Oyun HaberleriPCPlayStation

Yepyeni Hogwarts Legacy videosuyla uçmaya hazır mıyız?

0

Hogwarts Legacy, yeni oynanış videosu ile ilki gibi kapsamlı bir tanıtım videosu yayınladı. 35 dakikalık bu tanıtımda hem açık dünyayı hem de süpürgeleri daha yakından görme fırsatımız oldu.

Hogwarts Legacy

Oyuncuların ve Harry Potter serisinin hayranlarının heyecanla beklediği Hogwarts Legacy, detaylı bir oynanış videosuyla yeniden karşımızda. Warner Bros, bu videosuyla oyunculara yeni yıl hediyesini aratmayacak seviyede detaylı bir oynanış videosunu sunmuş oldu. Hogwarts’da bizi neler bekliyor, gelin beraber inceleyelim!

Gece/gündüz döngüsü ve mevsimleri olan açık dünyayı süpürgeyle gezmek

Hogwarts Legacy, Hogwarts’ın çevresini süpürgeyle gezebileceğimiz açık bir dünya sunuyor. Farklı farklı süpürgelerle de oyunculara uçuş deneyimlerini istedikleri gibi kişiselleştirme fırsatı veriyor: Gerçek bir Hogwarts öğrencisi gibi Hogsmeade’den alışveriş yapabilirsiniz. Süpürgenizde hem görünüş için hem de daha yukarılara uçmamıza yardımcı olacak değişiklikler yapılabilecek.  

Hogwarts Legacy

Bunun yanı sıra köyden küçük mezra diyebileceğimiz yerleri gezip yepyeni şeyler keşfedebileceğimiz bir açık dünya görüyoruz. Bu açık dünyada birden çok görev, sırlar, tüccarlar, düşmanlarla karşılaşıp karakterimize her türlü deneyim ve geliştirme kazandırabileceğiz. Sadece süpürgeyle değil, aynı zamanda Hipogrif ile gezinti de mümkün, kendisi uçan at olduğu için hem at gibi yerde koşabiliyor hem de uçabiliyor.

Aynı zamanda mevsim geçişleri ve gece/gündüz döngüsü sayesinde çevre buna göre değişebilecek. Geliştiriciler bu tanıtım videosunda kış mevsimini gösterip oyunun atmosferinin ne kadar değiştirdiğini bizlere göstermiş oldular. Bu mevsim geçişi mekaniği aynı zamanda zaman ilerlemesini sağladığı için okul deneyimini arttırmış olacak. Mevsimine göre festivaller geleceği için Hogwarts veya Hogsmeade bu festivallere hazırlanırken süslenecek.

Kara büyü arenası ve savaş mekaniği

Ana oyunda herkesin erişime sahip olacağı iki farklı arena olacak. Bu arenaların amacı zorlu mücadeleleri aşmak ve farklı farklı düşman tiplerini yenmek olacak. Arenaları başarıyla tamamlayınca farklı farklı karakterler ve ekipmanlar açılacak. Forbidden Forest, Deluxe versiyona sahip olanlar için kara büyülerle savaş yapılacağı bir arena sunuyor. Bu kara büyü arenasının diğerlerinden farkı; farklı büyü tipleri önceden yüklenmiş olarak kullanıp test edebilecek. Ana oyunda ise bu büyü tiplerini ve becerilerini oyunda ilerledikçe açmanız gerekiyor.

Hogwarts Legacy

Savaş mekaniğine gelecek olursak, düşmanın can barını sıfıra indirmek gerekiyor. Büyüleri kullandıkça bir süre tekrardan yüklenmeleri için beklemek gerekiyor. Bunların yanında oyunda ilerledikçe kazanılan yeni beceriler, R1 tuşuyla kullanılabilecek. Düşmanın başında L1 işareti çıktığında ise özel bir saldırı yapılabilecek. Oyuncular, Room of Requirement’da hazırladıkları can iksirleriyle canlarını tamlayabilecekler.

Room of Requirement ile yapılabilecek iksirler ve Hogwarts Legacy sihirli hayvanları

Room of Requirement’da iksirler yapmak, bitki yetiştirmek ve hayvanlara bakmak mümkün. Burası oyuncuların istedikleri şekilde tasarlayabilecekleri bir alan olacak. Hogwarts Legacy ile büyücünüzün tarzını bu odada istediğiniz gibi yansıtabileceksiniz. Odaya konulabilecek eşyaların yapılma kılavuzlarını isterseniz Hogsmeade’deki dükkanlardan satın alın, isterseniz de formüllerini açık dünyada arayıp kazanın. Ekipmanlarınızı da kişiselleştirebileceğiniz bu odada aynı zamanda sihirli hayvanların bakımını yapabileceksiniz.

Hogwarts Legacy

JK Rowling’in açıklamaları boykot çağrısına sebep oldu

Tanıtım videosu hayranlar arasında büyük yankı uyandırmış olsa bile; Harry Potter serisinin yaratıcısı olan JK Rowling’in Twitter üzerinden yaptığı transfobik söylemler yüzünden daha şimdiden birçok oyuncu arasında sosyal medyada Hogwarts Legacy boykot çağrısı yapıldığını aktarmakta fayda var. Bu durum oyunun geliştirilmesini veya satın alınmasını ne kadar etkiler merak konusu.

Hogwarts Legacy çıkış tarihi ne zaman?

Hogwarts Legacy, 10 Şubat 2023’te PS5, PC ve Xbox Series platformlarında satışa sunulacak. PS4 ve Xbox One çıkış tarihi daha ileri ama belli olmayan bir tarihte. Nintendo Switch için ise öngörülen tarih 20 Temmuz 2023.


Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı

    Comments

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir