DonanımOyun Haberleri

FromSoftware, Elden Ring’de de kullandı: Neden Amazon Web Servisi?

0

Elden Ring geliştiricisi FromSoftware, 2012 yılından bu yana oyun yazılımları platformu için altyapı olarak Amazon Web Servisi kullanıyor. Gelin şimdi neden Amazon’un tercih edildiğine göz atalım.

Elden Ring

Konsollar için aksiyon oyunları tasarlayan ve geliştiren FromSoftware, 2012 yılından beridir oyun yazılımları platformu için altyapı olarak Amazon Web Servisi (AWS) kullanmakta. 2022’nin ocak ayında yayımlanan Elden Ring için şirket, Amazon Elastic Kubernetes Servisi ve Amazon Kinesis Data Firehose’u benimsedi. Oyun lansmanından hemen sonra hızla ivme kazanarak sistem 1.5 milyon eşzamanlı bağlantı zirvesini yönetebilecek haldeydi. Oyunun çıkışından beridir sadece şirket içi dört personel ile sistem sabit bir şekilde yönetilebilmekte.

AWS neden online oyunların servisi olarak seçildi?

Armored Core ve Dark Souls gibi oyunları üretmiş olan FromSoftware gibi bir şirketin AWS’i seçme nedeni süper esnekliği sahip olmasıdır. Şirket, 2006’dan beridir oyuncularına diğer oyuncularla oynayabilecekleri bir ortam sağlıyor. O zamanlarda sunucuların açılması ve çalıştırılması oldukça zorluydu. Oyunların çıkış satışlarıyla, eşzamanlı bağlantılar ivme kazanır. Bu yüzden sunucuların yeterli boşlukla birlikte hazır olması gerekmektedir. Ancak oyunun kaç kopya satacağı veya beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını önceden tahmin etmesi oldukça zordur ve eğer satış beklenilenden fazlaysa sunucular yeniden ölçeklendirilmelidir.

Tasarım Departmanı Lideri Shinichiro Nishida, AWS’yi seçme nedenini şöyle anlatıyor:

“Oyunlar için çevrimiçi hizmetler yüksek maliyetlere neden oluyor. Küçük bir operasyon ekibiyle bunları sürdürmek de zordur. Bu nedenle, talebe bağlı olarak sunucuların ölçeğini büyütmemize/küçültmemize ve arttırıp/azaltmamıza olanak veren AWS’i benimsedik. AWS’i seçme konusunda belirleyici faktör, şirket içinde uzmanlık kazanmamızı kolaylaştıracak halka açık çok sayıda teknik bilgi olmasıydı.”

Elden Ring ile başlayan modernleşme, Amazon EKS

2016 gibi altyapısı Elden Ring’in çevrimiçi servis sağlayıcılarında, uygulamaların çalıştırıldığı ortamı kapsayıcılara taşıyan bir hizmet olan Amazon EKS’yi ve AWS’de kapsayıcıları dağıtmak ve yönetmek için araç olarak Kubernete’’i kullandı, sunucu kayıtlarını toplamak için. Firma Amazon Kinesis Data Firehose adı verilen bir sistemi bünyesine adapte etti, bu sistem sayesinde eş zamanlı yayınlama dosyaları toplandı ve Amazon OpenSearch Servisine çeşitli sunucu kayıtları, bağlantıları listeledi.

Gamze Nur Kaya
Haber Editörü - 2022

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir