Oyun Haberleri

Unreal Engine 5.2 yeni ve nefes kesen özellikleri tanıtıldı

0

Epic Games, San Francisco’da gerçekleştirilen GDC 2023 Konferansında,  gerçek zamanlı 3B içerikler ve deneyimler için fark yaratan performans ve kullanışlı özellikleri tanıttı.

Epic Games, GDC 2023 kapsamında gerçekleştirdiği State of Unreal sunumunda Unreal Engine 5‘in en son sürümüne yeni bir bakış sundu. Electric Dreams olarak adlandırılan Unreal Engine 5.2 demosu, dünya oluşumu, prosedürel dünya inşası, aydınlatma ve gölgelendirme gibi alanlarda sunduklarıyla göz kamaştırıcı görünüyor.

Epic Games, State of Unreal etkinliğinde Unreal Engine 5.2 için Electric Dream adlı yeni bir canlı demo yayınladı. Etkileyici görsel ayrıntılar, fizik, dünya inşası ve daha fazlasını gösteren yeni demo. Epic’e göre, geçen baharda Unreal Engine 5’in piyasaya sürülmesinden bu yana kullanıcıların yüzde 77’si Unreal Engine 5’e geçti ve en son sürümü olan Unreal Engine 5.2, birkaç yeni özelliğin yanı sıra daha fazla optimizasyon ve iyileştirme getiriyor.

Yeni gerçek zamanlı gösteri, bugünden itibaren Epic Games başlatıcısı ve GitHub aracılığıyla edinilmesi gereken Unreal Engine 5.2 önizleme sürümünün bir parçası olarak gelen bu yeni özelliklerden ve iyileştirmelerden bazılarını gösteriyor.

Yeni demo, Quixel Megascans ile inşa edilmiş, gerçeğe yakın bir ortamda yuvarlanan, fotogerçekçi ve tanıdık bir Rivian R1T tamamen elektrikli kamyonu gösteriyor. Demo, Unreal Engine 5.2’den önce mümkün olmayan aslına uygunluk ve kalite seviyelerine ulaşmak için sanatçıların “farklı gölgeleme modelleri oluşturmasına ve katmanlamasına” olanak tanıyan yeni Substrate gölgeleme sistemini gösteriyor. Elbette Epic, Unreal Engine 5.2’nin önizleme sürümü olduğu için bunların hala deneysel olduğunu belirtiyor.

Epic ayrıca lastik deformasyonu, havalı süspansiyon ve gerçekçi sıvı simülasyonu ve su işleme gibi en son fizik gelişmelerini de not etmeye hevesliydi. Unreal Engine 5.2 Preview ayrıca, sanatçıların ortamdaki bir alanı hızlı bir şekilde doldurmak için kuralları ve parametreleri tanımlamasına olanak tanıyan yeni bir editör içi ve çalışma zamanı Procedural Content Generation (PCG) araçlarıyla birlikte gelir.

En son Unreal Engine 5.2 demosu oldukça etkileyici ve kesinlikle gelecekte etkileyici yapımlara imza atılacaktır.


Onur Yavşanlı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - 2023