Oyun HaberleriPC

Europa Universalis 4: Domination çıktı!

0

Paradox Announcement Show 2023’te duyurulan Europa Universalis 4 yeni genişleme paketi Domination erişime açıldı. Pakette Osmanlıya büyük bir yer ayrılmış durumda.

Europa Universalis 4: Domination

Europa Universalis 4‘ün yeni genişleme paketi Domination, Osmanlı dahil dönemin en büyük imparatorluklarına odaklanıyor. Paradox Announcement Show 2023’te duyurulan Europa Universalis 4: Domination, PC platformuna geldi.

Yeni genişleme paketi ile yeni görev ağaçları, tarihi hükümet reformları, mülk zorlukları ve birimler, daha fazla çeşitlilik ve bazen de zor seçimler eklendi.

Europa Universalis 4: Domination ile neler gelecek?

Osmanlıya eyalet sistemi, Yeniçeri mülkü, fetih ağacı, Osmanlı Çöküşü mekaniği ve “Osmanlı Güç Mücadelesi” felaketi geldi. Ve diğer uluslara da gelen yenilikler de şu şekilde:

 • Çin: Han Ming ve Qing gibi istilacı imparatorluklar için farklı görev ağaçları. Genişleme ve İçsel Mükemmellik arasında seçim yapın ve daha istikrarlı bir imparatorluk kurmak için Hadımların gücüne karşı koyun.
 • Japonya: Shogun’un ve bağımsız Daimyos’un gücüyle uğraşırken Japonya’yı birleştirin. Farklı genişleme ve reform yollarına karar verirken ülkeyi yabancı etkiye açmayı veya izole tutmayı seçin.
 • Rusya: Ülkenizi Tatar Boyunduruğundan kurtarın ve onu Büyük Bir İmparatorluğa dönüştürün. Devleti modernize etmek için Peter’ın reformlarının yolunu seçin, böylece oyun ilerledikçe görev ağacınız ve mekanikleriniz değişip gelişecektir. İmparatorluğunuzu Doğu’ya ve Batı’ya genişletmek için Kazakların ve Streltsy’nin gücünü kullanın.
 • İspanya: Kastilya ve Aragon için genişletilmiş görev ağaçları, İspanya’yı oluşturmak için farklı yollar, yeni ‘Konseyler Sistemi’ hükümeti için mevcut yeni bir tamirci ve güçlü Tercios ve İspanyol Armadası’nı almak için Ordu ve Donanma hakkında kararlar.
 • Fransa: Yüz Yıl Savaşının sonuna kadar savaşın, Din Savaşları ile uğraşırken Fransa’yı mutlak bir monarşide merkezileştirin, İtalya ve Kutsal Roma İmparatorluğu’na doğru genişleyin ve genişletilmiş bir görev ağacı aracılığıyla Devrim’e liderlik edin.
 • Büyük Britanya: İngiliz İmparatorluğu veya Angevin Britanya için ayrı yollar ve ayrıca İngiliz Parlamentosu için benzersiz özellikler ve İngiliz İç Savaşı felaketinde yapılan değişikliklerle daha derin bir iç oynanış.
 • Küçük uluslar: Görev değişiklikleri, yeni hükümet mekanikleri ve Prusya, Portekiz ve Kore için genişletilmiş lezzet.

Domination aynı zamanda yeni tarihi detaylardan oluşan zengin bir menünün yanı sıra yeni sanat ve müziği de içeriyor ve önde gelen güçlere daha lezzetli mülkler, reformlar, özel birimler ve etkinlikler ekliyor. Ayrıca tüm Europa Universalis IV oyuncuları için ücretsiz olan büyük bir güncelleme de geldi.

Domination aynı zamanda şunları içerir:

 • Yeni Tarihi Ayrıntı: Büyük devletlerin birçoğuna hükûmet reformları ve zümre ayrıcalıkları eklendi. Örneğin, Osmanlılar bir düzine yeni reforma ve Rusya, Soyluları (“Boyarlar”) ve Burgher’lar (kentli sivil halk) için bir düzine yeni ayrıcalığa kavuştu.
 • Yeni Özel Birimler: Üç yeni özel Kara birimi türü; Japonya için “Samuray,” İspanya için “Terciolar” ve Fransa için “Silahşorlar” ve Portekiz, İspanya, Büyük Britanya, Kore, Hollanda ve Cenova ve Venedik için 6 özel birimi kapsayan Donanma yeni özel birimler.
 • Yeni Görsel: Dört Batı ve dört Doğu kültürü için 32 yeni birim animasyonu.
 • Yeni Müzik: Fransız, Türk ve Çin tarzı üçer yeni şarkı.

Europa Universalis 4: Domination ne kadar?

Europa Universalis 4: Domination, Steam’de 190 TL’den satışa sunulmuş durumda.

Oyun Günlüğü
Türkiye'nin yeni nesil oyun haber sitesi. 2020'den bu yana Türkçe ve İngilizce web sitelerimiz ve dijital dergimizle sizinleyiz! - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.