0

FPS türünde her yıl onlarca oyun piyasaya çıkıyor. Aynı ana türde olmalarına rağmen farklı sanat tasarımları, oynanış mekanikleri ve sundukları deneyimler bu oyunları birbirinden ayırıyor. Örneğin, basık koridorlarda yaratılan atmosferle gerilim türünü nişancı türüyle başarılı bir şekilde harmanlayan Metro serisi oyun dünyasında kendisine özel bir yer edinmeyi başarmıştı.

Öte yandan Stalker serisi benzer temaları benzer şekilde işlemesine rağmen çeşitli sebeplerden dolayı devamlılık sağlayamadı. Stalker’ı kısaca anlatmak gerekirse, oyunda alternatif bir tarihte geliştirilen deneyler sonucu distopik bir bölgeye evrilen Chernobyl’de ürkütücü maceralara atılıyoruz.

Stalker 2: Heart of Chernobyl

Aslında oyunun geliştirme aşaması bir çok soruna gebe kaldı. Bu tarz birden fazla ertelemeye maruz kalan oyunlar genellikle beklentilerin altında kalıyor. Ancak bu tarz distopik evrende geçen bol gerilimli nişancı oyunlara bayılıyorum. Örneğin, 2019 senesinde çıkan Metro Exodus’u ağzımın suyu akarak oynamıştım. Benzer bir deneyim sunmayı hedefleyen Stalker 2 radarıma gireli uzun zaman olmuştu. Ancak, Gamescom 2023’de paylaşılan resmi oynanış fragmanını izleyince Stalker 2: Heart of Chernobyl için gün saymaya başladım.

2024 yılının ilk çeyreğinde çıkış yapması planlansa da GSC Game World’ün bu konudan ağzı çok yandı.

2007-2009 aralığında Stalker serisine üç oyun geliştiren GSC Game World, Stalker 2’yi 2010 yılında duyurup 2012 yılında iptal ettikten sonra 2018 yılında tekrardan proje üzerinde çalışmaya başladıklarını duyurmuştu. 2020 yılında oyunun 2021 yılında çıkış yapacağını duyuran Kiev merkezli şirket, oyunu bir yıl erteledi ve 2022 yılında çıkış yapacaklarını duyurdu. Son olarak 2022 yılının başında patlak veren Rus-Ukrayna savaşı oyunun çıkışını bir kez daha sekteye uğrattı. Şirketi Prag’a taşıdıktan sonra oyun üzerinde çalışmaya yeniden başlayan geliştirici umarım 2024 yılında hedefine ulaşır.


2024 yılında çıkacak tüm oyunlara buradan göz atabilirsiniz.


Arda Bahçekapılı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - Oyun Günlüğü English News Editor

Comments

Leave a reply

You may also like