Oyun HaberleriPCPlayStation

2023’te çıkacak RPG oyunları

0

2022 yılının son düzlüğüne girerken 2023 yılı içerisinde çıkmasını beklediğimiz rol yapma (RPG) oyunlarını sizler için sıraladık.

İşte 2023 yılında çıkacak RPG oyunları!
Forspoken

Ertelenmemeleri halinde 2023 yılı içerisinde çıkması beklenen 12 adet RPG oyununu sizler için derledik. 2023 yılında çıkacak rol yapma oyunları, geliştiricileri ve yayımcıları hakkındaki bilgilere listemizden göz atabilirsiniz.

2023’de çıkacak RPG oyunları

One Piece Odyssey

Anime severlerin ismine aşina olduğu One Piece evreninde geçen RPG oyunu One Piece Odyssey 2022 yılının ilk çeyreğinde duyurulmuştu. Bandai Namco Entertainment‘ın yayımcılığını üstlendiği oyun daha önce Pokémon Brilliant Diamond oyununun remake’ini yapan ILCA tarafından geliştiriliyor.

Single-player rol yapma oyunu One Piece Odyssey 13 Ocak 2023 tarihinde Playstation 4, Playstation 5, Xbox series X/S ve PC platformlarında çıkış yapacak.

One Piece Odyssey 13 Ocak 2023 tarihinde çıkış yapıyor.
One Piece Odyssey

Forspoken

2016 yılında Final Fantasy 15 oyunuyla oyuncuların adını ilk kez duyduğu Luminous Productions‘ın yeni oyunu 2023 yılının ilk ayında çıkış yapıyor. Forspoken oyununun yönetmeni Takeshi Aramaki oynanışın odak noktasında hızlı ve akışkan karakter kontrolleri olacağını aktardı. Öte yandan oyunun yayımcısı Square Enix oyunu hikaye odaklı bir macera olarak tanımladı.

24 Ocak 2023 tarihinden itibaren Playstation 5 ve PC platformlarında oyunun ana karakteri Frey’in yolculuğunda kendisine eşlik edebileceğiz.

2023 yılında çıkacak rpg oyunu Forspoken.
Forspoken

Hogwarts Legacy

7 adet romanıyla toplam 500 milyondan fazla satarak gelmiş geçmiş en çok satan kitaplardan birisi olan Harry Potter’ın adını hemen hemen herkes duymuştur. İsim o kadar başarılı oldu ki 2001 yılından bugüne kadar 8 film ve 15 tanesi mobil olmak üzere 39 video oyunu piyasaya sunuldu. Unreal Engine oyun motoruyla geliştirilen 40. oyunu Avalanche Software geliştirirken yayımcılığını Warner Bros. Interactive Entertainment üstleniyor.

Kendi yarattığımız karakterle Hogwarts’ta maceralara atılacağımız RPG oyunu Hogwarts Legacy 10 Şubat 2023 tarihinde Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve PC platformlarına çıkıyor. Nintendo Switch’e ne zaman çıkış yapacağı ise henüz bilinmezliğini koruyor.

Hogwarts Legacy 10 Şubat 2023 tarihinde çıkıyor.
Hogwarts Legacy

Wild Hearts

Feodal Japonya döneminde wagasa veya katananızla devasa canavarlar avlamaya ne dersiniz? Uzak doğu motifleriyle dolu rol yapma oyunu Wild Hearts Japon oyun yapımcısı Omega tarafından geliştiriliyor. Sektörde 25 yıllık tecrübesi bulunan firma oyunu 2018 yılında geliştirmeye başladı. Electronic Arts‘ın yayımcılığını üstlendiği oyun hem single-player hem multiplayer oynanabilir olacak.

17 Şubat 2023 tarihinde çıkması planlanan Wild Hearts Playstation 5, Xbox Series S/X ve PC platformlarına geliyor.

2023 yılında RPG oynanacak Wild Hearts.
Wild Hearts

Octopath Traveler 2

RPG severlere Orsterra diyarındaki sekiz farklı karakterin macerasını anlatan ilk oyun Octopath Traveler’ın devam oyunu geliyor! Oyunumuz tıpkı ilk oyundaki gibi alışılagelmiş JRPG oynanış düzeniyle yoluna devam edecek. Önceki oyundaki mekandan ve zamandan farklı olarak Octopath Traveler 2, bu sefer ortaçağdan daha modern bir zamanda Solista isimli dünyadaki karakterleri oynanabilir kılacak.

Oyunun yayımcılığını üstlenecek olan Square Enix Octopath Traveler 2’nin geliştirme sürecini Acquire ile birlikte yürütüyor. Octopath Traveler 2, Playstation 4, Playstation 5, Nintendo Switch ve PC platformlarına 24 Şubat 2023 tarihinde çıkış yapacak.

Octopath Traveler 2 çıkış tarihi 24 Şubat  2023!
Octopath Traveler 2

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Beklenen an çok yaklaştı! Link adlı karakterimizin 1986 yılında başlayan macerasının devamı geliyor. 2017 yılında 14 farklı mecranın 44 farklı dalda aday gösterdiği ve bunlardan 25 tanesini kazanarak ödülleri adeta silip sürmeyi başaran The Legend of Zelda: Breathe of the Wild, milyonlarca insana Switch sattıran oyun olmuştu.

Bu sükseli başarıyı devam ettirmeyi hedefleyen Nintendo, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom‘ı 12 Mayıs 2023 tarihinde oyuncuların takdirine sunacak.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom 2023 yılında en çok beklenen RPG oyunu.
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Starfield

Skyrim ve Fallout serileriyle oyuncuların gönlünde taht kurmayı başaran Bethesda’nın yeni oyunu yolda! Starfield ayrıca 20 yılı aşan bir sürenin ardından gelen Bethesda’nın çıkardığı yeni IP olma unvanını da taşıyor. Oyunun yönetmeni Todd Howard Starfield için “Uzayda geçen bir Skyrim” sözlerini kullanırken Xbox Game Studios başkanı Matt Booty ise Starfield’ın uzaydaki Skyrim’den çok daha fazlası olacağını vurguladı. Söylenen sözlerin ardından oyuncuların beklentisi arşa çıktı desek yeridir.

Oyunun çıkış tarihini henüz tam olarak bilmesekte Starfield’ın Xbox Series X/S ve PC platformlarına 2023’ün ilk yarısında çıkması planlanıyor.

2023 yılında Bethesda elinden çıkacak yeni RPG Starfield.
Starfield

Final Fantasy XVI

Oyun dünyasının en eski serilerinden sayılabilecek Final Fantasy’nin 16. ana oyunu 2020 yılının Eylül ayında duyurulmuştu. Bir önceki oyun Final Fantasy 15’in hem yönetmen hem de prodüktörü olan Naoki Yoshida bu sefer yalnızca prodüktör koltuğunda oturuyor. Serinin bir çok oyunu bilim kurgu çerçevesinde karşımıza çıktı ancak bu aksiyon RPG oyununa orta çağ fantezisi hakim olacak gibi görünüyor.

Square Enix‘in geliştirdiği Final Fantasy XVI’nın 2023 yılının ortalarında çıkış yapması planlanıyor. Oyunun ilk 6 ay boyunca Playstation 5 sürümüne özel olacağının ve ardından PC de dahil diğer platformlarda oynanabilir olacağını belirtelim.

Final Fantasy XVI

Dragon Age Dreadwolf

Dragon Age ismini duymayalı ne kadar oldu dersiniz? Çok uzun zaman dediğinizi duyar gibiyiz. Yaklaşık 8 senenin ardından Dragon Age: Inquisiton’ın devam oyunu 2023 yılında geliyor.

Aslında 2015 yılında “Joplin” kod adıyla Dragon Age serisinin yeni oyunu için çalışmalara başlanmıştı. Dragon Age serisiyle adını bağdaştıran Mike Laidlaw’un yönetmen koltuğunda oturduğu proje 2017 Ekim ayında iptal edildi. “Joplin” kod adlı projenin iptal sebeplerinin oyunda microtransaction bulunmaması ve oyunun “game as a service” modelinde geliştirilmemesi olduğu iddia edildi. Süregelen süreçte birçok Dragon Age emektarı çalışan Bioware’den ayrıldı ve geliştirme takımında köklü değişimlere gidildi.

Oyunun online elementler içermesinde bir hayli ısrarcı olan Electronic Arts, Anthem faciasının ardından ve Star Wars Jedi Fallen Order’ın getirdiği başarının ardından bu ısrarından vazgeçti.

Sancılı geliştirme sürecinin ardından Electronic Arts tarafından yayımlanacak oyunun 2023 yılı içerisinde Playstation 5, Xbox Series X/S ve PC platformlarına çıkış yapması bekleniyor.

2023 yılında Dragon Age Dreadwolf geliyor.
Dragon Age Dreadwolf

Diablo 4

Oyun dünyasının en kült serilerinden birisi olan Diablo‘nun 4. oyunu uzun bir sürenin ardından bekleyenleriyle 2023 yılında kavuşacak. 2019 yılında duyuruluşunun ardından Barbarian, Sorceress, Druid, Rogue, ve Necromancer olmak üzere oynanabilir 5 adet sınıf tanıtıldı. Bir zamanlar sürgüne gönderilen Lilith, Sanctuary’de kaos çıkarmak için geri dönerken oyuncular zorlu görev ve savaşlarda karakterlerine eşlik edecekler.

Blizzard Team 3 ve Blizzard Albany tarafından geliştirilen oyun yine Blizzard tarafından yayımlanacak. RPG severler Diablo 4’e 2023 yılı içerisinde henüz net olmayan bir tarihte erişebilecek. Diablo 4 Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve PC platformlarında oynanabilir olacak.

Diablo 4

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Phantom Liberty her ne kadar başlı başına bir oyun olmasa da bu listede olması gerektiğini düşünüyoruz. Çıkışının ardından birçok tartışmayı beraberinde getiren Cyberpunk 2077’nin yapımcısı CD Project Red oyuna sık sık getirdikleri güncellemeler ve bu tarz genişleme paketleriyle çizdikleri olumsuz imajı törpülemeyi umuyor. Phantom Liberty ana karakterimiz V’nin Amerika Birleşik Devletleri hükümetine verdiği bağlılık yemininin akabinde gelişecek olayları aktaracak.

Henüz kesin bir çıkış tarihine sahip olmayan genişleme paketi PS4 ve Xbox One konsollarına çıkış yapmayacak. Phantom Liberty PC, Playstation 5 ve Xbox Series X|S platformlarında 2023 yılı içerisinde oynanabilecek.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty 2023 yılında RPG severlerle buluşacak.
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Black Myth: Wukong

Uzak doğu pazarından gelen Black Myth: Wukong yayımladıkları tanıtım videoları ile oyun severleri bir hayli heycanlandırmıştı. Souls-like olarak nitelendirilen rol yapma oyunu, bir Çin klasiği olan 16. yüzyıl romanı Journey to the West temel alınarak geliştirildi. Çinli firma ana akım oyunlarda pek rastlanmayan Çin motiflerinin otantik bir şekilde resmedilmesini vadediyor. RPG oyunun Unreal Engine 5 ile geliştirildiğini ve dudak uçuklatan görseller sunmayı hedeflediğini de belirtelim.

Geliştirme ve yayımlama görevlerini üstelenen Game Science, Black Myth Wukong’un 2023 yılı içerisinde henüz belirsiz bir tarihte çıkış yapacağını belirtiyor. Aksiyon rol yapma oyunu Black Myth Wukong PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, ve Xbox Series X/S platformlarında oyuncuları bekliyor olacak.

Black Myth Wukong 2023 yılında RPG sever oyuncular tarafından oynanabilecek.
Black Myth Wukong

Arda Bahçekapılı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - Oyun Günlüğü English News Editor