Oyun Günlüğü’nde okuyucularımıza karşı şeffaf olmamız gerektiğine inanıyoruz ve sunduğumuz tüm oyunlar hakkında dürüst, adil ve kapsamlı görüşler sunmaktan gurur duyuyoruz.

Aşağıda inceleme politikamızın ve etik kurallarımızın tamamını bulabilirsiniz.

İnceleme politikamız

İncelemelerimizin okuyucuya ulaşması için resmi çıkış tarihinden önce veya sonra geliştiricilerden, yayıncılardan veya bunlara bağlı PR firmalarından inceleme anahtarları alırız.

Oyun Günlüğü olarak resmi çıkış tarihinden önce alınan inceleme anahtarları için belirlenen her türlü ambargo yönergesini kabul eder ve bunlara tabii oluruz.

Değerlendirmelerde ‘sipariş veya rüşvet’ kabul edilmemiştir ve kabul edilmeyecektir.

İncelemeler yayınlandıktan sonra sağlayıcı şirkete iletilse de, incelemeler ve puanları asla yayımlanmadan önce geliştirme, yayınlama veya PR ekibinin herhangi bir üyesiyle tartışılmaz.

İncelemeler için her zaman elimize ‘promosyon anahtarlar’ gelmez. Oyun Günlüğü editörleri zaman zaman inceleme amacıyla kendi paralarıyla oyun ve donanım satın alırlar.

Oyun Günlüğü’nde yapılan incelemeler her zaman aynı uzunlukta olmaz. Kapsamlı analiz ve herhangi bir görüş destekleninceye kadar yayımlanmaz.

İncelemeler, Oyun Günlüğü yönetim ekibi tarafından onaylanana kadar taslak aşamada kalır. Puanlama sistemi ise yine iki aşamalıdır. 1-10 arası bir sistem kullanılarak puanlanır ve yönetim ekibi son puanı onaylar. Yönetim ekibinin bir üyesi dahi incelemenin puanı yansıtmadığını düşünürse yeni puan önerisinde bulunabilir. Nihai puan anlaşmaya varılana kadar müzakere edilir. İnceleme puanları incelemeyi yapan editörün onayı olmadan değiştirilmez.

Oyun Günlüğü erken erişimdeki oyunları incelerken, gelişim süreçleri göz önüne alınır ve oyunun tamamlanmaması nedeniyle bu incelemeleri puanlamaz.

İnceleme editörü sahte incelemelere (kopya ve yapay zeka) yer vermez. Eğer incelemelerde buna rastlarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oyun Günlüğü dijital ve kutu oyun incelemelerinin yanında zaman zaman oyun donanım ve aksesuarlarını da inceler. Bu incelemeler puanlanmayacak, bunun yerine ürünün satın alınmaya değer olup olmadığı konusunda bir öneri verilecektir.

Etik kurallar

Türkiye’deki bağımsız bir medya kuruluşu olarak Oyun Günlüğü’nün tüm üyelerinin aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

Dürüstlük, adalet, bağımsızlık ve başkalarının haklarına saygı.

Gazetecilik etik kuralları için buraya da göz atabilirsiniz.