Dosya

2022’de Çıkacak Oyunlar

0

2021 yılının sonuna doğru adım adım ilerlerken yeni yılda bizi bekleyen oyunlara göz atmanın zamanı. İşte 2022’de çıkacak oyunlar.

  • Dijital oyun piyasası 2022’de dolu dolu geçecek!
  • Elden Ring, Horizon Forbidden West, Dying Light: Stay Human ve dahası listemizde.
Elden Ring, 2022’nin en çok beklenen oyunlarından biri olarak öne çıkıyor.

Oyunseverler, sönük geçen 2021‘in ardından 2022‘de çıkacak oyunları radarına almış durumda. Yeni oyun ve DLC’ler 2022’ye renk katacak gibi görünüyor. Gelin şimdi bazı öne çıkan oyunların yanında sizin için derlediğimiz 2022 oyunlarına göz atalım.


2022’de Çıkacak Oyunlar

Pokémon Legends: Arceus

Pokémon Legends: Arceus 2022 Ocak ayında Nintendo Switch için piyasaya sürülecek Game Freak tarafından geliştirilmiş bir Pokémon oyunu. Pokémon tarihinin en eski noktasına götürecek olan oyunda, Hisui bölgesi olarak bilinen Sinnoh bölgesi oyuncular tarafından keşfedilecek. Oyuncular geniş arazileri keşfedecek ve bölgenin ilk Pokédex’ini oluşturmaya yardımcı olacaklar.

Çıkış tarihi: 28 Ocak 2022

Platform: Nintendo Switch

Dying Light: Stay Human

Dying Light 2 (veya Dying Light: Stay Human) Techland tarafından geliştirilmiş 2022 Şubat ayında piyasaya sürülecek Dying Light adlı 2015 yılında piyasaya çıkmış oyunun merakla beklenen devam oyunudur. Dying Light 2 oyuncuların yapacakları seçimlere bağlı olarak şekil alacak ve gelişecek devasa bir açık dünyaya sahip olacak. İlk oyundan 15 yıl sonrasında geçecek olan Dying Light 2, zombi kıyametinden sonra düşmüş bir medeniyetin sonrasını ele almakta. Oyuncular kaynaklar için savaşılan, zayıfların cezalandırıldığı sert ve acımasız bir dünyayı keşfedecek.

Çıkış tarihi: 4 Şubat 2022

Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch

Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West, Aloy’un bir sonraki macerasını PS4 ve PS5’e sunacak. Guerrilla Games tarafından geliştirilen oyun, Sony Interactive Entertainment tarafından piyasaya çıkarılacak. Aloy, Horizon Zero Dawn’dan yaklaşık altı ay sonrasında ilk kez Yasak Batı’ya giderken oyuncular yeni makineler, silahlar, müttefikler ve daha fazlasını keşfetme imkanına sahip olacak. Aloy, gezegenin biyosferinin bozulmasının bir işareti olan Red Blight için tedavi bulmaya çalışarak Horizon Zero Dawn ve Horizon Forbidden West arasında altı ay geçirmiştir. Bir sonraki aşaması Yasak Batı’ya gitmek olacaktır.

Hikaye temel alındığında oyunun Horizon Zero Dawn’ın geçtiği Colorado’da başlayarak, Aloy ve müttefiklerinin San Francisco ve Las Vegas gibi gerçek dünya konumlarını da içerecek olan yeni bir bölgeye seyahat etmesiyle başlayacağı düşünülüyor.

Çıkış tarihi: 18 Şubat 2022

Platform: PlayStation 4, PlayStation 5

Elden Ring

FromSoftware tarafından geliştirilen ve Bandai Namco Entertainment tarafından piyasaya çıkarılacak oyun Elden Ring, 2022 Şubat ayında oyunculara sunulacak. 12 Kasım itibariyle network testleri başlamış olan oyun; geniş açık dünyası, detaylandırılmış karakter yapısı çeşitliliği ve gündüz-gece döngüsü gibi yeni özellikleriyle iddialı bir şekilde dikkat çekmekte.

Dark Souls oyuncularının hatta izleyicilerinin oluşturduğu topluluğu genişletmek ve itibarını arttırmak niyetinde olan Elden Ring, amacına ulaşacak gibi… Yeraltı zindanları, çok sayıda boss ve sayısız sırlarla dolu altı ana bölgeye ayrılan The Lands Between, FromSoftware’ın şimdiye kadarki en büyük oyun dünyası olmakla kalmıyor, aynı zamanda gece-gündüz döngüsü ve genişletilmiş ortam çeşitliliği sayesinde en dinamik dünyası.

Oyuncuların Elden Lord olma arayışında görecekleri ve bulacakları çok şey olacak. Elden Ring hikayesi daha çok karakter odaklı ve Game of Thrones’un yazarı George R.R. Martin tarafından Hidetaka Miyazaki ile ortaklaşa yazılmış.

Çıkış tarihi: 21 Şubat 2022

Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S

Saints Row Reboot

Volition tarafından geliştirilen ve Deep Silver tarafından piyasaya 2022 Şubat’ta sürülecek yeni Saint Row Reboot oyunu, serinin yeniden başlatılmış bir versiyonu olacak. Oyun, yepyeni karakterlerle, suç imparatorluğunuzu inşa etmek için yeni bir konum ve daha muhteşem detaylarla seri için büyük değişiklikler vaat etmekte.

Açık dünya ve özelleştirilebilir kahramanla oyuncular çok fazla kontrole sahip olacak. Hikayenin tamamında Co-Op seçeneği de mevcut. Oyunda, Santo Ileso şehrini ele geçirmek için görevler tamamlayarak kendi suç çetenizi temelden oluşturmak için Neenah, Kevin ve Eli isimli arkadaşlarınızla takım oluşturacaksınız. Geliştirici firma Santo Ileso’un Saints Row serisinde şimdiye kadar yaratılmış en farklı şehir olarak adlandırmakta.

Çıkış tarihi: 23 Ağustos 2022

Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S


Marvel’s Midnight Suns

Marvel’s Midnight Suns, Firaxis Games tarafından Marvel Games ile işbirliği içinde geliştirilen Marvel çizgi roman serisi The Midnight Sons’a yönelik taktiksel bir RPG oyunu olarak 2022 Mart’ta piyasaya çıkarılacak. Midnight Sons, Avengers, X-Men, Runaways ve Blade gibi birden fazla Marvel çizgi roman kahramanı içerecek oyun; strateji, zeka ve yeni bir kart tabanlı yetenek sistemiyle oyuncuların Şeytanların Annesi Lilith’i ele geçirmelerini sağlamak üzerine. Oyuncular kendi karakterleri Hunter ile beraber, Captain America, Captain Marvel, Iron Man, Dr. Strange, Wolverine, Ghost Rider, Magik, Blade, Nico Minoru ve daha fazla kahramana da sahip olacak.

Çıkış tarihi: Mart 2022

Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch


Tiny Tina’s Wonderlands

Tiny Tina’s Wonderlands, Gearbox Software tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından piyasaya 2022 Mart’ta çıkacak Borderlans 2 için çıkartılmış Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep DLC’sinin devamı niteliğinde olan bir yan oyundur.

Wonderlands, eksantrik zindan ustasını eğlenceli, çılgın ve tamamen öngörülemeyen bir tur rehberi olarak yeniden oluşturmakta. Sevimli Tina’nın bir parmak tıklamasıyla oyun dünyasının kurallarını anında değiştirebildiği oyunda amaç Ejderha Lordu’nu, canavarları, duygusal iskeletleri, karada dolaşan köpekbalıklarını ve devasa boss’ları içeren piyade grubunu yenmek olacak. Oyuncular, tamamen Tina’nın kafasında var olan bir dünyada hızlı ve çılgın bir savaş içerisinde kombinasyon becerilerini kullanacaklar.

Çıkış tarihi: 25 Mart 2022

Platform: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows


God Of War: Ragnarök

God of War (2018)’un üzerinden yıllar geçti ve 2022’de oyunculara sunulacak God of War: Ragnarök‘da Tanrı Katili Kratos’un Jötunn tarafının kendini göstermeye başladığı genç ve kendine daha çok güvenmeye başlamış asi oğlu Atreus ile baş etmeye çalışırken bir taraftan da Atreus’un gerçek kimliğinin farkındalığıyla yüzleşmekte ve yaklaşmakta olan Ragnarök’la -iskandinav mitolojisinde kıyamet kavramı anlamına gelmektedir- Freya, Thor, Odin gibi tanrılarla çarpışmasına tanıklık edeceğiz.

Hikaye Dokuz Diyar’da geçecek (God of War’da oyuncular sadece altı diyarı görmüştü şimdi Vanaheim, Svartalfheim ve Asgard’da Ragnarök’a ekleniyor.) 2018’de sunulan oyunun sonunda Savaş Tanrısı Kratos’un ikinci eşi olan ve Atreus’un annesi olan Faye’in aslında Laufey adında bir Jötunn olduğunu, Atreus’un da bu durumda yarı tanrı ve yarı Jötunn olduğunu keşfetmiştik. İskandinav mitolojisinin Kötülük ve Kurnazlık Tanrısı olarak bilinen, şekil değiştirme yeteneğine de sahip Loki’nin, bizzat Atreus olduğunu da anlamıştık. Fimbulwinter yaklaşmakta; İskandinav mitolojisinde Ragnarök, her şeyin yıkımı ve yeniden doğuşu, gerçekleşmeden önce onun geleceğini haberdar eden uzun ve çetin kıştır. Üstelik üç yıl süren “muazzam” bir kış. Jenerik sonrasında gördüğümüz Thor yıllar sonra karşımıza çıkmıştı. Belki Kratos’tan intikam almaya gelmişti ya da Ragnarök için yardım istemeye.

Çıkış Tarihi: 2022

Platform: PlayStation 4, PlayStation 5


Sifu

Sifu, oyuncuları ailesini katletmiş 5 kişilik bir suikastçı grubu avlamak için ömür boyu süren bir arayış içerisine girmiş bir karakterin yerine koymakta. Karakterimiz genç bir Kung-Fu çırağı olarak başlayacağı arayışın sonunda kır saçlı ve deneyimli bir dövüş sanatları uzmanı olacak. Sifu modern bir Çin şehrinde büyüyle harmanlanmış bir ortam içerisinde geçecek. Sayısız düşmana karşı tek başımıza mücadele vereceğimiz dövüş oyunu, grafikleriyle de dikkat çekmekte.

Çıkış Tarihi: 8 Şubat 2022

Platform: PlayStation 4, PlayStation 5, Microsoft Windows


Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

Stranger of Paradise: FF Origin ilk Final Fantasy’de bulunana benzer bir dünya içerisinde geçecek. Cornelia, The Western Keep, The Flying Fortress, Crystal Mirage (Orjinal: Mirage Tower) ve daha fazla mekanla serinin hayranlarının dikkatinden kaçmayacak tanıdık mekanlara da sahip olacak.

Hikaye, orjinale benzer olarak, Warrios of Light, Kaos’un dünyalarını tüketmesini önlemek için çıktığı yolculuğu anlatmakta. Elbette her şey orjinalin bir benzeri olmayacak. Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin, Final Fantasy VII Remake’de yapıldığı gibi orjinal Final Fantasy’nin alternatif bir versiyonu olacak. Geliştiriciler, yeni karakterler, yeni mekanlar ve serinin hayranları için benzersiz yepyeni bir hikaye olacağını dile getirmekte. Tanıdık karakterler arasında the King of Cornelia, Princess Sarah, Astos ve Garland yer almakta.

Çıkış Tarihi: 18 Mart 2022

Platform:  PlayStation 4, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows, PlayStation 5, Xbox One


Forspoken

Eskiden Project Athia olarak bilinen Forspoken, Final Fantasy XV’nin geliştirici takımı tarafından oluşturulan Luminous Productions tarafından geliştirilmekte. Anlayacağınız mükemmel bir aksiyon ve büyüleyici bir hikayeyle beklemeye değer. Rogue: One A Star Wars ile ün kazanan Gary Whitta’nın yazarlar arasında yer aldığını da belirtmeliyim. Uncharted serisinde çalışmış Amy Henning’i ve God of War’ın bestecisi Bear McCreary’de elbette. Daha fazlası da var ama beklemeye değer olduğunu söylemiştim öyle değil mi? O halde devam edelim.

Forspoken 21 yaşına girmek üzere olan New York’lu Frey adında genç bir kadın karakter hakkında. Frey, New York’ta heyecan uzak, depresif bir hayat sürerken fantazilerin ve kabusların birdenbire gerçekleştiği Athia’da kendini bulur. Ella Balinska’nın seslendireceği karakterimiz Frey, Athia’daki korkunç canavarları yenmesine yardımcı olacak büyülü yetenekler öğrenecek ve eve dönebilmek için Athia’ı avuçlarının içinde tutan çok güçlü anaerkiller olan Tanta’lara karşı mücadele verecek.

Çıkış Tarihi: 24 Mayıs 2022

Platform: PlayStation 4, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows, PlayStation 5, Xbox One


2022 yılında çıkacak veya çıkması planlanan diğer oyunlar

İpek Ağaoğlu
Oyun Günlüğü Yazarı

Comments

Leave a reply