DonanımOyun Haberleri

İddialar güçleniyor: Sony’den Q Lite kod adlı yeni el konsolu!

0

Sony’nin Q Lite kod adlı yeni bir el konsolu üzerinde çalıştığı 2024 yazında da duyuracağı iddia edildi.

PS Q Lite Temsili

Q Lite kod adı verilen yeni PlayStation el konsolu, PlayStation 5’e ihtiyaç duyan başka bir Sony donanımı olma hedefi taşıyor. İçerideki oyunlar, Q Lite’ın bir bulut akışı cihazı olmadığını, ancak PlayStation 5 ile uzaktan oynatma özelliğini kullandığı öngörülüyor. Son birkaç haftadır ortaya atılan iddialar dev konsolun bu özelliğini öne çıkarıyor.

Insider Gaming, yeni cihazın, 1080p ve 60FPS’ye kadar adaptif akış desteği sunacağını ve internete sürekli bağlı kalınması gerekeceğini aktardı.

Konsolun fiziksel özellikleri ise, erken prototiplerine göre, bir PlayStation 5 denetleyicisine benzer bir görünümde ancak merkezinde devasa bir 8 inç LCD dokunmatik ekran bulunacak. Cihaz, hissiyat geri bildirimi için adaptif tetikler içerecek ve bir el konsolundan bekleyeceğiniz gibi ses düğmeleri, hoparlörler, bir ses giriş jakı vb. özellikleri içerecek.

İçerideki oyunlar, Q Lite’ın şu anda QA aşamasında olduğunu ve PlayStation 5 Pro’dan önce ve Ayrılabilir Disk Sürücülü PS5’ten sonra piyasaya sürülecek.

Endüstri içeriği Jeff Grubb tarafından daha önce belirtildiği gibi Sony, gelecekteki oyun planlarına atıfta bulunarak “PS5’in ikinci aşamasını” duyurmayı planlıyor. Ancak ironik bir şekilde, bu “ikinci aşama” Sony’nin donanım sunumları için de geçerli, çünkü yeni Ayrılabilir Disk Sürücülü PlayStation 5, Project Nomad (kablosuz kulaklıklar), Project Voyager (kablosuz kulaklık) ve Q Lite (el konsolu) tümü kısa bir süre içinde piyasaya sürülecek. PlayStation 5 Pro’nun tatil sezonunda 2024’te piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Bu nedenle, Sony’nin bir sonraki PlayStation Showcase etkinliğinde duyurulacağı bekleniyor.

Onur Yavşanlı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - 2023

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir