MacOSOyun HaberleriPC

Epic Games’ten radikal karar: Kendi oyununu kendin yayımla!

0

Epic Games radikal bir karar alarak 100 dolar karşılığında tüm oyunları mağazada, özellikle de aracı olmadan yayımlama imkanı sundu. Yeni özellik tartışmaları beraberinde getirdi…

Epic Games

Epic Games, yeni kararıyla geliştiricilerin 68 milyondan fazla aktif kullanıcıdan oluşan kitleye ulaşmalarını kolaylaştıran radikal bir adım attı.

Geliştiriciler artık oyunlarını Epic Games Store’da kendileri yayınlayabilecekler. Bazı gereksinimler, çok oyunculu oyunlar için tüm PC mağazalarında PC Çapraz oynama, Epic Games Store başarıları, yasaklanmış içerik/kalite bilgisi içerecek.

Alınan kararla 100 dolar karşılığında mağazada her isteyen bağımsız geliştirici yer alabilecek. Önceden ise uzun bekleme süreleri geliştiricilerin tepkisini çekiyordu.

Oyununu Epic Games Store’da yayımla!

Epic Games’ten yapılan açıklamada, “Yeni self servis yayınlama araçlarımızı kullanarak oyununu yayınlamak için Epic Geliştirici Portalı‘nı kullan. Bu araçlar, mağazanın gereksinimlerini (birazdan daha detaylı açıklanacak) karşılayan oyunlara sahip tüm geliştiriciler ve yayıncılar tarafından kullanılabilir.” denildi.

Önemli Epic Games Store gereksinimleri

Mağaza, Epic Games Store gereksinimlerini karşılayan tüm geliştiricilere ve yayıncılara açık olacak. Bu gereksinimler, oyuncuları tek bir mağazaya zorunlu tutmayan en üst seviye oyuncu deneyimini sunmak için tasarlandı. Önemli gereksinimler şu şekilde:

 • Çok Oyunculu Oyunlar için PC Çapraz Oyun Desteği: Çok oyunculu oyunların tüm PC mağazalarında çapraz oyunu desteklemesi gerekmektedir. Böylece herhangi bir mağazadan bir çok oyunculu oyun satın alan oyuncuların oyunu nerede aldıkları önemli olmaksızın diğer oyuncularla bağlanması mümkün olacak. Bunu sağlamak için üçüncü taraf bir SDK ya da ücretsiz Epic Online Services’i kullanarak çapraz oyun desteğini oyuna kendin uygulayabilirsin. Daha fazla bilgi için: PC çapraz oyun özelliğini etkinleştirmek
   
 • Epic Games Store Başarıları: 9 Mart 2023’ten sonra Epic Games Store yayınlama araçlarına eklenen tüm oyunlarda, oyun diğer PC mağazalarında başarılara sahipse Epic Games Store başarılarının etkinleştirilmesi gerekmektedir. Böylece oyunun nereden alındığı önemli olmaksızın oyuncu deneyimi standart hale getirilebilecek. Daha fazla bilgi için: başarıları ayarlamak
 • Bölgesel Dağıtım İçin Yaş Derecelendirmeleri: Epic Games Store, geliştiricilerin ihtiyaç halinde doğrudan derecelendirme sahibi olması için International Age Rating Coalition (IARC) ile işbirliği yapmaktadır. Bu hizmet Epic Games Store tarafından ücretsiz olarak sunulur. Oyunun halihazırda resmi bir derecelendirme tarafından verilmiş bir dereceye sahipse bunun mağaza oyun sayfasında gösterilmesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi için: derecelendirmeler 
   
 • Yasaklı İçerik: Mağazada belirli tür içerikler yasaklanmıştır, burada belirtilen içeriklerle sınırlı olmamak üzere bunlar: nefret içeren veya ayrımcı içerikler, pornografi, yasa dışı içerik, sahip olmadığın veya kullanma hakkına sahip olmadığın fikrî mülkiyeti ihlal eden içerik, sahte oyunlar veya zararlı yazılım gibi sahtekârlık, dolandırıcılık veya aldatma içeren çalışmalar. Daha fazla bilgi için: yasaklı içerik
   
 • Oyun Kalitesi: Oyunlar, oyun sayfasında sunduğun içerikler ve tanımlarla tutarlı olacak şekilde indirilebilmeli, kurulabilmeli, çalıştırılabilmeli ve sorunsuz çalışmalıdır. Epic, kalite ve özellik açısından yetersiz gördüğü oyunları reddetme hakkını saklı tutar. Daha fazla bilgi için: içerik kılavuzları
   

Neden oyunlarını Epic Games Store’da sunmalısın? 

 • Tüm dünyada 230 milyondan fazla kullanıcıya ulaş. İlave istatistikleri görmek için 2022 Yılı İncelemesi blogumuzu buradan ziyaret et.
 • Yayıncılar, Epic Games Store üzerinden satılan oyunlarda gelirin %88’ini alır. Ayrıca kendi üçüncü taraf ödeme çözümlerini kullanarak oyun içi satın alımlardan elde edilen gelirin %100’ünü alma seçeneği de mevcuttur.
 • Geliştirici Portalımız IARC derecelendirmelerini (bazı ülkelerde gerekli ve bazı ülkelerde çok kullanışlı) ücretsiz olarak alman için entegre bir sürece sahiptir.
 • Epic, oyun sayfaların için ilave ücret istemeden profesyonel yerelleştirme desteği sunar. Geliştirici Portalı destek bileti ile bu hizmeti talep edebilirsin.
 • İçerik Üreticilerini Destekleme iştirak programı sayesinde gelirinden bir yüzdeyi içerik üreticileriyle paylaşarak onları teşvik edebilir ve oyununu mağazanın ötesinde bir kitleyle buluşturabilirsin.
 • Unreal Engine ile geliştirilen oyunlar için Epic’in ödeme işleyicisinin kullanıldığı mağaza içi satın alımlar, motor telif hakkı ödemelerinden muaftır. Uygulama içi satın alımlar ve kendi ödeme işleyicilerini kullanan ürünler motor telif hakkı ödemelerinden muaf tutulmaz.

Oyun Günlüğü
Yeni nesil oyun haberciliği - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.