HaberKonsol

PS5, 2022 yılının sonunda 30 milyon satış rakamına ulaştı!

0

Kasım 2020 tarihindeki çıkışından itibaren ve pandemiden ötürü aksaklıklara uğramış olmasına rağmen PlayStation 5, sakince yolunu buluyor. 2022 yılındaki özel oyunlarının rolünün etkisini düşünürsek, PS5 için 30 milyon satış rakamı oldukça büyük bir başarı.

PlayStation 5

Las Vegas’taki Consumer Electronics Show 2023 konferansında konuşma yapan Sony, PlayStation 5 (PS5) satış rakamları hakkında bilgi verdi.

Dünya üzerinde 30 milyon satış rakamına ulaşmış olan PS5, en fazla satışını özellikle 2022 aralık ayında yaptı. Geçtiğimiz eylül ayında satış rakamının 25 milyon olduğu düşünüldüğünde, 2022 yılının sonuna kadar olan dört ayda fazladan 5 milyon satmış olması hem PS5 konsolu için hem de Sony için büyük bir başarı.

Aralık ayının başında Sony Interactive Entertainment’ın CEO’su Jim Ryan, Japonya’daki ve genel olarak Asya’daki oyunculara konsolu ulaştırma sözü vermişti ve uzun vadede tedarik sorunun çözüleceğini aktarmıştı.

PS4’ün 30 milyona ulaşma tarihinin çıkışından iki sene sonra gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var. PS5, PS4’ün yanında daha yavaş kalsa bile Aralık ayındaki tatillerin konsolun satışındaki etkisini görmezden gelmek yanlış olur. Pandeminin azalmasıyla ve tedarik sorununun ortadan kalkmasıyla Sony’nin PS5 için 2023 hedeflerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.  


Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı

    Comments

    Yorumunuzu bekliyoruz.