İnceleme

Against the Storm

0

Roguelite şehir kurma oyunu Against the Storm, uzun ve zorlu bir hayatta kalma mücadelesi sunuyor. Kraliçe’nin Vali’si olarak kıyamet yağmurlarına direnecek, insanlar haricindeki dört farklı türü de yöneterek eski dünyayı yok eden Çürüme Fırtınası’na karşı yeni bir medeniyet kuracağız. Amacımız medeniyetin son kalesi olan Yanan Şehir için kayıp servetleri keşfetmek. Against the Storm, her oyunda farklı bir deneyim sunan benzersiz bir şehir kurma oyunu olarak dikkat çekiyor.

Against the Storm

Polonyalı bağımsız video oyun stüdyosu Eremite Games tarafından geliştirilen ve Hooded Horse tarafından da 8 Aralık 2023’te tam sürüm olarak yayımlanan karanlık fantezi roguelite şehir kurma oyunu Against the Storm, 2023 yılının en çok beğenilen oyunlarından biri oldu.

Türkçe dil desteğine de sahip Against the Storm, kaynak yönetimi ve şehir kurma oyunlarına merakınız varsa mutlaka denemeniz gereken bir yapım.

Against the Storm hikayesi

Modern ve tarihi şehir kurma oyunlarında bir hikayeye ihtiyaç duymayız ancak Against the Storm, tekdüzeliği bozacak ve her defasında size gerçekten zorlu bir deneyim sunacak mekanikleri oyunun temel hikâyesine bağlayarak veriyor.

Against the Storm – Başlangıca dair çok az şey biliyoruz.

Nerede olduğumuz ve tarih hakkında bir bilgimiz yok. Fantastik bir dünyada kraliçe yönetimindeki son bir kalenin merkezinde (Yanan Şehir) oyuna başlıyoruz. Eski dünyayı yok eden Çürüme Fırtınası’na karşı, Kıyamet yağmurlarıyla iklimi değişim gösteren topraklarda sayısız şehir kuracak ve kraliçenin bir valisi olarak mücadele edeceğiz.

Against the Storm mekanikleri

Hikaye odaklı roguelite şehir kurma oyunumuzda kart desteleri temel mekaniklerimizden biri. Bu özellik sayesinde oyunda her kurduğunuz yerleşim benzersiz oluyor. Bunda elbette her oyunda değişen ve aslında yaşayan dünyanın da payı var.

Yaşayan dünya

Bu şekilde başlıklandırmamın nedeni ana haritada yerleşiminizi kurduğunuz bölge, yerleşim içinde seçtiğiniz kartlar, iki seçenekle karşınıza çıkan görevlerden kaynaklanıyor. Elbette her bölgede değişen yağış ve fırtına miktarı da bunda etkili. Oyun çok zor olsa da beni en çok cezbeden nokta, her defasında çok daha farklı bir stratejiyi hayata geçirebilmem olması.

Bu yaşayan dünyada oyunu kazanmanız ise ince bir çizgide. Kraliçenin sabrı ve itibar çubukları arasındaki dengeyi koruyup oyunu tamamlıyoruz. Eğer kraliçenin sabrı sizin itibarınızın önüne geçerse geçmiş olsun. Alacağınız görevler ve halkınızın mutluluğu ise itibarınızı yükseltecek temel noktalar. Gelin şimdi halkımıza göz atalım.

Türler

Fantastik bir dünyada geçen Against the Storm’da insanların yanında dört farklı türü daha yönetiyoruz. Oyuna başladığınızda harpia’ları ve tilkileri göremeyeceksiniz. Onlar daha sonra açılacak. Her türün farklı özellikleri, yetenekleri ve ihtiyaçları var. İnsanlar çiftçilikte usta ve bira yapımından da hoşlanırken talepleri oldukça yüksek oluyor.

Kunduzlar odun işçiliğinde maharetliyken mühendislik zevk aldıkları alan. Türlerin mola zamanları, rahatlıkları ve dayanaklıkları da farklılık gösteriyor. İnsanlar ve kunduzlar çörek isterken kertenkeleler çöp şiş tercih ediyor!

Ürünler ve kaynaklar

Çöp şiş dedik şimdi gelelim ürün ve kaynaklara… Oyunda detaylı bir kaynak yönetimiyle karşılaşıyoruz. Ancak bazı kaynaklar yine benzer binalardan üretilebiliyor. Her birini tek tek anlatamam elbette ancak anlaşılması açısından kısa örnekler vereceğim. Oduncu Kampı ilk yerleşimdeki öncelikle kuracağınız bina olacak. Ve çevremizi kuşatan ağaçları keseceğiz. Odun üretiyoruz. Ardından Hammadde İstasyonu veya Marangozhane’den Kalas üreteceğiz. Hammadde İstasyonu ile kalasın yanında Kumaş, Tuğla ve Boru üretirken, Marangozhane’den yine kalas üretip bu kez Alet ve Lüks Ürün Paketi üretebiliyoruz. Bu da yetiyor mu! Hayır. Bu iki kalas arasında da fark var. Her kaynağın yanında yıldızlar mevcut. Hammadde İstasyonu’nda üreteceğiniz kalas 0 değerinde ise Marangozhane’deki 2 yıldız değerinde…

Oyundaki kaynaklar ve çeşitliliğini sadece kalas üzerinden aktarmak istedim. Ve yine su kaynakları üç çeşit. Bu da değişen hava durumuna göre şekilleniyor. Yine bir şey üretmek istediğiniz de bu su kaynaklarını çeşitliliğine göre kullanıyoruz. Kereste için fırtına suyu (diğerleri açık hava ve çiseleme suyu) gerekiyor. Ve kereste birçok şeyin inşasında kullanılıyor.

Roguelite türü oyuna ne katıyor?

Roguelike nedir? Öncelikle buna bakmalıyız. Roguelike oyunlarda her bölümde farklı bir mücadelenin içinde oluruz. Öldüğümüzde ise hiçbir kazanım elde edemeyiz. Sonraki oyuna sıfırdan başlarız. Ve yeni oyun benzersizdir. Roguelite ise yine her oyunda farklı bölümlerle karşılaşırız ancak her yenilgi aslında yeni bir tecrübe olur. Ve karakterimiz yeni ürün veya özellikler elde eder. Yeni oyuna bu özellikleri de katarak ilerleriz.

Against the Storm, yenilgilerim sonucu bana ödül olarak hem ürün hem de deneyim puanları verdi. Bu da oyunu yeniden oynamama teşvik etti.

Grafikler, atmosfer ve ses tasarımı

Oyunun fantastik dünyasını grafik ve atmosferle bire bir yaşıyorsunuz. Malum fırtına ve yağmur oyunda önemli bir mekanik, bunu hem ses tasarımında hem de alttan alta gelen müzikle hissediyorsunuz. Gün doğumunda ise rahatlama hissi gayet tatmin edici. Güneşin doğuşu ve müzik çok iyi uyum sağlamış.

Grafikler için genel değerlendirmem vasat olması. Ama atmosfer ve ses tasarımı daha başarılı. Animasyonlarda oyun mekaniklerinin zenginliğinin yanında çok da önemli değil.

Değerlendirme

Erken erişim döneminden bu güne takip ettiğim Against the Storm, 2023 yılına damga vuran bağımsız yapımlardan biri oldu. Oyunu oynamadan bu hissi alamıyorsunuz. Hatta oyunun ilk 3 saatinde bir karmaşa ile karşılaşıyorsunuz. Ama zamanla oyun sizi bağlıyor. Oyun mekanikleri öyle bir oturmuş ki yeni oyuna başlamak bende ayrı bir heyecan uyandırıyor.

Mevcut kasabanızı geliştirmenizin veya yeni yerleşimler kurmanızın sınırı yok. Oyunun haritasına da bakınca size yüzler saatlik bir oyun deneyimi bekliyor. 15 dolarlık fiyat etiketiyle Against the Storm, tavsiye ettiğimiz yapımlardan biri olarak ilk sıralara yerleşiyor.

Başarılı strateji oyunlarının yayımcılığıyla son dönemlerin en popüler stüdyolarından biri olan Hooded Horse’a inceleme destekleri için teşekkür ederiz. Ve oyunu geliştiren Eremite Games ekibini de tebrik ederiz.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


product-image

Against The Storm

9

Against the Storm, her oyunda farklı bir deneyim sunan benzersiz bir şehir kurma oyunu olarak dikkat çekiyor.

Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up