Oyun Haberleri

Yerli ve yabancı oyun stüdyolarından deprem desteği!

0

6 Şubat’ta meydana gelen 7.8 ve 7.5 büyüklüğündeki Kahramanmaraş merkezli depremler ülkemizi yasa boğdu. Depremin açtığı yaraları sarmayı çalışırken yerli ve yabancı oyun stüdyolarından da destekler eksik olmadı.

AFAD

Hem ülkemizi hem de Suriye’yi sarsan depremler sebebiyle yerli ve yabancı ülkelerden destekler kesilmiyor. Destek verenler arasına oyun stüdyoları da katıldı. İşte sırasıyla destek veren video oyun şirket ve stüdyoları.

Video oyun stüdyolarından deprem desteği!

TaleWorlds

Mount & Blade sosyal medya hesabından depreme ilişkin destek mesajı yayımladı:

“Büyük felaketler karşısında söyleyecek şey bulmak çok zor. Hepimizin kalbi kırık, hepimiz şoktayız. Bu korkunç depremden etkilenen herkese dayanacak güç, zorluk karşısında sabır, yaralılara şifa, kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Umuyoruz enkaz altındaki canlar en kısa sürede sağ salim sevdiklerine kavuşurlar.”

Stüdyo, “Bizler de AFAD’ın başlattığı yardım kampanyasına destekte bulunuyoruz. Katkıda bulunmak için linki kullanabilirsiniz.” denildi.

Bungie

Halo ve Destiny gibi oyunlarla tanıdığımız Amerika merkezli oyun stüdyosu Bungie, depremzedeler için 200 bin dolar yardım topladı. Bungie’nin Türkiye’de bir ofisi ve temsilcisi yok!

Krafton

Krafton Türkiye sosyal medya hesaplarından yayımlamış olduğu gönderiyle başsağlığı dileyerek yaralılar için acil şifalar diledi. AHBAP Derneği’ne 100 bin doları bağışlayacaklarını söyleyerek yardımlarını ilettiler.

MSI Türkiye

Bilgisayar ve donanımlarıyla tanımış olduğumu Tayvan merkezli MSI da başsağlığı dileklerini ileten bir başka firma oldu. Merkezleri aracılığıyla gerekli yardımları AHBAP ve AKUT’a yaptıklarını bildirdiler.

Riot Games

Valorant ve League of Legends gibi oyunların ev sahipliğini yapan firma küresel çapta bağış kampanyası başlattıklarını açıkladı. Kampanyanın ilk adımında 100.000 Amerikan Dolarını AHBAP Derneği’ne bağışladığını söyleyen Riot Games, topluluğunu bağış yapmaya davet etti. Yapılan bağışların miktarında bağış yapacaklarını da belirttiler. Aynı şekilde çalışanlarının International Medical Corps organizasyonuna yaptığı bağışların 2 katını yaparak yardımlarını sürdürüceklerini de söylediler.

Hinterland

The Long Dark oyunu ile tanıdığımız Hinterland şirketi de Türkiye ve Suriye için desteğini gösterdi. Sınır Tanımayan Doktorlar, Kanada Kızıl Haçı ve Globalgiving gibi kuruluşlara 10.000’er Amerikan Doları bağış yaptıklarını açıkladılar. Başsağlığı mesajlarıyla birlikte takipçilerini de bağış yapmaya davet ettiler.

PUBG Mobile

Kuşkusuz herkesin tanıdığı PUBG Mobile da desteğini esirgemedi. Depremzedelerin kurtarılmadı ve ihtiyaçlarının giderilmesi ve temek ihtiyaçlarının karşılanması için 3.700.000 Türk Lirası tutarında bağışlarını AFAD ve AHBAP Derneği’ne yaptıklarını duyurdular.

CD Media Türkiye

CD Media Türkiye Ülke Müdürü Levent Ertoğlu, geçmiş olsun dileklerini iletti. Desteğini göstermek adına 100 bin TL tutarında bağışlarını AHBAP Derneği’ne yaptıklarını da sosyal medya üzerinden duyurdu.

KENNY

2D ve 3D oyunlar için modeller hazırlayan KENNY markası, depremden etkilenen ülkemiz ve Suriye için bağış topluyor. Türkiye ve Suriye mimarisinden etkilenerek hazırlanmış set kısa bir süreliğine satışta olacak. Yapılan satışlardan kazanılan para ise Save The Children derneğine bağışlanacak. Hedefleri 1 milyon 500 bin Amerikan Doları toplayabilmek ve bu hedefe de çok yaklaşmış durumdalar.

Torpor Games

Suzerain yapımıyla oyuncuların dikkatini çeken Torpor Games de sosyal medya hesaplarından, “Türkiye ve Suriye’den gelen korkunç haberleri duyunca yıkıldık.” diyerek, “CARE, AKUT ve Ahbap’ın deprem yardımı çalışmalarına 250 EUR bağışta bulundu. İmkanınız varsa ve bağışta bulunmak istiyorsanız, yorumlardaki bağlantıları kontrol edin” paylaşımında bulundu.

Intel

Bilgisayar ekipmanlarıyla tanıdığımız Intel de başsağlığı dileklerini ileten bir diğer firma oldu. Intel Foundation ve Intel Global ile başlattıkları kampanyayla AFAD, AHBAP ve AKUT gibi derneklere destek olacaklarını açıkladılar.

MONSTER NOTEBOOK

Depremin ilk saatlerinden itibaren valilikler ve STK’lar gibi kuruluşlarla iletişim halinde olduklarını ve gereken ısınma, güvenlik gibi teçhizatların temininde yardımcı olduklarını ve AKUT’a teslim ettiklerini açıkladılar.

SONY

Türkiye’den çekilme kararlarıyla gündemde olan SONY’den de ülkemiz için destek eksik olmadı. Instagram sayfalarında başsalığı metni yayınlandı. Ayrıca, SONY ve grup şirketleri tarafından deprem ile mücadeleye destek amacıyla 4,5 milyon Türk Lirası bağış yapıldı.

Humble Bundle

Dijital mecrada oyun alışverişi için açılan ilk sitelerden olan Humble Bundle da desteğini Twitter hesaplarından gösterdi. Sitede satılan oyunlardan kazanılan paranın bir miktarını hayır kurumlarına bağışlamasıyla bilinen site Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremle birlikte ortaya çıkan insanlık krizine değindi. Direct Relief organizasyonuna destek amaçlı birçok oyun paketleri olduğunu söyleyen site gelecek günlerde daha fazla bilgi aktaracaklarını söyledi. Türkiye ve Suriye’ye yardım etmek için onlara ulaşan kişilere de teşekkürlerini ilettiler.

ASUS

Bilgisayar konusunda ülkemizde lider markalardan olan ASUS da basın odası twitter hesabından yapılan paylaşımlarla başsağlığı dileklerini iletti. Çalışanlarının 200.000 Amerikan Dolarından fazla bağış yaptığını açıklayan firma, tutarı 500.000 Amerikan Dolarına çıkarmak adına şirketin de ekleme yaptığını duyurdu. Dualarının Türk halkıyla ve Suriye halkıyla olduğunu da söylediler.

IGG

Singapur merkezli Lords Mobile gibi dünyaca ünlü oyunların yapımcısı IGG de bu büyük felaketin ardından yaralarını sarmak için Türkiye’ye yardım elini uzattı. IGG, deprem bölgesine yardım için 200 bin dolar değerinde yardımda bulundu.

IGG ekibi Türkiye halkının yanında olduğunu ve yardımların deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine destek sağlayacağını umduklarını dile getirdi. Yaralar sarılana dek yardımları sürdüreceğini dile getiren IGG, “Depremde yakınlarını kaybedenlere bir kez daha taziyelerimizi sunar, yaralananların bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ederiz.” mesajı ile bir kez daha taziyelerini iletti.

Pokemon

Pokemon şirketi Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 200.000 dolar bağışladı.


  • Listemizi güncellemeye devam edeceğiz.


Gamze Nur Kaya
Haber Editörü - 2022

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir