DonanımOyun Haberleri

PlayStation’ın yeni ‘ısınan’ ve ‘büzüşen’ kontrolcüleri

0

Konsol piyasasında rekabeti elden düşürmeyen Sony’den yeni bir hamle daha geliyor. İddiaya göre PlayStation ‘ısınan’ ve ‘büzüşen’ olmak üzere yeni nesil kontrolcüler için iki yeni patent başvurusunda bulundu.

Oyun oynarken atmosferin içine olabildiğince girmek, oyunu bir nevi “yaşamak” oyundan alınan hazzı etkileyen en önemli faktörlerden biri kuşkusuz. Bunun için donanım firmaları oyunculara gitgide daha sürükleyici cihazlar sunmaya başladı. Daha canlı renkler için HDR destekleyen monitörler, atmosferi daha iyi yaşatmak için devasa hatta kıvrımlı ekranlar, 7.1 Dolby Surround desteği veren ses aygıtları… Bu donanımların en üst seviyesi elbette VR cihazları ancak onların da Türkiye şartlarında pahalı zevkler olması, insanı yoran ağırlıkları ve en önemlisi vaat ettikleri sınırlı oyun deneyimi sebebiyle bir PC veya konsol oyunu kadar kullanıcıya hitap etmesi şu an mümkün değil.

Bir bilgisayar oyuncusuysanız az önce saydığımız donanımlar size daha iyi bir deneyim sunmak için ideal olacaktır ancak konsol oyuncularını oyuna bağlayan en önemli parça şüphesiz kontrol cihazları. Atari dönemindeki kollu jostciklerle başlayıp, FamiCom’daki dikdörtgen joypadere evrilen kontrolcüler PlayStation’un hayatımıza girmesiyle gerçek anlamda önemli gelişmeler gösterdi. Sony’nin kontrolcüleri; Dual Analog, Dual Shock, SixAxis, DualSense gibi yeni yeni eklentilerle günümüze kadar evrim geçirdi. Sony şimdi bunu bir adım daha öteye taşımak üzere.

‘Isınan’ ve ‘büzüşen’ konsol kontrolcüleri

Oyun sitesi Kotaku’nun ortaya attığı iddiaya göre, PlayStation markası yeni nesil kontrolcüler için iki yeni patent başvurusunda bulundu.

İddia edilen yeni patentler cihaza dönüştürüldüğü takdirde, PS kontrolcümüz artık titreme tepkisinin yanı sıra oyunda sunulan duruma göre ısınabilir veya büzüşüp sıkışabilir hale gelecek. Yeni patente göre cihaz artık oyundaki hızlanma gibi detayları da algılayabilecek, kendi sıcaklığını, şeklini ve sertliğini belli oranlarda değiştirebilecek. Bu özellikler güncel cihaz PS5 için değil henüz piyasaya sürülmemiş bambaşka bir konsol versiyonu üzerine kurulmuş deniyor iddiada.

Haptik geribesleme ile bile oyun deneyiminin ne kadar değiştiğine bakarsak bu yeni eklentilerin oyuncuları oldukça heyecanlandırması muhtemel. Ancak bu tip tepkilerin belli durumlarda oyunu oynamayı zorlaştırma ihtimali de var. Oyun ile bu kadar çok etkileşime girmek bir çok oyuncuya ‘fazla’ gelebilir. Yine de ileride böyle bir cihaz üretilirse gerçekten de magmalı bölümler gibi sıcak atmosfere sahip sekansları bu kontrolcüyle oynamak nasıl bir deneyim olurdu insan merak ediyor.

Ancak konsol üreticilerinin şu an daha büyük sorunları var; iyi satış yapmak gibi mesela… Geçtiğimiz günlerde güncel konsol satışlarını tatminkâr bulmayan Rockstar’ın GTA VI’yı gerektiği takdirde bir yıl öteleyebileceği söylentileri çıktı. Pandemi döneminde hayatımıza dahil olmaya başlayan yeni nesil konsolların önceki nesillerin satış başarısını mumla arattığı aşikâr. Bunun en önemli sebebi de son nesil cihazların, bir öncekilerin yeni nesil özelliklerini oyuncuya güzel deneyimlerle sunan ‘exclusive’ oyunlardan mahrum olması. Rockstar’ın bu olası hareketi ikili bir durum yaratıyor aslında. Eğer GTA VI gibi ‘AAA’ standardına oyunlar çıkmazsa insanlar bu konsolu neden alsın ki? Rockstar “satış az” diye şikâyet ediyor ama arttırmak için firmaların yapabileceği en güzel şey yine oyun çıkarmak değil midir? Neyse sürer gider bu mevzu ancak oyun donanımlarının yaşadığı gelişim gün geçtikçe daha çılgın seviyelere gebe olacak gibi gözüküyor.


Selçuk Buğra Gökalp
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - 2023