MacOSOyun HaberleriPCPlayStation

Ayın bağımsız oyun tavsiyesi: Vampire Survivors

0

31 Mart 2021 tarihinde erken erişim çıkışını gerçekleştiren Vampire Survivors oyun dünyasının yeni gözdelerinden oldu. Poncle olarak da bilinen Luca Galante tarafından geliştirilen Vampire Survivors, roguelike, shoot ’em up ve rol yapma türünde yeni bir çığır açtı. Sürekli olarak üzerimize akın akın gelen yaratıklarla savaştığımız Vampire Survivors oyunun öne çıkan kısmı ise otomatik şekilde savaşmamız.

Vampire Survivors giriş ekranı

Vampire Survivors’ın iyi yanlarından birisi ise oyunun tamamen Türkçe olması. Oyunun indirimli fiyatı ise 6.2 TL yani neredeyse bir şişe su fiyatı, bu fiyatı üzerine bide uzun oynanış süresini koyarsak oyun kesinlikle denenmesi gereken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Hem Türkçe hem ucuz daha iyisi ne olabilir ki?

Bir saniyelik dikkat kaybı sizi öldürebilir!

Daha kuvvetli bir başlangıç için akıllı özellik seçmek lazım.

Vampire Survivors içerisinde yaratık öldürdükçe içlerin mavi küreler çıkarıyoruz, çıkan küreler ise bize deneyim puanı veriyor. Yeterince deneyim puanı kastığımızda ise üzerimizde ki yeteneklerden bir tanesini seviye atlatabiliyoruz veya yeni yetenek alabiliyoruz. Oyun uzadıkça içerisindeki yaratık sayısı arttığı için ne kadar çok yeteneğiniz varsa o kadar iyi oluyorsunuz.

Nitelik mi? Nicelik mi?


Vampire Survivors seviye atlama ekranı

Aynı yeteneği ardı ardına arttırmak mantıklı mı?

Peki hangisi daha iyi, aynı yeteneği birden fazla seviye atlatmak mı? Yoksa farklı yetenekler alıp vuruş alanımızı geliştirmek mi sorusuna. Buna cevabımız değişken olurdu, çünkü aynı yeteneği seviye atlatmak değişik şartlarda değişik sonuçlar verebilir. Kamçı yeteneğini çok fazla geliştirdiğimizde birden fazla vuruş yapabilir ya da daha fazla vurabilirsiniz, Alev Asası ile düşmanların üzerine birden fazla alev topu yollayabilirsiniz. Burada seçim tamamen sizin Örümcek Adam hislerinize kalmış.

Bu oyun içerisinde hiç Vampir yok!


Vampire Survivors bitiş ekranı

Ne kadar çok yaratık o kadar hızlı güçlenme

Vampire Survivors içerisinde kestiğimiz yaratıklardan veya sunaklardan çeşitli ödüller kazanıyoruz. Sunaklardan kazandığımız ödüller ise oyunumuzu gerçekten kolaylaştırıyor. Canımızı yenilemek için yemek, bütün yaratıkları öldüren bomba, haritadaki bütün düşen ödülleri üzerimize çeken mıknatıs, altın ve deneyim puanı gibi özelliklerle deneyimimiz biraz daha uzuyor.

Öldürdüğümüz elit yaratıkların içlerinden ise altın veya yetenek sandığı gibi güç fantezimizi arttıracak özellikler düşebiliyor. Altın çantası ile menüde bulunan yerden kendimize kalıcı özellikler açabiliyoruz. Kalıcı özellikler ise yeni oyuna girdiğimizde bile bizimle kalıyor, oyun içinden aldığımız diğer özellikler ise her öldüğümüzde sıfırlanıyor.

Vampire Survivors

Peki neden bu oyun ayın oyunu?

Aslında Vampire Survivors’ın ayın oyunu olmasının iki sebebi var. Birince sebep oyunun kendine has bir tür yaratmış olması. Vampire Survivors tam sürüm çıkışını gerçekleştirdikten sonra o kadar başarılı bir oyun oldu ki tıpkı soulslike gibi Vampire Survivorslike türünde oyunlar çıkmaya başladı. İlk başta sıradan roughlike gibi gözükse bile aslında oyunun otomatik saldırı sistemi gibi özellikleri ile diğer türdaşlarından ayrılıyor. Peki ikinci sebebi ne sorusunun cevabına gelirsek buna kesinlikle fiyatı diyebilirim. Günümüzde oyun fiyatları aldı başını gitti fakat Vampire Survivors gibi bağımsız geliştiricilerin oyunlarına çok ucuza erişebiliyoruz. Steam indirim dönemlerinde oyunu 6 TL’den alabiliyoruz ve unutmadan oyun içerisinde Türkçe dil desteği var. Sonuç olarak fiyatı, Türkçe dil desteği, türünün en iyi örneklerinden birisi olması ve uzun oynanış süresi içerdiği için bu ayın tavsiye bağımsız oyunu kesinlikle Vampire Survivors.


Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir