E-sporOyun HaberleriPCVizyon

League of Legends 2024 sezonu başlıyor!

0

League of Legends’ın (LoL) ve LoL Esporu’nun 2024 Sezonu 10 Ocak’ta başlayacak. Arcane: 2. Sezonu başta olmak üzere şampiyonlar, kostümler, sistem ve modlar hakkındaki yeni bilgiler açıklandı.

League of Legends – Arcane 2. Sezonu

Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan MOBA strateji oyunu League of Legends‘ın (LoL) ve LoL Esporu’nun 2024 Sezonu 10 Ocak’ta başlayacak. Yeni sezon Çağrı, Afet ve Savaşçılar tarzındaki uzun zamandır beklenen bir video öyküyle birlikte yayımlanacak. Çıkacak olan içerik ve güncellemelerin ayrıntıları aşağıda:

Arcane: 2. Sezonu kasım ayında!

Önceden de duyurduğumuz üzere Arcane’in 2. sezonu kasım ayında dünya çapında yayımlanacak. İlk olarak 1. sezonda görülen Ambessa Medarda, yeni sezonu kutlamak için yılın ilerleyen dönemlerinde (daha önceden bahsettiğimiz bir Arcane şampiyonuna yönelik Görsel ve Oynanış Yenilemesi’yle birlikte) Vadi’ye gelecek. Ayrıca Arcane temalı oynanış düzenlemeleri, dizide sevilen bir şampiyona yönelik oyun içi güncelleme ve yeni kostümler de aynı dönemlerde League of Legends’a gelecek. O zamana kadar yeni sezonun önizlemesi YouTube’dan izlenebilecek.

League of Legends 2024’te şampiyonlar

Skarner’ın Görsel ve Oynanış Yenilemesi tamamlanıyor ve bu yılın ilk yarısında Vadi’ye gelecek! Ekip, Skarner’dan sonra iki şampiyon güncellemesi üstünde çalışacak. Bunlardan biri Arcane’de yer alan bir şampiyon olacak ve dizideki betimlemesine daha uygun olması için güncellenecek. Diğeri de oynanışına özel olarak odaklanacağımız Shyvana olacak. Yavru Alev, Smolder 9 Ocak’ta Açık Beta’ya gelecek! Smolder hakkında ayrıntılı bilgi burada yer alıyor.

Smolder’dan sonraki şampiyon üst koridorda oynanan ve orta menzilli bir vastaya büyücü.

League of Legends 2024’te kostümler

2024’te Rammus ve Olaf kostümleri çıkacak! 2024’ün ilk yarısındaki Prestij Serisi kostümler sırasıyla Rakan, Ezreal, Kindred, Evelynn ve Kayle için olacak. Ekip, an itibarıyla Lee Sin’in kostümleri üstünde çalışıyor. Lee Sin’in Görsel ve Sürdürülebilirlik Güncellemesi (GSG) mayıs ayının başlarında oyuncularla buluşacak. Teemo’nun GSG’si ekibin tahmininden daha fazla vakit aldığı için bu yılın ilerleyen dönemlerinde çıkış tarihine dair güncellemeler paylaşılacak.

Yılın ilk etkinliği olan Ay Festivali’nde yepyeni Semavipullu ve geri dönen Porselen kostüm serileri yer alacak. Oyuncular 14.3 ve 14.4 Yamalarında şu kostümlerle tanışacak:

 • Semavipullu Lee Sin
 • Prestij Semavipullu Ezreal
 • Semavipullu Ezreal
 • Semavipullu Kai’Sa
 • Semavipullu Master Yi
 • Semavipullu Diana
 • Semavipullu Janna
 • Semavipullu Smolder
 • Prestij Porselen Kindred
 • Porselen Graves
 • Porselen Darius
 • Porselen Miss Fortune
 • Porselen Morgana
 • Porselen Irelia
 • Porselen Aurelion Sol

2024’ün ilk yarısında dönecek diğer kostüm serileri şöyle: Porselen, Periler Meclisi, KOD ADI ve Kanlı Ay. Brolaf, İşadamı Mundo ve Ejderha Terbiyecisi Tristana gibi eski efsanevi kostümlereyse çerçeve eklenecek.

League of Legends 2024’te sistemler

Ekip, dereceli sisteminin oyuncu becerisini nasıl belirlediğine yönelik iyileştirmeler yapmaya odaklanıyor. Böylece bir oyuncunun oldukça farklı dereceden bir oyuncuyla eşleştirildiği durumlar azalacak ve yeni sezonda kazanılan LP ile kaybedilen LP daha yakın olacak.

Ayrıca yılın ilk yarısında şampiyon ustalığı sistemine de değişiklikler geliyor. Ayrıntılı bilgi burada.

Oyunlardaki yüksek bot sayısı, derecelide rahatsız edici miktardaki ikincil hesaplar ve hile yazılımı kullanımındaki artışa yönelik geribildirimlere yanıt olarak Vanguard’ı LoL’e getiriyoruz. Bu uygulama devam eden karşılaşmaların durdurulmasına ve tespit edilen hileciler veya botlarla aynı oyunda yer alan oyunculara LP iadesi yapılmasına imkân tanıyacak.

League of Legends 2024’te modlar

Arena yılın ilk yarısında şu geliştirmelerle birlikte geri dönüyor:

 • Arena’daki takım sayısı 2 oyunculu 4 takım yerine 2 oyunculu 8 takıma ve dolayısıyla toplam oyuncu sayısı da 16’ya çıkıyor.
 • Bu doğrultuda arayüz değişiklikleri yapılacak. Ayrıca yeni eklentiler, haritalar ve diğer geliştirmeler de yolda.
 • URF modu 14.3 ve 14.4 Yamalarında Ay Festivali için geliyor. Ardından da Hepimiz Birimiz İçin çıkacak.
 • Bu yılın ilerleyen aylarında temel LoL oynanışına farklı bir yorum getiren yeni bir oyun modu çıkacak ve arkadaşlarla daha rahatlatıcı zaman geçirilebilmesini sağlayacak.

League of Legends 2024’te LoL Esporu

LoL Esporu, MSI’ın getirilerini büyütmeye ve Dünya Şampiyonası’yla bağını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda 2024 yılında MSI şampiyonu olan takım, Dünya Şampiyonası’nda bir yeri garantileyecek. Bu aynı zamanda takımın ait olduğu bölgenin de turnuvada fazladan bir yer kazanması anlamına geliyor. Ayrıca en iyi performansı gösteren ikinci bölge de ilave bir yere sahip olacak.

Bu sezon LEC, LCS, LCK ve LPL’in her biri Dünya Şampiyonası’na üç takım gönderecek. Buna ek olarak PCS ve VCS’ten ikişer, LLA ve CBLOL’den birer takım turnuvaya katılacak.

Önceden de duyurduğumuz üzere MSI 2024, 1-19 Mayıs 2024 tarihlerinde Çin’in Çengdu şehrinde gerçekleşecek. 2024 Dünya Şampiyonası da 25 Eylül 2024’ten 2 Kasım 2024’e kadar sürecek. Ön elemeler ve İsviçre usulü aşaması Berlin’deki Riot Games Arena’da, çeyrek finaller ve yarı finaller Paris’teki Adidas Arena’da ve final de Londra’daki O2 Arena’da gerçekleşecek. 

Son olarak oyun, spor ve topluluğa damgasını vuranları anabileceğimiz LoL’e özel bir onur listesi olan LoL Espor Hall of Legends’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Her bölgeden espor sektörünün deneyimli ve uzman isimlerinden oluşan bağımsız bir oylama heyeti oylarıyla listenin ilk ismini belirleyecek. Listeye girenler hem oyun içinde hem oyun dışında kutlanacak. Ayrıntılar ileri bir tarihte paylaşılacak.


Oyun Günlüğü
Yeni nesil oyun haberciliği - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.