0

1977 yılında beyaz perdede hayat bulan Star Wars, gerek filmleriyle gerek kitaplarıyla ve şimdi de dizileriyle hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Diğer sektörlerin yanı sıra oyun sektöründe de kendine yer edinmek için çalışan bu milyar dolarlık seri 1979 yılından beri bizlere farklı türde oyunlar çıkararak gönlümüzü çelmeyi başardı.

Bu ilk yazımda sizlere Star Wars dünyasının gelişimi ve çıkmasını beklediğim Star Wars oyunlarını aktarmaya çalışacağım.


2012 yılına kadar hiç durmadan Lucasfilm çatısı altından oyunları çıkan Star Wars serisi, Disney’in satın almasıyla beraber oyun hakları Electronic Arts’ın eline geçmişti. Satın alımla beraber Uncharted vari bir Star Wars oyunu olan Star Wars: 1313 ve pek çok projenin iptali oyuncuları bir hayli üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu projelere Star Wars evreninde bir Sith Lordu olan Darth Maul’un başrolde olacağı oyunda dahildi. Bunun sonrasında oyun haklarını eline alan ve Star Wars: Battlefront (2015) yaparak büyük bir başarı elde eden EA ikinci oyun için kolları sıvadı. Ancak ilk oyunun yanında gölgede kalan ikinci oyun – özellikle mikro ödeme sistemi yüzünden – oyuncular tarafından sert bir eleştiri gördü. Hemen sonrasında 2019 yılında – EA çatısı altında başka bir firma tarafından geliştirilen – Star Wars Jedi: Fallen Order çıkarak hem Electronic Arts’ı hem de oyuncuları epey şaşırtmayı başardı.

Star Wars Battlefront 2

Oyuncular, son zamanlar da oyunlarını zorunlu olarak çevrimiçi çıkaran ve içlerine mikro ödeme sistemi entegre etmeye çalışan EA’nın bu saydığım özelliklere yer vermemesine şaşırırken; EA ise oyunun beklenenin üstünde satış rakamlarına ulaşmasına şaşırmıştı.

Fallen Order ‘en hızlı satan’ Star Wars oyunu olma özelliğini taşımaktadır. Ne yazıktır ki bu başarının arkasında yatan asıl gerçek EA’nın Star Wars oyun haklarının bitmesine yakın olduğundan en hızlı şekilde oyun çıkarma ihtiyacına duymuş olmasıydı. Her şeye rağmen EA bu başarısından aldığı özgüvenle üç yeni Star Wars oyunu geliştirmeye başladı bile. Ancak oyun haklarının bitmesiyle beraber Disney ‘parası olan’ başka firmalarla da oyun çıkarmak için gerekli antlaşmaları imzaladı. Peki bizleri ilerde hangi Star Wars oyunları bekliyor? Dilerseniz bu sorunun yanıtı için listemize geçelim.


Star Wars Eclipse

Bu oyunun yapımcısı Quantic Dream adında bir firma. Bir çoğumuz onları Heavy Rain ve Detroid: Became Human oyunlarından tanıyoruz. Kendileri diyalog odaklı, sağlam hikayeli ve interaktif film niteliğinde geçen oyunlarla meşhurlardır. Şimdi ise Star Wars evreninde geçecek yeni oyunlarıyla karşımızdalar. Merak edenler için oyun dönem olarak Sith tehlikesinin uzakta görüldüğü Yüksek Cumhuriyet döneminde geçecek. Firmanın söylediğine göre önceki oyunlarına göre daha çok oynanış özelliği bulunduracak bu oyun yapılan tahminlere göre en iyi ihtimalle 2027 ya da 28 yılında bizlerle buluşacak. Dilerseniz Game Awards’ta gösterilen tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Ubisoft’un Star Wars oyunu

Geçtiğimiz zamanlarda yapılan duyuru sayesinde Ubisoft’un da artık Star Wars evreninde geçecek bir oyun yapacağını öğrenmiştik. Yeni oyun hakkında çok fazla bir detay yok. Şu andaki bilgilerimiz oyunun yapımcı ekibi hakkında detaylardan ibaret. Buna göre Massive Entertainment’ın elinden çıkacak olan yapımın yaratıcı yönetmenliğini de Julian Gerighty yapacak. Massive Entertainment en son The Division serisini yaparken, Gerighty ise The Division 2 ve The Crew için yönetmenlik yapmıştı. Yapılan tahminlere göre oyunu en erken 2025 yılında göreceğimiz söyleniyor.

Amy Hennig’in Star Wars oyunu

Uncharted serisini ortaya çıkartan Amy Hennig geçtiğimiz aylarda yaptığı ilginç bir duyuruda birçok aksiyon filminin yapımcısı olan Skydance Media işbirliğinde yeni bir Star Wars oyunu üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Hatırlayacağınız üzere Amy Hennig daha önce EA için bir Star Wars oyunu geliştiren, Dead Space markasının yapımcısı olan, Visceral Games’te görev almış ancak EA firmayı kapatınca 4 yıldır geliştirilen oyunda rafa kalkmıştı. Oyunda bir kelle avcısının hikayesi konu alınacaktı, söylentilere göre bu yeni Star Wars oyunun hikayesi de bu konsepte benzer olacakmış. Açıkçası bu iyi haber, çünkü Manladorian dizisinin başarısıyla beraber kelle avcısı konsepti tekrardan popüler oldu. Eminim ki bu konsepte bir Star Wars oyunu oynamak için pek çok oyuncu sırada bekliyor olacak. Bakalım ilerleyen zamanlarda göreceğimiz Hennig’in Star Wars oyunu nasıl bir etki bırakacak? Merakla takipteyim.

Star Wars: Knights of the Old Republic (Kotor) Remake

2001 yılında piyasaya çıkan Kotor, Lucasfilm için BioWare tarafından geliştirilmişti. Belki yeni nesil oyuncular bu oyunun neden bu kadar heyecan getirmediğini anlayamayabilir fakat Kotor, döneminin en iyi ve başarılı oyunlarından biriydi.

Çıktığı dönemde GTA: Vice City’den sonra en yüksek not ortalamasına sahip olmasıyla beraber orijinal üçlemeye dayandırılmayan nadir popüler işlerden bir tanesiydi. Kendi Star Wars hikayesini anlatan ve bunda başarılı olan bir oyundu Kotor. Her ne kadar klasiklerden olan bir oyunun remake sürümü yapılsa da bizi tam olarak heyecanlandırmayan detay; bu oyunu yapan firmanın ismi. Bu oyunu Saber Interactive yardımıyla Aspyr Media yapıyor. Bizim endişelendiğimiz kısım firmanın yeteri kadar tecrübesi olup olmadığı. Çünkü Aspy Media sıfırdan oyun yapmaktan ziyade port etme işinde uzman olan bir firma. Umarız bize bu klasiğin hakkını veren bir sürümle karşımıza gelirler. Gözüm üstlerinde.

EA’nın Star Wars oyunları

Listeye girmeden önce EA in üç yeni Star Wars oyunu için çalışmalara başladığını söylemiştik. Bunlar sırasıyla; Fallen Order’ın devamı, FPS ve strateji türündeki Star Wars oyunları olacak. Bu oyunların hepsini EA çatısı altında olan ve bizlere Titanfall serisi, Apex Legends ve Star Wars Jedi: Fallen Order’ı yapan Respawn Entertainment yapacak.

Star Wars Jedi: Survivor

Daha önce God of War serisinde çalışan Stig Asmussen’in yönetmenliğini üstlendiği Jedi: Fallen Order bence son zamanlarda çıkan en başarılı Star Wars oyunu. Her ne kadar bundan önce Battlefront II aynı başarıyı göstermeye çalışmış olsa da aldığı sert tepkiler düşünülecek olursak Fallen Order son zamanlarda çıkan en eli yüzü düzgün Star Wars oyunu. Hali hazırda Fallen Order çıktığında EA yetkilileri bunun bir serinin başlangıcı olacağını söylemişti. Oyun başarılı olduğundan devamı beklenmeye başlanmıştı. Şimdi de yapılan duyuruyla beraber bu serinin devam oyunu olan Survivor geliyor.

İlk oyundaki olaylardan beş yıl sonrasını konu edinen Star Wars Jedi: Survivor’da ana karakterimiz Fallen Order kahramanı Cal Kestis’in İmparatorluk güçlerinden kaçışını izleyeceğiz. Oyun 2023 te PlayStation 5, Xbox Series X/S ve PC platformlarına çıkacak. Dilerseniz aşağıdan oyunun tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Respawn’ın FPS türündeki Star Wars oyunu

Önceden belirttiğim gibi Respawn sadece bir devam oyunu yapmıyor, aynı zamanında uzmanı oldukları bir tür olan FPS türündeki bir oyunla oyun dünyasına yeni bir Star Wars oyunu geliştiriyorlar. Hakkında pek fazla detay bilmediğimiz bu oyunda geliştirenler arasında Medal of Honor serisinin ilk oyunlarında proje liderliği yapan Peter’da yer alıyor. Orijinal Battlefront oyunlarında da yetkili bir isim olduğundan Peter, Star Wars evrenine de aşina. Ne yazık ki bildiklerimiz bu kadar. Gerçi güzel olsun da nasıl olursa olsun…

Respawn’ın strateji türündeki Star Wars oyunu

Respawn son olarak strateji türünde olan yeni bir Star Wars oyunu yapıyor. Her ne kadar Respawn Medal of Honor, Call of Duty ve Titanfall sersinde çalışmış deneyimli bir kadroya sahip olsa da bu türe karşı olan deneyimleri yok denecek kadar az. Bu yüzden olacaktır ki firmamız strateji konusunda yetkin bir firma olan Bit Reaktör’den destek alıyor. Bu yeni kurulan firmanın kurucusu zamanında Excome 2’de sanat yönetmenliği yapmış olan Greg Foertsch olup; ekibinde Civilization ve Excome gibi önemli strateji türündeki oyunlarda çalışmış önemli isimler de bulunduruyor. Yine fps tütündeki Star Wars oyununda olduğu gibi hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bakalım Respawn bu üç oyunun altından nasıl kalkacak. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.


Listemiz bitti. Şimdi şahsi çıkarımlarımda bulunacağım. Okuduğunuz gibi gelecekte epey Star Wars oyunu göreceğiz. Bununla beraber Disney’in yeni politikasıyla beraber ilerleyen zamanlarda daha çok Star Wars oyunu göreceğimiz şimdiden belli. Umarım her oyun belli bir kalitesiyle beraber bizlere yep yeni deneyimlerin kapılarını aralar. (Kapanışı klasikleşmiş bir şekilde yapmak istedim) Güç Sizinle Olsun!


Yayımlanan çalışmalardaki görüşler yazara aittir ve Oyun Günlüğü’nün resmi görüşünü yansıtmaz.


Tayga Kaan GÜMÜŞ
Oyun Günlüğü Yazarı - 2022 yılından beri Oyun Günlüğü için yazılar yazmakta.

Comments

Yorumunuzu bekliyoruz.