Oyun HaberleriPCPlayStation

2023’te çıkacak şehir kurma oyunları

0

SimCity ile başlayan şehir kurma oyunları serüvenine yepyeni birçok oyun katılmaya hazırlanıyor. 2023’te çıkacak ürünler ile yönetim, inşaat, ticari ve daha birçok beceriler sergilemek için yeni oyunlarla tanışacaksınız. Önümüzdeki yıl, şehir kurma türünde oyuncularla buluşmaya hazırlanan dikkat çeken oyunlara göz atalım.

Viking City Builder

Mac ve Amiga için tasarlanan ilk şehir kurma oyunu 1989’da yayımlandı. SimCity’nin açtığı yolda Caesar’ın tematik Antik Roma’da geçen hikayesi ile devam eden şehir kurma oyunları teknoloji ile çeşitlendi. 1989’da çığır açan SimCity serisinin ilk ürünü ile oyuncuların hayatına giriş yapan şehir kurma oyunları Antik Roma’da geçen Caesar ve eski Mısır medeniyetlerinde geçen Pharaoh gibi türünde lider ürünlerle oyuncuların ufkunu, sektörün yolunu açtı.

Her ne kadar türün ismi şehir kurma olsa da bina kondurmaktan öte altyapısı, planlaması, ekonomisi, muhasebesi ile sayısız ayrıntı mevcut. SimCity’nin doksanlara giriş yapılırken başlayan bu serüveninden günümüze şehir kurma simülasyonları çeşitli kategorileri ile yenilenerek ilerledi. Yepyeni şehir kurma oyunlarıyla tanışacağımız yeni yılda hızlı gelişen teknoloji ile oyuncuların beklentilerinin katlanarak artması elbette söz konusu.

Ticaret, inşaat ve yönetim becerilerinin konuşturulacağı şehir kurma oyunlarına yeni yılda yeni oyunlar katılıyor. 2023’de piyasada yerini alacak olan şehir kurma oyunlarından bazıları ise şunlar:

2023’de çıkacak şehir kurma oyunları

Frostpunk 2

BAFTA adayı hayatta kalma ve şehir kurma oyunun devamı geliyor. Karanlık bir geleceğe göz kırpan zorlayıcı ve mücadele dolu macera temel dinamiklerini koruyarak ancak gelişip yenilerek oyuncularla buluşmaya hazırlanıyor. Bitmeyen kış, erimeyen kar, sert hava koşulları ve buzdan bir iklim. Böyle zorlu bir atmosferde oyuncular metropolün lideri olarak hikayeye katılacak.

Frostpunk 2

Toplumun talepleri ve farklılıkları bu soğuk şehri siyaset ve entrika ile daha da zorlayıcı hale getirebilir. Buzdan kıyametin ortasında şehir kurmanın tecrübe edileceği Frostpunk 2 için geliştiricilerden gelen açıklamada oyunun vizyonuna dair siyaset, toplum ve teknolojik ilerlemenin yanında yeni çatışma ve çekişmelerin de yer alacağı belirtildi. Devam oyunu olan Frostpunk 2’de kıyamet sonrasında yaşanan korkunç kar fırtınasından 30 yıl ileriye gidiliyor.

Henüz bir çıkış tarihi belirtilmese de 2023’de geleceğini tahmin ediyoruz.


Pharaoh: A New Era

Pharaoh serisi ile oyuncuların ilk tanışması 1999 yılında oldu. En iyi şehir inşa oyunları arasında gösterilen ve eski Mısır medeniyetinde sadece inşaat ve şehirleşme ile yetinmeyip kültür, dini öğeler ve tarihi bakış açıları da sunan bir oyundu. Pharaoh: A New Era ile firavunlar döneminde yepyeni bir macera geliyor.

Pharaoh: New Era

Modernize edilmiş kullanıcı arayüzü ve grafikler, Cleopatra eklentisi, çöllerin derinliğinde ulus inşa etmek Pharaoh: New Era’da beklenen başlıca özellikler arasında yer alıyor. Hikaye görevleri ve zorlukları tamamlayarak kumların üzerinde krallığını inşa eden firavunların yepyeni maceraları ve daha fazlası.

Oyun dünyasında yirminci yaşını dolduran Pharaoh’un yeni ürününde 50’den fazla görevle eski Mısır’ın 4000 yıllık tarihini keşfe götüren oyun net tarih belirtilmese de 2023’ün ilk çeyreğinde piyasalarda.


Viking City Builder

Vikingler’in Avrupa topraklarını fethetme yolundaki tarih diliminde geçen bir şehir kurma macerası geliyor. Oyuncular, Viking City Builder ile Viking liderlerinden biri olacak, liderliklerini kanıtlamak için mücadeleye girecek.

Gemilerle yol alıp fetihler yaparak kendi şehirlerini kurması gereken oyuncular gerçek zamanlı stratejiler geliştirmek durumunda. Bölgelerini geri almak isteyen Avrupalılarla savaş, değerli kaynaklar için yaşanan acımasız yağmacılık, ekonomi oluşturup meslekler ve görevler atamak oyundaki özelliklerden bazıları.

Viking City Builder

Viking döneminde Avrupa kıtasında şehir kurma simülasyonu sunacak oyunda sadece şehir planlaması değil aynı zamanda ordu kurup savaşmak da maceraya dahil. Gerçek zamanlı, indie şehir kurma oyununun 2023’ün sonlarına doğru çıkması bekleniyor.


Synergy

Synergy

Doğal afetler, zorlayıcı hava koşulları elverişli olmayan ortamlarda yaşam mücadelesi. Kaynakların kullanımını öğrenmenin hayatta kalmayı öğrenmek kadar önemli hale geldiği bir yaşam alanı. Şehirlerin gelişimine uyum sağlamak için iyi analiz etmek gerekli, Hava durumundan mevsimlere ve kent sakinlerinin huzuruna kadar her şeyi yönetmek lazım.

Bilim kurgu tadındaki Synergy’de doğal afetlerle yüzleşirken doğru kararlar almak ve doğru yönetmek gerekecek. Gezegenin sırlarından detaylar sunan gizemli tabletler edinmek için vatandaşları keşif gezisi gibi görevlere göndermek ve ıssız arazilerde kaynak kullanımını hesaplamak oyuncuların görevlerinden sadece birkaçı. Oyunun net çıkış tarihi henüz belirli değil.


The Settlers: New Allies

Gerçek zamanlı strateji ve şehir inşa etme oyununda oyuncular düşmanlarını ve müttefiklerini belirleyecek. Şehirler kurulup toplumlar oluşurken, fraksiyonlar da belirlenecek. Her biri birbirinden farklı geçmişe, oyun tarzı ve görünüme sahip Elari, Maru ve Jorn fraksiyonları seçilebilecek.

The Settlers: New Allies, standart ve lüks sürüm olmak üzere ürünün iki tür halinde edinilme imkanına sahip.

Hikaye odaklı senaryo deneyimini yaşatacak oyunda diğer oyunculara veya yapay zekaya karşı, tek oyunculu, çatışma ve zorlu olmak üzere 3 oyun modunun yer alacağı oyunda şehir kurmanın yanında strateji savaşları da başlıca önce çıkan özelliklerden.

Ubisoft Düsseldorf tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanacak gerçek zamanlı strateji şehir kurma oyunu The Settlers: New Allies için net çıkış tarihi belli oldu. Oyunun, 17 Şubat 2023’de PC’de yerini alması ve sonrasında konsollara da gelmesi planlanıyor.

Aquatico

Yeryüzü çöle dönünce bir umut yaşam alanlarının suyun altına taşındığı ve hayatta kalma mücadelesinin bu zorlu yenilikle tavan yaptığı bir evren. Biyomları keşfedip kaynaklar oluştururken doğal yaşama karşı dikkatli olup köpek balıkları ve çeşitli deniz canlıları unutulmamalı.

Aquatico

Okyanusun zorluğu içinde hayatta kalma ve su altında yaşam alanı kurma mücadelesi ile Aquatico, çıkış tarihi net belli olan 2023 çıkışlı şehir kurma oyunlarından biri. Aquatico, yılın ilk ayında 19 Ocak 2023 günü oyuncularla buluşacak. 


Surviving the Abyss

1976 yılı soğuk savaş zamanı. Surviving the Abyss, oyuncuları derin deniz araştırma tesisi inşa etmeye ve mürettebatını hayatta tutabilmek, inşaata kaynak oluşturmak için göreve çağırıyor. Okyanusta, yerel vahşi yaşam üzerine genetik deneyler yapan bilim adamları ekibine liderlik etmek gerekiyor.

Surviving the Abyss

Klonlama ve genetik araştırma keşiflerine ek olarak nüfusu da doğru ve dikkatli yönetmeye dikkat etmeli çünkü mürettebatın kaderi elinizde. Altyapı planlaması, üretim, araştırma, binaları tüneller ve elektrik hatları ile verimli şekilde bağlamak ve kaynak yönetimi zorlu görevler arasında. Surviving the Abyss, 17 Ocak 2023’de çıkış yapmaya hazırlanıyor.


Manor Lords

Ticaret ve siyaset olmadan şehir kurulamayacağını, 14. yüzyılda yaşam alanları inşa ederken savaşların hüküm süreceğini anlatan Manor Lords için çıkış tarihi henüz belli değil. Manor Lords’da anadilde oyun oynamaya önem veren oyunculara yönelik ise Türkçe arayüz desteği yer alacağı biliniyor.

Gerçekçi, büyük boyutlu taktik savaşlar içeren Orta Çağ şehir kurma oyunu Manor Lords için Ekim 2022’de Steam Next Fest kapsamında ücretsiz demosu sunuldu. Steam’de en çok istek listesine eklenen oyunun oynanış videosu:

Fethederek toprak genişletilen, üretim zincirlerinin yönetildiği köylerin büyüyüp şehirlere evrildiği strateji ve şehir kurma oyununa dair daha fazla bilgi Polonyalı bağımsız oyun geliştirici Greg Styczen ile 10 Nisan 2021’de gerçekleştirilen röportajımızda yer alıyor.


Hometopia

Dünya’nın ilk Metaverse video oyunu olmayı hedefleyen Hometopia, sanal evler tasarlamak ve modellemekle kalmayıp konutlarını inşa eden oyunculara arkadaşlarıyla işbirliği imkanı da sunuyor.

Oyunun üç modundan biri olan Kariyer modunda beş birbirinden farklı mahallede evler inşa et, tasarla, yenile. Hometopia, 5 Mayıs 2023’de oyuncularla buluşmaya hazırlanıyor.


Blockville

Çocukluk dönemi oyuncaklarından yola çıkarak tasarlanan oyun ile stresten uzak ve huzur içinde şehir kurmak mümkün. Mevsim geçişleri ve gece gündüz değişimlerinin gözlendiği Blockville rengarenk grafikler sunuyor.

Sakin sakin binalar, yaşam alanları oluşturmak için Blockville kavgasız gürültüsüz bir şehir kurma oyunu seçeneği durumunda. Oyunun çıkış tarihi ise 3 Mart 2023.


Diren Eyidoğan
Oyun Günlüğü Haber Editörü - 2021

    Comments

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir