Oyun HaberleriPCPlayStation

Tekken 8’de çapraz platform özelliği olacak!

0

Tekken serisi, ilk kez çapraz platform özelliğine kavuşuyor. Ayrıca Tekken 8, rollback netcode’a sahip olacak.

Tekken 8

Tekken 8, oyun yönetmeni Katsuhiro Harada; yeni oyunun PS5, Xbox Series X/S ve PC’deki oyuncuların birlikte oynayabileceği çapraz platform desteğine sahip olacağını açıkladı. Bu çoklu oyuncu modunda, dövüş oyunlarının çok sevilen rollback netcode sistemini de içerecek.

Harada, twitterdaki bir hayranın sorusuna cevaben bu açıklamayı yaptı.

Harada’nın yolculuğu boyunca, Tekken 7 döneminde çapraz platform oynanış istediğini, geliştirme sürecine de öyle başladığını ancak Microsoft ve Sony‘nin konsol çapraz platform konusunda anlaşamamalarının engel olduğunu belirtti ve Sony ve Microsoft’un bunu desteklemeye açık oldukları yönündeki açıklamalarına rağmen, üçüncü tarafları aktif olarak desteklemediklerini söylediği gibi, gerçekten büyük engeller vardı.

Öte yandan rollback netcode, modern bir dövüş oyununun hoş ama beklenen bir parçası. Dövüş oyunlarını çevrimiçi oynanabilir hale getirmek için tasarlanmış bir kod olarak, saniye saniye reflekslere dayalı olan bu oyun türünde rekabeti artırmayı amaçlar. Kod, oyuncuların ne yaptığını hemen göstererek rakiplerinin ne yapacağını öngörür ve sonra rakip başka bir şey yaparsa hızlı bir şekilde “rollback” ile oynanışı pürüzsüzleştirir.

Bu, önceki net kodundan farklı olarak, her zaman her iki oyuncunun girdisine sahip olmadan beklerdi. Rollback, girdiler ve animasyonlar arasındaki gecikme süresini azaltmaya yardımcı olur.

Neden önceden duyurulmadığına gelince? Harada, insanların “standart” bir özelliği uyguladıklarını gördüklerinde bunu hafife alabileceklerini veya hayal kırıklığına uğrayabileceklerini söylüyor. Kısacası, insanların teknik olarak etkileyici bir şey olan yüzlerce saatlik bir kodlama ve uygulama sürecinin yetersiz bir duyuru hakkında şikayet etmesini istemediler.

Teknik olarak etkileyici bir şeyden bahsetmişken: PC önerilen özellikleri oldukça yüksek olacak. “Tam olarak onaylanmadı, ancak 4K native oynamak istiyorsanız, özellikler ne kadar yüksekse o kadar iyi,” dedi bir hayranın sorduğu soruya cevaben Harada. “Konsolda oynamanızı öneririm,” diye devam etti.

Rollback netcode nedir?

Rollback netcode, her bir rakip oyuncunun internet bağlantısından bağımsız olarak çevrimiçi dövüş oyunu maçlarını olabildiğince sorunsuz hale getirmeye yardımcı olur. Deneyimi aynı makinede oynuyormuş gibi sorunsuz hale getirir.


Onur Yavşanlı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - 2023