Oyun Haberleri

Yeni BioShock oyununun geliştirme süreci tehlikede!

0

Gelişimindeki bütün değişimlere rağmen, Bioshock serisi hala daha bir sürü sorunla karşı karşıya.

BioShock Infinite

2022’nin yaz aylarında 4. kez geliştirme sürecine giren Bioshock projesi, geliştirme ekibinin konseptlerinde ve kendileri üzerinde yapılan tüm değişikliklere rağmen gelecek için iyi günler vaat edemiyor. Proje üzerinde yapılan mekanik ayarlar aynı kalsa da oyunun hikayesi baştan ele alınıyor.

Şirket içerisinde yaşanan sıkıntılar

Çalışma bünyesi fazlasıyla dağılmış olan bu proje maalesef ki, pandemi ve Quebec şehrinde uygulanan Bill 96 yasa tasarısı gibi sorunlar gibi birçok olaydan etkilenmiş durumda. Oyun stüdyosunda, görevlerinde daha az başarılı olan çalışanlar tarafından proje için yeni işe alınan çok sayıda tecrübesiz çalışan bulunuyor. Oyunun hikayesi için kurulan ekip aynı zamanda birçok sorunla karşı karşıya. Kendileri bu durumu yıllardır, “Tekrardan yazılmasının bir anlamı olmayan bir franchise” olarak tanımlıyor.

BioShock Infinite

Projenin gelişme süreci

İlk başlarda Certain Affinity şirketi tarafından 2017 yılına kadar ele alınan proje; sonrasında henüz kurulmamış olan Cloud Chamber şirketi tarafından 2017-2019 yılları arasında tekrardan başlandı. Şirket kurulduktan sonra 2022 yılına kadar projenin geliştirilmesine devam edildi. Fakat 2022’nin yaz aylarında projenin o anki halinden memnun kalmayarak tekrar oluşturulmaya başlandı.

Yeni oyunun gidişat süreci

Projenin tekrar baştan başlanmasından bu yana neredeyse bir yıl geçmiş bulunuyor ve her şey yolunda gözüküyor. Şirket, uluslararası video oyun dağıtımcısı olan T2’dan 2025 yılına kadar mali destek almış durumda.
Fakat bu yine de bir sonraki Bioshock oyununun tehlikede olmadığına dair bir işaret değil. Oyunun maalesef ki bu yıl içerisinde duyurulması planlanmıyor.
Bundan dolayı proje, büyük olasılıkla bir karmaşa ile karşı karşıya kalacak ve 2025 yılında piyasaya sürülme şansı oldukça düşük olacak gibi gözüküyor.

Şirket içerisindeki kötü yönetimden kaynaklanan finansal sorunlar, sıkıntıya sebebiyet veren çalışan kararları gibi sorunlar, bu projenin bu kadar meşakkatli ve geliştirme sürecinin uzun zamandır devam etmesinin belli başlı nedenleri gibi gözüküyor. Oyun hakkındaki yetersiz duyurular, insanlarda oyunun geleceği hakkında kafa karışıklığına sebep oluyor.


İrem Ünsal
Oyun Günlüğü Haber Editörü