0

Ubisoft tarafından yaratılan Assasin’s Creed her ne kadar dönem dönem, ağır eleştirilere maruz kalsa da oyun sektörü için önemi kabul edilmiş ve sürekli söylentilere sahip bir seri olarak karşımıza çıkıyor. 2021 yılının haziran ayında da Assasin’s Creed ile alakalı çok kritik bir söylenti ortaya çıkmıştı: Assasin’s Creed Infinity…

Bu ilk yazımda sizlere Assasin’s Creed serisinde yeni bir dönemin kapısını aralayacak Assasin’s Creed Infinity hakkında ilk detayları aktaracağım.


Assasin’s Creed Infinity

Nedir bu Assasin’s Creed: Infinity?

Söylentiler ortaya çıktıktan bir süre sonra Ubisoft iddiaları doğruladı ancak “Nedir bu AC: Infinity?” sorusuna tam olarak cevap vermedi. Bilinen tek şey, Assasin’s Creed: Infinity isimli “oyunun” çevrimiçi mod sunacağıydı. Ta ki, 10 Eylül 2022 tarihinde Ubisoft Forward etkinliği gerçekleştirilene kadar…

Bu etkinlikte birkaç oyuna yeni içerik sunuldu, yeni Assasin’s Creed oyunlarının ve Assasin’s Creed: Infinity başlatıcısının sunumu yapıldı. Ubisoft Forward etkinliği ile alakalı daha fazla bilgi için bu yazımızı inceleyin.

Evet, Assasin’s Creed: Infinity söylentileri çıktığında zannedildiği gibi bir oyun olmadığı, diğer Assasin’s Creed oyunlarına erişmek ve aralarında çevrimiçi bir düzen sağlamak ve hatta daha fazlası için kullanılmak üzere planlanan bir başlatıcı olduğu ortaya çıktı.

Assasin’s Creed: Infinity notları

Tamam, AC: Infinity’nin temel mantığını belirttik. Peki ya detaylar? Tam olarak ne yapılacak bu başlatıcıda? Mesela para verecek miyiz başlatıcıya erişmek için? Ayrı ayrı satın alım mı yapacağız? İşte ilk detaylar:

 • Bu başlatıcı Steam ya da benzerleri gibi değil: Karakter oluşturup içine dalacağınız ve bu şekilde oyunları başlatabileceğiniz; belki de oyunları başlatmak dışında kendi oluşturduğunuz karakter ile Infinity içinde minik eğlencelere katılabileceğiniz bir ortam. Kulağa tanıdık bir konsept gibi gelebilir, çünkü “metaverse” ile gayet benzer.
 • Ücretsiz olmayacak, tam oyun fiyatından satılması bekleniyor; ancak fiyatı ile alakalı kesin bir açıklama yok.
 • Infinity, evren içi bir Animus ara yüzü kılığına girecek. Serideki yeni girişler, oyunlardan ziyade DNA hatıraları olarak gösterilecek (Assasin’s Creed oyunları “DNA hatıralarını” kullanarak Animus adlı bir teknoloji sayesinde bir nevi geçmişi deneyimlememiz biçiminde ilerliyor. Yani Infinity’e kendi karakterinizle girip, kendi karakteriniz ile başka maceralara atılmak dışında Animus cihazına bağlanarak, Assasin’s Creed oyunlarına giriş sağlanacak diyebiliriz.).
 • Infinity kendine ait bir hikaye de barındıracak.
 • Resmi çıkış tarihi olmasa da, 2023 yılı içerisinde çıkması bekleniyor.
 • 2023 yılında Infinity’nin gelecek vizyonları ile alakalı daha fazla bilginin paylaşılması bekleniyor.
 • 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Ubisoft Forward etkinliğinde ve basın konferansında duyurulan 3 oyunun (Red, Hexe ve Invictus) Infinity’nin bir parçası olacağı onaylandı.
Assasin’s Creed: Mirage
 • Infinity başlatıcısında bulunacağı kesin olan 3 projeden bahsetmeden önce, yakın bir tarihte çıkış yapacak olan Assasin’s Creed: Mirage oyununun Infinity sistemine dahil olmayacağını belirtelim.

Assasin’s Creed: Infinity oyunları

Assassin’s Creed: Codename Red

Assasin’s Creed serisinin Mirage oyunundan sonraki büyük oyunu olması planlanan AC: Red oyununun, Feodal Japonya’da geçeceği söylendi. AC: Red ile ilgili daha fazla bilgi için bu yazımızı ziyaret edin.

Assassin’s Creed: Codename Red

Assassin’s Creed: Codename Hexe

16. yüzyıl Avrupa’sında cadı avı ile alakalı olacağı tahmin edilen ve Ubisoft’un neredeyse hiçbir bilgi vermediği yeni Assasin’s Creed oyunu, AC: Hexe oyunu da Infinity başlatıcısına dahil olacak. Daha fazla bilgi için bu yazımızı inceleyin.

Assassin’s Creed: Codename Hexe

Assassin’s Creed: Codename Invictus

Assasin’s Creed serisine çok oyunculu modu geri getirmeye odaklı ve geçmişteki Assasin’s Creed oyunlarından kahramanlar ve düşmanlar barındırabilecek olan Invictus adlı yeni Assasin’s Creed oyunu da Infinity sistemine dahil olacak.

Invictus isimli çok oyunculu odaklı bu oyunun, ücretsiz olabileceği de söyleniyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki, AC: Invictus oyununa dair bilgiler 10 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen Ubisoft Forward etkinliğinde duyurulmadı; seçilmiş basın üyelerinin dahil olduğu bir basın konferansında duyuruldu.

Assassin’s Creed: Codename Invictus

Değerlendirme

Bütün bunlara ek olarak, Infinity’nin sürekli geliştirileceğinin üzerinde yoğun biçimde duruyor, Ubisoft. Belki de yeni Assasin’s Creed oyunlarının duyurularını bile Infinity içerisinde yaparlar, kim bilir? Ubisoft, Infinity’nin tam anlamıyla nasıl bir sistem olduğunu açıklamaktan uzak duruyor ve işin gizemini biraz korumayı tercih ediyor; bu yüzden şimdilik elimizde olan bilgiler genel anlamda bu kadar.

Bundan sonrası için hepimiz bekleyip göreceğiz!


Assassin’s Creed: Codename Jade

Assassin’s Creed serisinin yeni oyunu mobil platformlara geliyor. Antik Çin’de geçecek Assassin’s Creed: Codename Jade duyuruldu! Detaylar için bu linke tıklayabilirsiniz.

Assassin’s Creed: Codename Jade

Yayımlanan çalışmalardaki görüşler yazara aittir ve Oyun Günlüğü’nün resmi görüşünü yansıtmaz.


Ahmet Furkan Göçgen
Oyun Günlüğü Yazarı

  Comments

  Yorumunuzu bekliyoruz.