Dijital oyun dünyasının bir parçası da elbette mobil oyunlar. Sizleri Oyun Günlüğü Dergisi’nde ve sitemizde de yer verdiğimiz mobil oyunlarla buluşturuyoruz. Mobil oyunlar uçsuz bucaksız bir derya… İşte en iyi mobil oyunlar öneri listemiz!


Sıralama Oyun Günlüğü Dergisi ve editör tercihine göre ayarlanmıştır.

En iyi mobil oyunlarGeliştiriciPlatformTür
TheoTownblueflower, Lobby DivinusIOS ve Android
(5 Haziran 2019)
Şehir Kurma
ArchilandTanktesIOS ve Android
(3 Aralık 2022)
Platform
Omega StrikersOdyssey InteractiveIOS ve Android
(27 Nisan 2023)
Nişancı, Spor ve Simülasyon
Teeny Tiny TownShort Circuit Studio, SnapbreakIOS ve Android
(26 Haziran 2023)
Strateji ve Şehir Kurma
Sonic RacingSumo Digital / SEGAIOS
21 Mayıs 2019
Yarış
Dead CellsMotion TwinIOS (28 Ağustos 2019) ve Android (3 Haziran 2020)Roguelike ve Metroidvania
Retro BowlNew Star GamesIOS ve Android
(Ocak 2020)
Spor 
Mighty DOOMAlpha Dog Games / Bethesda SoftworksIOS ve Android
(21 Mart 2023)
Nişancı
Marvel SnapSecond Dinner / NuverseIOS ve Android
(18 Ekim 2022)
Kart
Football Manager 2023 TouchSports Interactive / SEGAIOS, Android ve Apple Arcade
(8 Kasım 2022)
Spor
World Soccer ChampsMonkey I-Brow StudiosIOS ve Android
(2020)
Spor
Lapse: A Forgotten FutureCornago StefanoIOS ve Android
(2017)
Rol Yapma
Kediler ve ÇorbaHIDEAIOS ve Android
(29 Temmuz 2021)
Simülasyon
eFootball / 24KonamiIOS ve Android
(7 Eylül 2023)
Spor
Quick CheckersGamoVationAndroidStrateji
Zen Pinball PartyZen StudiosIOS ve Android
(3 Eylül 2021)
Arcade 
Bloons TD6Ninja KiwiIOS ve Android
(13 Haziran 2018)
Strateji 
Vampire SurvivorsLuca GalanteIOS ve Android
(8 Aralık 2022)
Shoot ’em up
Core Tower DefenseSkylines GamesIOS ve Android
(2021)
Strateji 
Oyun Günlüğü


En iyi mobil oyunlar

Omega Strikers

Eski Riot Games çalışanlarının kurduğu Odyssey Interactive, ilk yapımları olan Omega Strikers’ı 27 Nisan’da mobilde dahil birçok platforma çıkardı. Daha önce 2022 eylül ayında açık beta testi gerçekleştiren Omega Strikers, oyuncular tarafından büyük bir ilgi görmüştü.

Omega Strikers genel olarak moba türünü futbol ile harmanlayarak daha önce yapılmamış ilginç bir oynanış sunmuş bizlere. Oyun temelde her setin 3 golde bittiği toplam 5 setlik maçlar halinde geçiyor, toplam 5 setin 3’ünü alan oyunu kazanmış oluyor. Aynı zamanda oyunda 15 karakter bulunuyor ve hepsinin üçer tane yeteneği mevcut.

Karakterlerin yetenekleri orijinal ve dengeli tasarlanmış, karakterlerin tasarımı da hepsinin farklı görünüşleri, farklı kişilikte tasarlanması karakterleri farklı kılmayı başarmış. Oyunda her sette aldığımız çeşitli güçlendirmeler ile oyundaki çeşitliği daha da arttırıyor ve her oyun farklı bir oynanış tarzı sunmayı başarıyor. Aynı zamanda çevrimiçi diğer oyuncularla kapıştığımız rekabetçi modu ile Omega Strikers daha da rekabetçi hale geliyor.

Sadece kontroller mobil platformu için biraz zor geldi, özellikle mobil platformunda oyuncuların ekran başında çok vakit geçirmediğini düşünürsek bu kontrollere alışması bir hayli zor olmuş. Yine de eğlenceli ve daha önce yapılmamış bir fikir olduğundan dolayı, tamamen ücretsiz olan Omega Strikers’a herkesin şans verip indirmesini öneriyorum.

Omega Strikers IOS ücretsiz indir

Omega Strikers Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Dead Cells

Motion Twin tarafından geliştirilen oyun dünyasında çokça adını duyurmuş, rogue like türünün gelişmesinde adeta mihenk taşı olan Dead Cells; 28 Ağustos 2019’da IOS platformuna, Android platformuna ise 3 Haziran 2020’de çıkışını gerçekleştirdi.

Dead Cells ismi PC ve diğer platformlarda ki oyuncular için yabancı bir isim olmasa da mobil oyuncular için veya oyun dünyasıyla çok haşır neşir olmayan oyuncular için tanıdık bir isim olmayabilir, ama gerçekten herkesin denemesi, duyması gereken bir yapımdır Dead Cells.

Mobil platformunda en önemli özellik olan kontrollerin kolaylığını gerçekten çok iyi entegre etmişler, kontrollere çok kısa sürede alışıp hâkim oluyorsunuz. Mobilde ise Playdigious tarafından geliştirilen Dead Cells temelinde her öldüğümüzde değişen bir haritaya sahip ve sürekli öl yeniden başla döngüsü üzerinden ilerliyor.

Her oyuna başladığımızda farklı özellikler, farklı silahlar, farklı düşmanlar gibi elementlerle oyun asla sıkıcı hale gelmiyor, tam tersine her öldüğümüzde, yeni başlangıcımızda ne olacağını merak eder hale geliyoruz. Oyundaki boss savaşlarının da eğlenceli ve derinlikli olması oyuna ekstra bir keyif katıyor. Oyunu bitirseniz bile tekrar oynanabilirliği sayesinde tekrar tekrar en baştan başlayarak oyunu oynayabiliyorsunuz bu da oynanış süresini bir hayli fazla uzatıyor.

Dead Cells için tek eksi belki fiyatı olabilir, genelde mobil oyuncular ücretsiz oyun tercih ettiği için Dead Cells fiyatı biraz tuzlu gelebilir. Oyunun fiyatı IOS içerisinde 199, Android platformunda ise 24,99 TL’ye bulunuyor. Yine de gerçekten mobil standartlara göre çok üst düzey bir oyun oynamak istiyorsanız Dead Cells’i kesinlikle herkese öneriyorum.

Dead Cells IOS indir – 299,99 TL

Dead Cells Android indir – 24,99 TL

Yazar: Ege Muslu


Retro Bowl

Amerikan Futbolunun karmaşık kurallarını bir kenara atan, geriye temel kuralları ve eğlenceli mekaniğini bırakan Retro Bowl, Ocak 2020’de IOS ve Android platformlarına tamamen ücretsiz olarak çıkışını yaptı. Retro Bowl 2003’den bu yana aktif şekilde oyun geliştiren, deneyimli oyun stüdyosu New Star Games tarafından geliştirildi.

Retro Bowl kariyer moduyla orijinal Amerikan futbolu liginden takımları bulunduruyor, tabii bu isimlerin lisanslarını alamadıkları için isimlerini biraz değiştirerek önümüze koymuşlar. Kariyer modu genel olarak takımımızla ligde rakiplerimizi yenip ilerlediğimiz bir sistemde ilerliyor, aynı zamanda bu yönettiğimiz takıma oyuncu transfer edebiliyoruz.

Oynanış kısmında ise klasik Amerikan futbolunda ki gibi atağı atıcı ile ileride duran koşucularımıza sürükle at şeklinde ulaştırmaya çalışıyoruz. Oyunun defans yapma kısmını ise yapay zekâ yönetiyor biz izleyemiyoruz. Şahsen oynanış uzun vadede sıkıyor tekrara çok ama çok fazla düşüyor çünkü oyunun ileri safhasında herhangi bir yeni mekanik elde etmiyoruz bu da oyunu biraz oynadıktan sonra sıkıcı yapıyor. Yine de kariyer modunda oyuncu transfer etmek ve kısa vadede eğlenceli, heyecanlı oynanışından dolayı Retro Bowl’a bir şans vermenizi öneriyorum.

Retro Bowl IOS ücretsiz indir

Retro Bowl Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Mighty DOOM

FPS türünün bugünlere gelmesinde büyük katkı oynayan DOOM serisinin yeni oyunu Doom Mighty, Alpha Dog Games tarafından geliştirilip 12 Nisan 2021’de çıkışını yaptı.

Orijinal DOOM oyunlarından farklı olarak bu oyunda üstten bakışlı şekilde karakterimizi yönetiyoruz ve aslında diğer DOOM oyunlarından tamamen farklı bir oynanış bize sunuluyor. Mighty DOOM bir öl yeniden başla döngüsü içerisinde bulunuyor, karakterimizi sürekli yeni bölümlere sokuyoruz ve her 10 bölümde bir boss savaşı karşımıza çıkıyor. Bölüm dediğime bakmayın her bir oda yani bölüm 30-45 saniye içerisinde temizleniyor. Bu odalardan geçerken can değerimizi korumamız gerekiyor çünkü boss savaşları gerçekten zor oluyor ve canımızı korumamız bu noktada çok önemli oluyor. Öldüğümüzde ise en baştan başlıyoruz ve ara sıra karakterimize kalıcı özellikler açabiliyoruz. Aynı zamanda her öldüğümüzde giden odalardan geçerken aldığımız o turluk geliştirmelerde bulunuyor. Bu özellikler oyuna kesinlikle bir çeşitlilik ve eğlence katıyor ama tabii ki bu çeşitlilik maalesef Dead Cells kadar detaylı olmadığı için yer yer sıkıyor.

Boss savaşları zor ve detaylı tasarlanmış ve bu da oyuncuyu kesinlikle oyuna karşı daha hırslı ve bununla beraber daha bağımlı yapmaya itmiş. Mighty DOOM kesinlikle bağımlı yapıcı, basit tasarlanan tam bir mobil oyun olmuş diyebilirim. Günde 20-25 dakika oynayıp stres atmak için gerçekten mükemmel bir oyun olmuş.

Mighty DOOM IOS ücretsiz indir

Mighty DOOM Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Marvel Snap

Marvel Snap

Second Dinner tarafından geliştirilen ve 9 Haziran 2022’de çıkışını tamamen ücretsiz olarak IOS ve Android cihazlar için yapan Marvel Snap, oyunculara hem basit hem de taktiksel bir kart oyunu sunuyor. Genelde komplike olmaları ile bilinen kart oyunlarına farklı bir bakış açısı getiren Marvel Snap, içine girmesi basit ve öğrenmesi kolay bir oynanışla bizleri karşılıyor. İçinde 214 kart bulunan Marvel Snap bu kartların içine farklı farklı Marvel karakterleri yerleştirmiş, böylece Marvel evrenine yakın oyuncular oyunu oynarken hiç yabancılık çekmiyor.

Temelinde 6 farklı turda ortada beliren 3 mekân kartına kart atmamız ve 6 turun sonunda bu mekanların iki tanesinde en çok gücü olan tarafın kazanması ile son buluyor maçlar. Tabii şans faktörü belki de oyundaki en önemli ve en can sıkıcı özellik oluyor.

Oyunun en sevmediğim noktası bu şans faktörü oldu kesinlikle. Bir yerden sonra ne kadar taktiksel düşünürseniz düşünün şans faktörü oyunu belirleyen kısım oluyor. Tabii oyunu bu kadar basit yapmaya çalışınca şans faktörünün ağırlığı kaçınılmaz oluyor.

Oyunda seviye atladıkça kartlarımızın gücünü arttırıp yeni kartlar elde edebiliyoruz, böylece destelerimizi çeşitli şekillerde düzenleyebiliyoruz. Şans faktörü can sıkıcı olsa da Marvel Snap kesinlikle güncel olarak en eğlenceli kart oyunlarından biri olmayı başarmış, eğer mobilde hem basit hem de biraz taktiksel bir yapım istiyorsanız Marvel Snap’e kesinlikle göz atmanızı öneriyorum.

Marvel Snap IOS ücretsiz indir

Marvel Snap Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Football Manager 2023 Touch

Sports Interactive tarafından geliştirilen PC oyuncularının çokça adını duyduğu Football Manager serisi Football Manager 2023 Touch adıyla IOS ve Android cihazlarda yerini aldı. 7 Kasım 2022’de orijinal oyunla beraber çıkışını yapan bu sürüm ana oyunla hemen hemen benzer özellikler sunuyor. Oyuna dilerseniz istediğiniz takımın teknik direktörü olarak başlayabiliyorsunuz zaten bu kariyer modu FM oyuncularının en çok tercih ettiği modlardan biridir. Kariyer modunun dışında oyuna işsiz olarak başlayabildiğiniz ya da daha farklı farklı deneyebileceğiniz ilginç modlarda bulunuyor.

Kariyer modunda takımınızı seçtikten sonra Football Manager sizi büyük bir maceranın içine bırakıyor. Bütün takımın antrenman düzenini ayarlayabilir, kulübün içindeki bütün çalışanları kovabilirsiniz. Aynı zamanda gerçek hayatla tamamen aynı verilen transfer bütçeleriyle takımınıza yeni oyuncular bağlayabilirsiniz. Kısacası Football Manager 2023 Touch çok ama çok detaylı bir teknik direktör olma oyunu.

Hem PC platformunda hem de Mobil cihazlar üzerinde kesinlikle rakipsiz konumunda bulunuyor. Tabii rakipsiz dedik ama tamamen kusursuz bir oyunda değil, oyunda takımların lisansları gerçekten çok az, çoğu takımın logo, forma lisansı alınmamış bu da gerçekçilik yönünden oyun keyfini zedeleyebiliyor. Yine de oyuncu ve isim lisanları neredeyse her takımın alındığı için bu sorun çok göze batmıyor. Bir de oyun mobil oyuncular ve mobil cihazların genel yapısı için biraz karışık geldi bana. Bazı bildirimlere yetişmek zor olabiliyor ve insan bazen nereye basacağını gerçekten şaşırıyor. Ama bunların yanında mobil cihazlar için 3D maç motorunu getirmeleri gerçekten büyük bir özellik olmuş, ne kadar stabil çalıştığı tartışılır ama gerçekten bir teknik direktör gibi hissetmek için ve oyundan ekstra keyif almak için çok önemli bir özellik olmuş.

Kısacası Football Manager 2023 Touch bütün futbol severlerin denemesi gereken bir oyun konumunda.

Football Manager 2023 Touch Apple Arcade indir

Football Manager 2024 Mobile Netflix indir

Yazar: Ege Muslu


World Soccer Champs

World Soccer Champs

Listemize bir mobil oyun ile daha devam ediyoruz. Pedro Soares tarafından tek başına geliştirilen bu oyun bize klasik bir takım yönetme kariyeri sunuyor. IOS ve Android cihazlarda 10 milyondan fazla oyuncuya ulaşan oyunda, istediğimiz ülkenin alt liginden kötü bir takımla oyuna başlıyoruz. Sonrasında kendimizi geliştirerek daha yüksek liglere çıkmaya çalışıyoruz. Tabii bu oyun Football Manager kadar detaylı değil, hatta çok basit demek doğru olur. Oyun basit tut çek mekanikleri ile oynanıyor ve kendi yaptığımız futbolcu ile maçlara çıkıyoruz.

Oyunun basitliği uzun süreçte sıksa da bir süre gerçekten ekran başında oyuncuyu tutup eğlenceli bir oynanış sunuyor. Tabii oyunun gerçekçiliği çok düşük düzeyde, örnek vermek gerekirse yeteri kadar oyuncu satıp Balıkesir Spora Ibrahimovic’i almayı başardım. Tabii oyunun gerçekçiliğini bir kenara bırakıp eğlenmek gerekiyor sonuçta oyunun iddialı olduğu kısım bu değil.

World Soccer Champs

Oyun birkaç sezon sonra çok kolaylaşmaya başlıyor önünüze gelen geçeni yendiğiniz bir sürece girdiğinizde oyun sıkıcı olmaya başlıyor. Yine de her şeye rağmen oyunun başlarda eğlenceli oynanışı ve yapımcının oyuna büyük ilgiyle sürekli güncellemeler getirmesinden dolayı bu oyuna göz atabilirsiniz.

World Soccer Champs IOS ücretsiz indir

World Soccer Champs Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Lapse: A Forgotten Future

2017 de Android ve IOS cihazlar için çıkışını yapan Lapse temelinde basit bir ülke yönetme simülasyonudur. İleri gelecekte başına geçtiğimiz ülkede önümüze çeşitli şekillerde gelen 2 seçenekten birini seçip ülkeyi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Rahip, vali gibi karakterlerin bize sorduğu sorulara 2 yanıttan birini vererek üstte ki; çevre, insan refahı, ordu, ekonomi adında 4 başlığı dengede tutmaya çalışıyoruz. Bunları yeterli düzeyde tuttuğumuz sürece zaman ilerliyor ve önümüze ilginç yan hikâyeler çıkıyor. Bu üstteki barları dengede tutamadığımız takdirde bizi ülkenin yönetiminden indiriyorlar. O yüzden kararları düşünerek ve dikkatlice seçmeniz gerekiyor.

Başlarda oyunun mekanikleri eğlenceli olsa da seçimler tekrarlamaya başladığında oyundan sıkılıyorsunuz ve geri dönüp bakmak çok aklınıza gelmiyor. Yine de ilk süreçteki seçimler, eğlenceli diyaloglardan, Türkçe dil desteğinden ve arka plandaki gizli hikâyeden dolayı beni yeterli bir süre ekran başında tutmayı başardı.

İlginç oynanışı olan bu oyuna geleneksel mobil oyunlar dışında bir oyun oynamak isteyenler bu oyuna bir şans verebilir.

Lapse: A Forgotten Future IOS ücretsiz indir

Lapse: A Forgotten Future Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Kediler ve Çorba

2021’de Android ve IOS cihazlar için ücretsiz olarak çıkan HIDEA’nın geliştirdiği bu oyun adından anlaşıldığı gibi kedilerle beraber eğlenceli şekilde çorbalar yapmamız üzerine kurulu. Her kedinin başka roller aldığı oyunda ilerledikçe farklı kedilerin ve farklı rollerin ortaya çıktığı bir döngüsü var.

Oynanış kısmı oyunun eğlenceli olmasa da oyundaki kedilerin ve sanat tasarımının tatlılığı ekran başında tutmaya yetiyor. Oyunda gece gündüz sistemiyle göze hoş tatlı kareler çıkması daha da olası oluyor. Bu hoş grafikleriyle ve tatlı kedileriyle öne çıkan Tycoon oyununa bir şans vermenizi öneriyorum.

Kediler ve Çorba IOS ücretsiz indir

Kediler ve Çorba Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


eFootball

Konami tarafından geliştirilen ve kült oyun serilerinden biri olan PES serisi eFootball adıyla mobil platformlara çıkışını yaptı.

Son yıllarda diğer platformlarda tahtını FIFA serisine kaptıran PES serisi mobil oyun sektörüne doğru yöneldi. Sezonluk şekilde güncelleme gelen ve çeşitli derecelendirme sistemleriyle oyun döngüsünü devam ettiren eFootball mobil futbol oyunları konusunda en iddialı oyun konumunda.

Oyunun tempolu hızlı bir oynanışı bulunuyor, oyundaki çoğu takımın lisansı olmasa da zaten eFootball tamamen oyunun çok oyunculu bölümüne odaklanmış. Kendi takımınızı kurup kartlar açıp yeni oyuncular edinmeye çalıştığımız bu modda sürekli kadromuzu güçlendirmeye çalışıyoruz. Şahsen mobil platformlarda böyle bir devamlılık ve böyle rekabetçi bir ortam sağlamalarından dolayı beni uzun saatler ekran başında tutmayı başardı. Tabii ki bir mobil oyun olduğunu unutmamak lazım, oyunun maç motoru kesinlikle PC oyunlarıyla yarışacak seviyede değil. Yine de mobildeki diğer rakiplerine göre her konuda çok üstün olduğunu söyleyebilirim. Eğer mobilde oynayacak bir futbol oyunu bakıyorsanız eFootball kesinlikle ilk durağınız olmalı.

eFootball IOS ücretsiz indir

eFootball Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Checkers

GamoVation’un geliştirdiği IOS ve Android için çıkışını tamamen ücretsiz şekilde yapan Quick Checkers mobilde bir dama oyunu arayanlar için ilaç gibi geldi.

Mobil sektörde çok geniş yelpazesi bulunmayan dama oyunları ya çok kalitesiz çıkıyor ya da ücretli oluyor. Quick Checkers hem ücretsiz olmasıyla hem de kaliteli sayılabilecek oynanışıyla öne çıkıyor. Oynanış olarak klasik bir dama bizi karşılıyor online ya da offline şekilde rakiplerimize karşı mücadele ediyoruz. Ama kulüpler, sıralama gibi özelliklerle oyun çok daha ilgi çekici bir hal alıyor. Dilerseniz kulüpler de birileriyle tanışıp oyunlar oynayabilir ya da tek başınıza sıralama kasabilirsiniz. Aynı zamanda seviye atlayarak oynadığınız yerin para ödüllerini de arttırabiliyorsunuz, bu da oyuncuyu ödüllendiren güzel bir özellik olmuş.

Sıralamaya girdiğiniz taktirde de oyunun sıralama kısmında adınız ve yazıyor ve çeşitli ödüller kazanıyorsunuz. Tabii oyun ücretsiz olduğu için büyük bir reklam sorunu var, oyunda aşırı fazla reklam çıkıyor ve bu bir süre sonra sizi oyundan soğutuyor. Bu kadar fazla reklam ve oyun içi satın alım olmasa mükemmel bir oyun olabilme potansiyeli varken şu an ki haliyle sadece iyi diyebilirim. Mobilde dama oyunu arayan oyuncular için kesinlikle bu oyunu öneriyorum.

Checkers IOS ücretsiz indir

Checkers Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Zen Pinball Party

Zen Pinball Party

Zen Studios tarafından geliştirilen ve IOS platformuna özel olarak çıkan ve daha sonra Android platformlarına da gelen Pinball Party sizi eski atari salonlarındaki Pinball Makinalarına götürüyor. Oyunda Star Wars, Kungfu Panda, Garfield ve daha birçok oyunun makinalarını bulunduruyor.

Oyunda genel olarak topun makinadan düşmesini engelleyen 2 düğmeyi kontrol ediyoruz, bu düğmelerle topu yukarı itip yukarıdaki çeşitli deliklere, alanlara sokup puan elde etmeye çalışıyoruz. Anlatınca basit dursa da bu oyun gerçekten çok fazla bağımlılık yapıyor!

Zen Pinball Party

Topu yukarı fırlattığınızda sürekli çıkan ilginç etkinlikler ve devamlı olarak daha iyi skor elde etme mücadelesi kesinlikle oyuncuyu oyuna bağlıyor. Ayrıca oyunda bulunan sıralama sistemi ile diğer gerçek oyuncularla puan yarışına girebiliyorsunuz.

Oyunda fazla makine bulunmasından dolayı asla sıkmıyor oynamaya devam ediyorsunuz. Bu basit ve eğlenceli yapısından dolayı IOS cihazı olan herkese kesinlikle bu oyunu öneriyorum.

Zen Pinball Party IOS ücretsiz indir

Zen Pinball Party Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Bloons TD6

Kule savunma oyunları konusunda köklü bir seri olan Bloons TD serisi, serinin 6. Oyunu ile mobil cihazlarda da kendine yer buldu. Oyunun fiyatı IOS cihazlarda 229 TL’lik bir fiyat etiketiyle tuzlu olsa da Apple Arcade üyesi olup bu oyuna şans verebilirsiniz.

Oyun Android cihazlar içinde yine ücretli şekilde bulunmakta. Temel olarak üstümüze her tur farklı şekilde gelen balonları, çeşitli yetenekleri bulunan maymunlar ile alt etmeye çalışıyoruz. Her maymunun kendine özel farklı bir yeteneği bulunuyor kimi yavaşlatırken kimi daha çok hasar odaklı maymunlar oluyor.

Maymunların bu kadar fazla olması gerçekten oyunda yapılabilecek birçok stratejiyi beraberinde getiriyor. Oyunda haritalarında fazla olması sebebiyle neredeyse hiçbir zaman tekrara düşmüyor. Seçilebilen zorluk seviyesi sayesinde de oyunda ustalaştıkça kendinize yeni hedefler buluyorsunuz. Fiyatına değer mi tartışılsa da en azından Apple Arcade üyeliği ile bir şans vermenizi öneriyorum.

Bloons TD6 IOS indir

Bloons TD6 Android indir

Yazar: Ege Muslu


Vampire Survivors

Bilgisayarda ki çıkışıyla neredeyse yeni janra yaratan Luca Galante’nin geliştirdiği bu oyun temel mekanikleriyle gerçekten oyuncuyu saatlerce ekrana bağlıyor. Her tur ölüp en baştan başladığımız üstümüze gelen canavarları çeşitli geliştirmeler alıp alt ettiğimiz bir oyun döngüsü bulunuyor.

Oyunda silahlarımızı kontrol edemiyoruz sadece yürüme mekaniği mevcut. Her yeni başladığımızda farklı geliştirmelerle karşılaşmak üstüme gelen düşmanlardan sıyrılmaya çalışmak gerçekten bağımlılık yapıyor. Her öldüğünüzde ‘’bir kez daha deneyeyim sonra çıkarım’’ diye diye saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Mobilde içerikler orijinal oyuna göre biraz az olsa da zamanla ekleyeceklerini düşünüyorum. Oyun IOS ve Android cihazlarda tamamen ücretsiz şekilde bulunuyor. Telefonda bağımlılık yapacak basit oynanışı bulunan bir oyun arıyorsanız Vampire Survivor’a kesinlikle göz atmanızı öneriyorum.

Vampire Survivors IOS ücretsiz indir

Vampire Survivors Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu


Core Tower Defense

Bağımsız Türk video oyunu stüdyosu Skylines Games tarafından geliştirilen Core Tower Defense, grafik anlamında çok fazla ilgi çekmese de içerik anlamında gerçekten hiçte fena olmayan bir doluluk barındırıyor. Temelinde bir kule savunma oyunu olan Core Tower Defense, Survival ve Operations adında iki oyun modu bulunduruyor.

Survival temel olarak oyundaki haritalarda hayatta kalmaya çalıştığımız ve aynı zamanda bir sıralama sistemi bulunduran bir mod. Operations daha çok hikâye odaklı olan gezegenden gezegene görev sistemi barındıran bir mod.

Şahsen oyunun survival modu daha çok ilgimi çekti hem tekrar oynanabilirliğinden hem de sıralama sisteminden dolayı bu modu çok sevdim. Oyunda temel olarak çeşitli kuleler koyup ‘’Core’’ adı verilen yapıyı üstümüze gelen zombilere karşı savunmaya çalışıyoruz. Ve her tur sonunda belli bir para alıp kulelerimizi geliştirip yeni kuleler satın alabiliyoruz.

Oyundaki kulelerin alev, ışık gibi türleri bulunuyor. Bu türlere göre element kombinasyonu yapmak gerçekten güzel bir detay olmuş. Oyundaki kule sayısı ve düşman çeşitliliği yetersiz olsa da keyifli başında zaman geçirilebilecek eğlenceli bir kule savunma oyunu olmuş. Tamamen ücretsiz bu oyuna IOS ve Android cihaz sahiplerinin bir göz atmasını öneriyorum.

Core Tower Defense IOS ücretsiz indir

Core Tower Defense Android ücretsiz indir

Yazar: Ege Muslu