Fırsatlar

Çevrimiçi oyunlarda kendinizi siber risklerden koruma rehberi

0

Yakın zamana kadar çoğu insan oyunların çocuklar ve gençler için olduğunu ve yetişkinlerin endişelenmesine gerek olmadığını varsayıyordu. Bunun tam olarak ne zaman değiştiğini bilmiyorum ama oyunların saygın ve her yerde bulunur hale gelmesiyle birlikte, siber suçlulara karşı korumamız gereken yeni bir cephemiz var.

Her kuşak oyun oynuyor ama en çok Y kuşağı

ExpressVPN’in anket sonuçlarına göre, en çok Y kuşağı çevrimiçi oyun oynuyor. Çevrimiçi oyun oynayan kuşağın Z kuşağı olması beklenirken, ankete katılan bin kişinin yanıtlarına göre en çok Y kuşağı bireyleri çevrimiçi oyun oynuyor.

İster Y kuşağı ister Z kuşağından olun, çevrimiçi oyun oynarken gerekli tedbirleri almazsanız maalesef siber saldırılara maruz kalabilirsiniz.

Yaygın çevrimiçi oyun riskleri ve tehditleri

Dolandırıcıların insanları kandırarak kredi kartı numaralarını, banka şifrelerini ve diğer hesap giriş bilgilerini almaları için kullandıkları aynı taktikler, genellikle oyun hırsızları tarafından kullanılır. Bu durumda, suçlular, Chase Bank ve diğerlerini kopyalamak yerine, çevrimiçi oyun sitesine benzer bir şey oluşturur, genellikle uymazlarsa oyuncuları hesabı askıya almakla tehdit eder, oyunculara şifreler verir. Değişiklikleri ve hesap doğrulamasına zorlayabilirler. Amaçları, hesapları ele geçirmek ve onları karaborsada satmaktır.

Günümüzde neredeyse tüm online oyunlar, bir tür sesli veya metin tabanlı sohbet içerir. Ne yazık ki, bu özellik de sıklıkla kötüye kullanılmaktadır. Çevrimiçi savaş heyecanı içinde küfürler ve hakaretler duyulabilir. Bu, rekabetçi bir ortamda insan içgüdüsünden kaynaklanıyor olsa da, bazı oyuncular kaçınılmaz olarak diğerlerine zorbalık yaparak sınırlarını zorlar. Ayrıca bazı oyunlarda, özellikle de çevrimiçi karakterlerin sanal yaşamlarına adanmış oyunlarda, bu konuşmalar rahatsız edici derecede kişisel hale gelebilir.

Oyunun kurallarına ve doğasına bağlı olarak, hile yapmanın birden fazla yolu olabilir. Bazıları yasal kabul edilir, bazıları değildir. Bunun en kötü kullanımı, oyun istemcilerini ve hatta botları sıradan oyunculardan daha iyi oynayacak şekilde değiştirmektir. Ayrıca, bazı oyuncular bazen oyunda avantaj elde etmek için oyun sunucusu kodunda buldukları hataları kullanırlar.

Oyun cihazlarınızın güvenliğini sağlama

Modeminizin güvenliğini sağlamak, tüm bağlı cihazlara erişmenin ilk yolu olduğu için İnternet bağlantınızın güvenliğini sağlamanın ilk adımıdır. İnsanların yaptığı yaygın bir hatadır ve aynı zamanda büyük bir güvenlik riski oluşturabilir. Bu nedenle modeminize ilk kez bağlanırken kullandığınız şifreyi ayarlarına erişmek için hemen değiştirmelisiniz. Modem parolasını değiştirmek isterseniz, WPA2 seçeneğini seçin. Ayrıca tüm cihazlarda olduğu gibi modeminizi de güncel tutmayı unutmayın. Birçok modem otomatik olarak güncellenir, ancak güncel olduklarından emin olmak için zaman zaman kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Web güvenliğini artırmanın başka bir yolu da web trafiğinizi şifrelemektir. Başlamanın en kolay yollarından biri, internet trafiğiniz için şifreli bir tünel görevi gören bir sanal özel ağ (VPN) kurmaktır. Verileriniz yalnızca meraklı gözlerden korunmakla kalmaz, aynı zamanda ev ağınızda depolanan verilere uzaktan ve güvenli bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca hırsızlık riskini azaltmak için bağlı tüm akıllı cihazlar için ayrı VPN’ler kurmak da etkili bir önlemdir.

Akıllı telefonlar muhtemelen çoğumuz tarafından en çok kullanılan cihazlardır. Sadece arama yapmak için değil, aynı zamanda fotoğraf çekmek, dosya depolamak ve e-posta gönderip almak için de kullanılır. Cep telefonlarımız avucunuzun içine sığan küçük bilgisayarlar gibidir. Akıllı telefonunuzun güvenliği, internete bağlı olduğu için büyük önem kazanıyor. Günümüzde çoğu akıllı telefon, birçok tehdidi uzak tutan antivirüs çözümleri ile korunmaktadır. Ek koruma için telefonunuzdaki tüm hassas verileri de şifreleyebilirsiniz.

En önemli noktalardan biri de cihazınızı düzenli olarak güncellemektir. Birçok bağlı cihazla, bu öneri önemsiz olmayabilir ve hatta uygulanması imkansız olabilir. Ancak, olası tüm aşamalarda, belirli bir güvenlik açığını giderseler bile, tüm güvenlik yamaları ve güncellemeleri yayınlanır yayınlanmaz uygulanmalıdır.

Çocukları çevrimiçi oyun risklerinden korumak için ebeveyn denetimi önlemleri

Gerçek tehditler, internette karşılaşabileceğiniz tüm tehditlerin temelini oluşturur. Tüm tehlikeli internet başlıkları, karşılaşabileceğiniz gerçek hayattaki durumlardır. Çocuklara interneti bilinçli, güvenli ve etkili bir şekilde kullanmayı öğreterek, tıpkı onları gerçek dünyadaki bu tehlikelerden korumaya çalıştığımız ve kurallar koyduğumuz gibi, sanal bir dünya yaratabiliriz. Çocuklara eğitim, iletişim ve eğlence için fırsatlar sağlayabiliriz.

Günümüzde çoğu çocuk bilgi ve iletişim teknolojilerini ebeveynlerinden daha fazla kullanmaktadır. Ebeveynler internet ve bilgisayar teknolojisi konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bu konuda yeterli bilgi birikimleri yoksa geliştirmeleri gerekir. En azından interneti çocuklarını doğru yönlendirecek ve denetleyecek düzeyde kullanmayı öğrenmeleri gerekir.

Ebeveynler, çocuklarının interneti akıllıca kullanmasına ve onları zarar görmekten korumasına yardımcı olmak için çevrimiçi ortamda bazı kurallar koymalı, tavsiyelerde bulunmalı ve bu kurallara uymalıdır. Bu kurallar çocuğunuzun yaşına göre değişir, ancak kuralların uygulanıp uygulanmadığını takip etmeniz ve bunlara uyulduğundan emin olmanız gerekir.

Aileler, çocukları İnternet tehlikelerinden korumak için bilgisayarlarında güncel olan antivirüs, filtre ve güvenlik duvarı programlarını kullanmalıdır.


  • Bu metin bir reklam içeriğidir. Oyun Günlüğü yapacağınız satın almalardan sorumlu değildir. İçerikler Oyun Günlüğü’nün resmi görüşünü yansıtmaz.
Oyun Günlüğü
Yeni nesil oyun haberciliği - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir