0

Merhaba Oyun Günlüğü okurları. Her pazar sizlerle dijital oyun dünyasında öne çıkan başlıkları paylaşacak ve video oyunları hakkında harika yazılardan oluşan haftalık derlememizi sunacağız.

Bu haftaki Pazar Postamızın ilk haberi oyuncuları da etkileyecek ama en çok da oyun geliştiricilerini vuracak Unity oldu. Biraz abartılı bir giriş olabilir ama bu çok konuşuldu! Elbette tüm haberleri burada listelemeyeceğim, sitemizden veya sosyal medya hesaplarımızdan günlük oyun haberlerini takip edebilirsiniz.


“Unity’den geliştiricileri üzecek ‘ücret’ kararı!” haberiyle duyurduğumuz gelişme haftanın en çok konuşulanı oldu. Türk oyun geliştiricileri de etkileyecek karar 2024’te yürürlüğe girecek. Unity kullanan Türk geliştiriciler kopya başına 0.02 dolardan 0,20 dolara kadar başlayan ekstra bir ücretle karşılaşacak.

Karar sonrası tartışmalar alevlendi. Birçok platformda konuşuldu. Haberiniz olsun dedik! Yeni gelişmeleri takip edeceğiz.

Bu arada Starfield hala konuşulmaya devam ediyor 🙂


Önce Paradox’tan başlayayım. Paradox Interactive, Cities: Skylines 2 ve The Lamplighters League için lansman sonrası yerel fiyatlarda güncellemeye gideceğini açıkladı. Türkiye için yüzde 60 zam kararı var! Ama çok da üzülmeye gerek yok. Her iki oyun da Game Pass’te yer alacak.


29 Eylül’de çıkacak olan EA Sports FC 24’ün bütün oyuncularının reytingleri açıklandı. Futbol tutkunlarının büyük bir merakla beklediği haber nihayet netleşti. Bu arada EA Sports FC 24’te Süper Lig’in en iyi 10 oyuncusunun reytingleri de açıklandı!


Son haberim ise iPhone 15’ten. Wonderlust etkinliğinde duyurulan haber oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. iPhone 15 Pro ve Pro Max telefonlarına Assassin’s Creed Mirage ve Resident Evil 4 Remake gibi AAA oyunların geleceği açıklandı. Oyunların 2024’ün ilk yarısında çıkacağı belirtilirken yeni iPhone ise 22 Eylül‘de Apple Store ve yetkili mağazalarında satışa sunulacak.


Bu haftanın oyun müziği köşesinde ise Finli besteci Jonne Valtonen’in bestelediği Cities: Skylines 2’nin müzikleri yer alıyor. Haftaya görüşmek üzere.

Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir