0

2017 yılında çıkan Nintendo Switch, 2023 yılında platformda çıkan oyunlarla yaşına rağmen gücünü kanıtladı. Nintendo Life’ın 2023 verilerine göre 2017 yılında çıkan Nintendo Switch, 132 milyon satış rakamını aştı. Her ne kadar zaman içinde OLED ve Lite gibi türleri çıksa da Nintendo Switch’in yeni jenerasyona nasıl ayak uyduracağı merak konusu.

Bu merakla birlikte Nintendo Switch 2 hakkında dedikodular dönmeye başladı. 2023 yılında tüm zamanların en çok satan üçüncü konsolu olan Nintendo Switch’i gelecekte neler bekliyor? Gelin, Nintendo Switch 2 hakkında şu ana kadar bildiklerimize beraber bakalım!

Nintendo Switch

Her ne kadar Nintendo’nun yeni donanımını 2024 yılında çıkaracağı dedikoduları dönüyor olsa bile eski Nintendo Switch’e destek bir süre daha devam edecek. Ayrıca yeni Nintendo Switch 2 için oyun kütüphanesi donanımı konuşuluyor. Bu sayede oyuncular eski konsoldaki oyunlarını Nintendo Switch 2’de de oynayabilir.

Nintendo Switch 2’nin adı ne olacak?

Şu anlık elimizde Nintendo Switch 2 için kesin bir isim yok. Ancak, Nintendo’nun 2022 yılının sonlarına doğru Activision’a bilgi verdiği bir belgede yeni donanımın proje adı “NG Switch” olarak geçtiği görüldü. Daha sonradan Nintendo başkanı Shuntaro Fukuwara, Activision’ın bilgilendirildiğini yalanladı.

Nintendo Switch 2 ne zaman çıkacak?

7 Mayıs 2024 tarihinde Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa, X’teki @NintendoCoLtd hesabından bir açıklama yayımladı. Furukawa, attığı tweet’te şöyle söyledi:

“Ben Furukawa, Nintendo’nun başkanı. Bu mali yıl içinde Nintendo Switch’in devam konsolu hakkında bir açıklama yayımlayacağız. 2015’in Mart ayında Nintendo Switch’in varlığını açıklamamızın üzerinden 9 sene geçmiş olacak. Haziran ayında 2024’ün kalan yarısı için Nintendo Switch’teki yazılım sıralamasıyla ilgili bir Nintendo Direct (konferansı) hazırlayacağız, ancak lütfen unutmayın ki bu konferansta Nintendo Switch’in devam konsoluyla ilgili herhangi bir açıklama olmayacak.”

Furukawa’nın bu açıklaması oldukça önemli. Nintendo Switch, Mart 2015’te duyurulduktan 2 sene sonra, yani Mart 2017’de satışa sunulmuştu. Nintendo eğer aynı uygulamayı yaparsa Nintendo Switch 2, iki sene içinde raflarda yer alabilir.

Nintendo Switch

Nintendo Switch 2 ne kadar olacak?

Yine Nintendo tarafından doğrulanan bir rakam olmamasına rağmen Kantan Games analisti Dr. Serkan Toto, Nintendo Switch 2’yi 2024 yılında beklediğini ve fiyat etiketinin 400 dolar bandında olacağını aktardı. Oyunların da zamlanacağını söyleyen Toto, Nintendo Switch 2 oyunlarının 70 dolar olmasını beklediğini söyledi. 

Nintendo Switch 2’nin ekran boyutu ne olacak?

Yine Bloomberg’in raporuna göre Omdia analisti Hiroshi Hayase, Nintendo Switch 2’nin ekran boyutuyla ilgili bilgiler aktardı. Hayase, Nintendo Switch 2’nin ekran boyutunun 8 inch LCD olacağını söyledi. Şu anda normal Switch 6.2 inch ekrana sahipken Switch Lite 5.5 inch, Switch OLED ise 7 inch bir ekrana sahip. Referans olarak Steam Deck OLED’in 7.4 inch bir ekrana sahip olduğunu hatırlatalım. İddialar doğruysa, Nintendo Switch 2 baya büyük bir ekrana sahip olacak. 

Nintendo Switch OLED’den sonra Nintendo Switch 2’nin LCD ekrana sahip olması görüntü kalitesinin önceki modelden daha düşük olacağı anlamına gelebilir. Yine de şu anda Nintendo tarafından onaylanan bir bilgi olmadığını unutmayalım.    

Nintendo Switch 2, fiziksel olarak nasıl olacak?

VGC’nin raporuna göre Nintendo Switch 2, önceki konsolda olduğu gibi daha portatif olabilir. Bununla birlikte Nintendo Switch 2’de fiziksel oyun kartuşları için kartuş yeri olabilir. Daha önceden Nintendo Switch 2 için çok ekranlı patent alındığı bilgisi, Nintendo başkanı Shuntaro Fukuwara tarafından yalanlandı.

Mayıs 2023 yılında ABD Patent Ofisi’nde alınan bir patent, değiştirilmiş bir Joy-Con kontrolcüsüne işaret ediyor. Bu durum, Nintendo Switch’lerde yaşanan Joy-Con sorununun düzeleceğini düşündürtüyor. Çünkü bu patent, Nintendo Switch için kullanılan plastik devre kartını değil kontrol için manyetik alan kullanan bir sistem içeriyor. 

Kantan Games analisti Dr. Serkan Toto, Nintendo Switch 2’nin yepyeni bir konsol olmaktan ziyade geliştirilmiş bir konsol olacağını söylüyor. Nintendo, daha önceden eski 3DS ve yeni 3DS olarak birbirine estetik olarak benzeyen ancak güç açısından farklı olan iki adet konsol çıkartmıştı.

Nintendo

Nintendo Switch 2, geriye uyumlu olacak mı?

Konu Nintendo Switch 2 olunca geriye uyumluluk konusu haliyle merak ediliyor. Şu anlık resmi bir açıklama maalesef yok. Ancak Nintendo Amerika’nın başkanı Doug Bowser, Inverse ile Ekim 2023 tarihinde yaptığı röportajda Nintendo hesaplarının yeni Switch konsoluna aktarılabileceğine işaret etti. 

Her ne kadar Nintendo Switch 2 hakkında yorum yapmasa bile Bowser, şu anda oyuncuların oyun kütüphanesine bağlı olan Nintendo hesapları hakkında konuştu. Bowser, röportajında eski sistemlerin hepsinin yeni sisteme uyarlandığını ve bu sayede oyuncularla yeni platformlara geçiş konusunda hemfikir olduklarından bahsetti. Bu açıklamalar, şu andaki Nintendo Switch kütüphanesindeki oyunların Nintendo hesabı üzerinden yeni konsola aktarılabileceğinin bir göstergesi. Yine de resmi açıklamayı beklemekte fayda var.

Nintendo Switch’e oyun çıkmaya devam edecek mi?

Geriye uyumluluk söz konusu olduğunda eski Nintendo Switch desteğinden de bahsetmek gerek. Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa’nın Nikkei adındaki Japon gazetesine verdiği röportaja göre, eski Nintendo Switch’e 2025 mali yılına kadar oyun çıkmaya devam edecek. Bu durumda eski Nintendo Switch için en azından Mart 2025’e kadar oyun desteği devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra Microsoft’un başkanı Brad Smith, Call of Duty serisini Nintendo Switch platformuna çıkartmak için Nintendo ile 10 senelik bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Oyunun Xbox ile aynı zamanda çıkacağını ve içeriklerin aynı olacağını da ekledi. Nintendo Switch 2 için bir Call of Duty oyunu görmemiz çok olası.


Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı