0

Silent Hill Transmission sunumuyla yepyeni içerikler duyuruldu! Silent Hill temalı üç oyun, bir film bir de interaktif dizi geliyor!

Silent Hill 2 Remake

Uzun yıllardır Silent Hill serisiyle ilgili sessiz kalan Konami, sonunda sessizliğini kırdı; Silent Hill serisi resmi olarak yeni projelerle geri döndü! 19 Ekim gecesi yayınlanan Silent Hill Transmission sunumunda Silent Hill temalı üç oyun, bir film bir de interaktif dizi duyurulmuş oldu.

Silent Hill’in dönüşü yıllardır dedikodularla ve açıklanmayan haberlerle genel olarak beklenmeyen bir olaydı. Ancak, Silent Hill Transmission sunumuyla Konami, dün açıkladıklarıyla oldukça cömert davrandı ve yıllardır süregelen dedikodulara cevap vermiş oldu.

Sunumda anlatılanların detaylarına girmeden önce özetini geçelim: En başta hayranların seri içinde en çok sevdiği Silent Hill 2’nin Remake’i, ardından Annapurna Interactive’in geliştireceği yeni bir oyun olan Silent Hill Townfall duyuruldu. Sonrasında konusunu Silent Hill 2’nin hikayesinden alan Return to Silent Hill adında yeni bir film duyuruldu. Bunun ardından farklı bir konseptte Silent Hill Ascension adında hayranların izlerken hikayenin gidişatını ve sonunu belirleyebileceği interaktif bir dizi duyuruldu. Tam bitti derken de 1960’ların Japonya’sında geçecek olan Silent Hill f duyuruldu. Konami bu sefer hayranlarını mutlu etti.


Silent Hill 2 Remake geliyor!

Silent Hill Transmission en büyük haberini ilk sırada duyurdu: efsanelerin efsanesi Silent Hill 2’nin remake’i geliyor ve Silent Hill 2 Remake’i; Layers of Fear, The Medium, Blair Witch ve Observer’ın geliştiricisi Bloober Team üstleniyor.

Oyun mekanikleri ve savaş sistemi tamamen yenilenen oyun, Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor, ışıklandırması ve o gergin Silent Hill atmosferini vermesi için de Lumen ve Nanite teknolojileri kullanılıyor. Kamera sistemi de günümüz oyunların sistemine dönüştürülmüş ve James’in yani ana karakterimizin omzunun üstünden yeni bir kamera açısı geliştirilmiş.

Silent Hill 2 Remake

Aynı zamanda orijinal oyunun konsept tasarımcısı Masahiro Ito ve onunla beraber orijinal oyunun bestecisi Akira Yamaoka da bu projede yer alıyorlar.

Son olarak oyunun PS5’e özel çıkacağını ve 2023’te şimdilik belirsiz bir tarihte PC’ye geleceğini öğrendik.


Silent Hill: Townfall ile yenilik vakti

Stray, Outer Wilds ve What Remains of Edith Finch gibi oyunları yayımlayan Annapurna Interactive’i yeni bir Silent Hill oyunun başında görüyoruz. Silent Hill: Townfall’u, Observation ve Stories Untold’un yapımcısı No Code geliştiriyor.  

Sunumdaki fragmanda çok bir şey görememiş olsak bile yapımcılar bu kısa fragmanın detaylarla dolu olduğunu açıkladılar. İnternet bir süre bu fragmanın analiziyle dolabilir!


Silent Hill f ile gecenin sürprizi

Açıklanan oyunların sonuncusu olan Silent Hill f, 1960’ların Japonya’sında geçen konusuyla kimsenin beklemediği bir duyuru oldu. Konami, Silent Hill temasını ilk defa Japonya’ya taşımasıyla hayranlarını şaşırttı. Fragmanda gösterilen Japon geleneklerinin Silent Hill ile birleşmesi hayranlar arasında heyecan yarattı.

Projeyi geliştiren firma Konami değil, 2017’de kurulmuş Tayvan merkezli NeoBards Entertainment. Bu firma daha önceden Resident Evil 3 Remake’i ve hayranlar arasında oldukça tartışılan Resident Evil Re:Verse’ü geliştirdikleri için bu oyunda neler yapacakları merak konusu.

Bu prodüksiyonu, uzun süre Nintendo’da çalışmış olan Motoi Okamoto üstleniyor ve senaryoyu Higurashi serisinin yazarı Ryukishi07 üstleniyor.


Silent Hill: Ascension ile farklı konseptler

Oyunların yanı sıra Konami bize oldukça ilginç bir proje sunmuş oldu; video oyun-interaktif dizi karışımı bir proje olan Silent Hill: Ascension duyuruldu. Bu projenin arkasında; Behaviour Interactive (Dead by Daylight’ı yapan stüdyo), DJ2 Entertainment (son çıkan iki Sonic filmini yapan firma), Bad Robot Productions (Star Wars Episode 7 & 9, Star Trek, Cloverfield’ı yöneten J.J. Abrams’ın firması) ve interaktif etkinlik odaklı bir firma olan Genvid Entertainment var.

Yayın platformlarının chat’inden ilham alındığını ve bu sinematografik deneyimin izleyicilere hikayeyi değiştirme imkanını sunduğunu görüyoruz. İzleyiciler hep beraber hikayenin gidişatına karar verebilecekler ancak hikayede alacakları karardan geri dönemeyecekler. Bu ilginç konseptin çıkışı 2023 olarak planlanmış.

Return to Silent Hill ile bitmeyen hediyeler

Konami, yazının başında da belirtildiği gibi oldukça cömert davranıp hayranlara Return to Silent Hill adında yepyeni bir film duyurdu. Projenin başında 2006’da serinin ilk film adaptasyonunun yönetmeni Christophe Gans bulunuyor.

Detaylara baktığımızda, Silent Hill 2’den direkt olarak esinlenilmiş uzun metraj bir film görüyoruz. Ana karakterler James Sunderland ve Maria’dan esinlenilmiş ve Pyramid Head de onlarla beraber. İzleyici kitlesinin daha genç ve modern olması bekleniyor.

Silent Hill, sonunda Konami-Kojima kavgasıyla sonuçlanan ve iptal edilen Silent Hills faciasından sonra resmi olarak geri döndü. Hayatta kalma ve korku temalı diğer oyunların da (The Callisto Protocol, Dead Space, Resident Evil 4) bolca konuşulduğu bu dönemde, korku temasının hala canlı olduğunu görüyoruz ve çıkacak oyunları merakla bekliyoruz.  


Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı

    Comments

    Yorumunuzu bekliyoruz.