Oyun HaberleriPlayStation

PS Blog Yılın Oyunu Ödülleri 2022 kazananları açıklandı!

0

Oyuncuların oylarıyla seçilen PlayStation Blog 2022’nin Oyunu kazananları açıklandı! 16 kategoriden oluşan oylama oyuncuların oylarıyla şekillendi.

PlayStation

2022 yılını arkamızda bırakırken yapılan ödül törenleri ve oylamalarla oyuncuların seçimlerini hep beraber görüyoruz. PlayStation Blog’da, 16 kategoride hazırlamış olduğu oylaması ile kazananlarını açıkladı!

PS Blog Yılın Oyunu Ödülleri

En iyi yeni karakter

God of War: Ragnarök

En iyi yeni karakter kategorisinin başında herkesin gönüllerinde taht kuran ve bu senenin neredeyse bütün ödüllerini kapan God of War: Ragnarök geliyor. Platin Ödül Thor’a giderken Altın Ödül, Stray oyunundan Kedi’ye, Gümüş Ödül yine God of War: Ragnarök’tan Odin’e ve son olarak Bronz Ödül ise Elden Ring’dan Malenia’ya gitti.

En iyi hikaye

En iyi Hikaye kategorisinde de bizi şaşırtmayarak Platin Ödül’ün sahibi yine God of War: Ragnarök oluyor! Altın Ödül ile The Last of Us Part I arkasından onu takip ederken Gümüş Ödül ile Elden Ring ve Bronz Ödül ile Horizon Forbidden West de sıralamada yerlerini alıyor.

En iyi grafikal showcase

Horizon Forbidden West

En İyi Grafikal Showcase kategorisinin en başında yine ve yine God of War: Ragnarök bizi karşılıyor! Altın Ödül’ün sahibi Horizon Forbidden West olurken Gümüş Ödül sahibi Elden Ring oluyor. Sıranın sonunda Bronz Ödül’ü ile Call of Duty Modern Warfare II’i görüyoruz.

En iyi oyun tasarımı

Platin Ödül sahibi yeniden God of War: Ragnarök olurken arkasından onu Altın Ödül ile Elden Ring izliyor. Sıralamanın devamında Horizon Forbidden West ve Bronz Ödül ile Stray bizleri karşılıyor.

En iyi ses tasarımı

Elden Ring

God of War: Ragnarök ödülleri domine etmeye devam ediyor. Yine Platin Ödül’ün sahibi God of War Ragnarök oluyor! Listenin devamında bizleri Altın Ödül sahibi Elden Ring ve Gümüş Ödül sahibi Call of Duty: Modern Warfare II, Bronz Ödül sahibi Horizon Forbidden West karşılıyor.

Yılın oyun müziği

Oyuncuların tercihi yine ve yeniden değişmiyor! Platin ödül sahibi yine God of War: Ragnarök. Altın Ödül Elden Ring’e gidiyor! Gümüş Ödül The Last of Us Part I’in olurken Bronz Ödül de Horizon Forbidden West’e gidiyor.

En iyi ulaşabilirlik özellikleri

God of War: Ragnarök’da harikalar yaratan Santa Monica Studio yine bu özelliklerde de harikalar yaratmış. İşte bu yüzden yine listenin zirvesinde God of War: Ragnarök oturuyor! Altın Ödül ile The Last of Us Part I, Gümüş Ödül ile Horizon Forbidden West ve Bronz ödül ile FIFA 23 listede bizleri karşılıyor.

En iyi DualSense kullanımı

PlayStation 5 DualSense oyun koluyla bizlere benzersiz anlar yaşatan oyun, God of War: Ragnarök Platin ödülün sahibi! Listede bizlere Altın Ödül ile Horizon Forbidden West, Gümüş Ödül ile Call of Duty: Modern Warfare II ve Bronz Ödül ile Stray eşlik ediyor.

En iyi çok oyuncu deneyimi

Listenin en başında Platin Ödül’ün sahibi Call of Duty: Modern Warfare II ile karşılaşıyoruz! Yine 2022’nin en çok oyunlarından olan Overwatch 2 bizi Altın Ödül ile karşılıyor ve sıralamayı Gümüş Ödül sahibi FIFA 23, Bronz Ödül sahibi Gran Turismo 7 ile bitiriyoruz.

En iyi devam eden oyun

Bu kategorimizde de bizleri Call of Duty: Warzone 2.0 karşılayarak Platin Ödül’ün sahibi oluyor. Altın Ödül sahibi Fortnite, Gümüş Ödül sahibi Final Fantasy XIV ve Bronz Ödül’ün sahibi Fall Guys da listemizde yerlerini alıyor.

En iyi spor oyunu

Platin Ödül sahibi Polyphony Digital imzalı Gran Turismo 7 oluyor! Listede onu Altın Ödül ile FIFA 23, Gümüş Ödül ile NBA 2K23 ve Bronz Ödül ile F1 22 takip ediyor.

Yılın en iyi bağımsız oyunu

Birçok bağımsız oyun ile tanıştığımız 2022’de elbette bir tane en iyi seçmemiz gerek. En iyi bağımsız oyun kategorisinde Platin Ödül ile bizleri tabii ki de Stray karşılıyor! Altın Ödül’ün sahibi Sifu olurken Gümüş Ödül sahibi Cult of the Lamb oluyor ve Bronz Ödül ise Inscryption’a gidiyor.

En iyi yeniden yayınlanan oyun

Platin Ödül’ün sahibi tabii ki de Uncharted: Legacy of Thieves Collection olurken Altın Ödül sahibi Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection oluyor. Listenin geri kalanındaysa bizleri Gümüş Ödül ile Life is Strange Remastered Collection ve Bronz ödül ile Stanley Parable: Ultra Deluxe karşılıyor.

Kategorilerimizin sonuna gelmemize çok az kaldı! Şimdi de birlikte PlayStation 4’ün Yılın oyunu kazanına bakalım.

PS4’ün yılın oyunu

Elbette, yine bizleri şaşırtmayarak zirveye God of War: Ragnarök oturuyor. Altın Ödül Elden Ring’e giderken Gümüş Ödül sahibi Horizon Forbidden West oluyor ve Bronz Ödül ise Stray’e gidiyor.

PS5’in yılın oyunu

Oyuncuların seçimiyle Platin Ödül yine God of War: Ragnarök’a gidiyor! Altın Ödül Elden Ring’e giderken Gümüş Ödül sahibi Horizon Forbidden West oluyor ve Bronz ödül ise Stray’e gidiyor.

2023’de ve sonrasında en çok beklenen oyun

Yeni yılı dört gözle beklerken elbette yepyeni oyunları da bir o kadar heyecanla bekliyoruz! PlayStation oyuncularının en çok merakla beklediği oyun Platin Ödül’ün sahibi Hogwarts Legacy! Altın Ödül’ün sahibi Resident Evil 4 ve Gümüş Ödül’ün sahibi Marvel’s Wolverine olurken Bronz Ödül’ün sahibi ise Assassin’s Creed Mirage oluyor!

Siz PlayStation.Blog’un hazırlamış olduğu bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin oylarınız kimden yana olurdu veya sizin listeniz nasıl olurdu? Yorumlarda belirtin!


Gamze Nur Kaya
Haber Editörü - 2022