Yıl Savaşı hikayesi sırasında Fransa’yı savunacak, savaşın gidişatını değiştirecek ve Fransız ulusunun temellerini atacağız.

Bir çiftçi ailesinin ortanca çocuğu olan azize Jeanne d’Arc ile yolumuz kesişecek ve onun meşhur bağımsızlık mücadelesine ortak olacağız.

Moskova’nın Yükselişi

Moskova Nehri üzerindeki küçük bir Rus kasabanın nasıl süper bir güce dönüştüğü hikayesine şahit olacağımız Moskova’nın Yükselişi’nde, Moğol istilasının amansız vahşetine karşı savaşacak, müttefikleri ve düşmanları birleştirecek ve boyun eğmeden bağımsızlığa giden yolda savaşacağız.

Moğol İmparatorluğu

Cengiz Han yönetiminde birbiriyle savaşan Moğol kabileleri bir araya geldi ve dünyanın şimdiye kadar bildiği en büyük imparatorluğunu kurdu. Moğollar kaynaklarda eksiklerini taktikler, dövüş becerileri ve adaptasyon ile telafi ettiler. Moğol seferi, oyuncuları bu hayranlık uyandıran imparatorluğun gök gürültülü yükselişine götürüyor.


Değerlendirme

Age of Empires serisi her strateji sever oyuncunun bildiği hatta türün dahi önüne geçen bir efsanedir. Serinin dördüncü oyunu Age of Empires 4, üçüncü oyuna göre kıyasladığımızda bir öze dönüş, geleneksel yapısını koruması ile de güçlü bir temsilci olarak öne çıkıyor.

Surlara çıkan askerler hep hayal ettiğimiz o rengi oyuna katarken, her ulusun benzersiz bir şekilde oluşturulması ayrı bir tat katmış durumda. Aynı zamanda bir COH hayranı olarak, oyundan büyük bir beklentimizin olduğunu ifade etmek isterim. Nitekim oyunun beta testlerini de oynamış biri olarak gönül rahatlığı ile uzun yıllar dillerden düşmeyecek bir oyunla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

Daha yakın dönemlerde geçmesini isterdim, belki bir sanayi devrimi yada dünya savaşları dönemi… Ancak bu büyük bir cesaret isteyecekti. Sanırım oyuncu beklentileri bu efsane serinin Orta Çağ’la bütünleştiği ve öyle devam etmesi gerektiği yönünde yoğunlaştı…

Oyun gelecek DLC ve güncellemelerle çok daha iyi bir noktaya gelecektir. Türkçe dil desteğiyle gelen oyunda umarım çok yakın bir zamanda Türk medeniyetlerini de görürüz. Türkiye’de günümüz şartlarında fiyat açısından sorunlu bir noktada olan oyuna ulaşmanızın en kolay yolu ise Game Pass üyeliği gibi görünüyor…

Oyun Günlüğü ekibi olarak oyuna ilişkin detayları ve son dakika haberleri vermeye devam edeceğiz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

product-image

Age of Empires 4

9

Age of Empires 4, hem geleneksel strateji özellikleri hem de yenilikçi mekanik ve grafik sistemiyle uzun yıllar oyuncuların gözünden düşmeyecek bir yapım olarak öne çıkıyor.

Olumlu Yanları
 • Oyunun grafikleri yeni nesil bir oyun deneyimi sunuyor.
 • Benzersiz bir hikaye yapısı, medeniyetler!
 • Surlara çıkarabildiğimiz askerler. Savunma sistemi.
 • Organik yollar, şehir estetiği...
 • Türkçe alt yazı ve ara yüz.
Olumsuz Yanlar
 • Türkiye şartlarındaki fiyatı - Bölgesel fiyatlandırmada sorun var...
 • Sekiz medeniyet arasında Türklerin olmaması.
 • 200 kişilik nüfus sınırı...
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up