Oyun HaberleriPCPlayStation

The Callisto Protocol, yapımcısının beklentisini karşılayamadı

0

The Callisto Protocol, hedeflerine ulaşamamaktan öte büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı. 2 Aralık’ta PS5, Xbox Series, PC, PS4 ve Xbox One platformlarına çıkan AAA hayatta kalma-korku oyunu, istenilen satış rakamlarına ulaşamadı.

The Callisto Protocol

Dead Space’in yönetici yapımcısı Glen Schofield’ın direktörlüğünü yaptığı The Callisto Protocol, Krafton stüdyosu tarafından yayımlanmıştı. İlk çıktığı hafta her ne kadar Birleşik Krallık’ta en çok satan altıncı oyun olmuş olsa bile, Güney Kore merkezli Krafton stüdyosu The Callisto Protocol için yaklaşık 150 milyon avro yatırım yaptı.

En az 5 milyon satarak parasını çıkartması beklenilen The Callisto Protocol, ilk sonuçlarda daha 2 milyon satış rakamını bile geçemedi. Bunun sonucunda, Krafton’daki yatırımcılar gelecek aylarda hedeflenen 4 milyon satış beklentisini 2 milyona düşürdü.  

Daha ilk oyunu çıkmış olan The Callisto Protocol serisinin ömrü kısa olacağa benziyor. İlk oyunu beklenildiği gibi bir çıkış yapamadığı için büyük teknik sorunlarla oyunculara sunuldu ve bu yüzden oyuncular arasında istenildiği yere ulaşamadı.

Oyuncuları ve basını ikiye bölmüş olan The Callisto Protocol, ses tasarımı ve grafikleriyle övülürken oynanışı ve zorluğuyla birçok eleştiriye maruz kaldı. Ayrıca Dead Space’e de fazla benzediğine yönelik eleştiriler de getirildi. The Callisto Protocol serisinin bu büyük satış başarısızlığından sonra ömrünün devam edip etmeyeceği merak konusu.


Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı