Oyun HaberleriPCPlayStationZ - macOS

War Thunder oyuncuları isyanda: Reddit’te sendika kurdular!

0

War Thunder, şirketin yeni oyun içi ekonomi güncellemesi sonrası oyuncularından büyük tepki aldı. Tepki gösteren oyuncular Steam’de oyun yorumlarını negatife çevirdi!

2. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı araçlarının kullandığı oynaması ücretsiz, çapraz platform MMO savaş oyunu War Thunder, yeni güncellemesi ile başı belada…

Gaijin Entertainment’ın en çok oynanan oyunlarından biri olan War Thunder, şirketin yeni oyun içi ekonomi güncellemesi sonrası oyuncularından inanılmaz büyük tepkiler aldı ve almaya devam ediyor.

Reddit’te sendika kurdular!

Tepkiler o kadar büyük ki, 18 Mayıs “La Royale” güncellemesiyle duyurulan bu oyun içi ekonomi güncellemesi sonrası, Reddit platformunda WarThunderPlayerUnion yani War Thunder Oyuncuları Sendikası adlı bir Reddit grubu kuruldu. Grubun şu anda 6.8k üyesi var.

Sendika kurulmadan önce, Reddit’teki ana War Thunder grubu, oyunu Steam üzerinden negatif oy vererek protesto etmeye karar verdiler. Sadece 4 gün içinde %85’ten fazla oyuncu resmen Gaijin Entertainment’ı negatif oy “bombardıman”ına tuttu.

Negatif oy verenlerin çoğunu eski oyuncular, oyun saati neredeyse 1000’i geçen kişiler oluşturuyor

Yeni güncelleme sonrası oyun içi ekonomisindeki durum

Gaijin Entertainment’a karşı patlayan bu protesto , War Thunder oyuncularına göre Gaijin şirketinin yıllar boyu oyunun para ödemeyenler için gittikçe daha zorlaşmasının, oyuna sürekli para yatırmayı gerektiren bir sisteme dönüşmesinin bir sonucu.

Oyun içi ekonomisinde, hesabı Premium olmayan oyuncuların kazandığı SL(Silver Lion, Gümüş aslan. Oyun içi bir aracın araştırmasını yaptıktan sonra aracı satın almaya, araca mürettebat atamaya, savaş bittikten sonra aracın tamir masraflarını karşılamaya yarayan para birimi.) seviyesinin gittikçe azalması, bununla birlikte RP (Research Point, Araştırma Puanı.

Seçilen aracın belirli bir araştırma puanı vardır ve aracı satın almak için bu araştırma puanlarını toplamak gerekir. Örneğin, T34 tankının araştırma puanı 8000RP’dir, Premiumsuz bir oyuncu, bir savaşı iyi puanla geçirdiyse ve takımı da savaşı kazanmışsa ortalama kazanacağı puan ~1300RP’dir; Premium’a sahip oyuncunun ise ortalama ~2500-3000RP’dir.) oranın azalması, her güncelleme sonunda tepkilere yol açıyordu. 18 Mayıs günü War Thunder camiasından buna karşı protestoya başlama kararı alındı.

Bitmek bilmeyen şikayetler

Reddit’in War Thunder grubunda r/driellma adlı kullanıcının, Gaijin’in son senelerde yaptığı “negatif” güncellemelerin bir kısmını yazdı:

  • “Uçakların pistten çıkarken veya piste inerken puan kazanmaması.(Eskiden çok küçük de olsa bunlar RP veriyordu.)
  • Savaşta öldürme assistlerinin almanın zorlaşması.
  • Berbat deniz savaşı sistemi.
  • Premium oyunculara Harita banlama yetkisi verirken Ücretsiz olarak oynayan oyuncuların böyle bir hakka sahip olmaması.
  • Sovyet Araştırma ağacına, topluluk istememesine rağmen, daha fazla yüksek dereceli araçların eklenmesi.
  • Ve daha fazlası…”

Bu gönderinin altına bir çok oyuncudan adeta bir kitap uzunluğuna ulaşılacak şikayetler sıralanmış durumda.

Steam negatif oy protestosu ve başka platformlarda yazılı protestoları sonrasında War Thunder’ın Steam’deki ortalaması 1 ay önce %77 iken %68e düşmüş durumda. Protestolar ve tepkiler devam edecek gibi gözüküyor.


Oyun Günlüğü
Türkiye'nin yeni nesil oyun haber sitesi. 2020'den bu yana Türkçe ve İngilizce web sitelerimiz ve dijital dergimizle sizinleyiz! - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.