0

Teknoloji ve donanım alanı her geçen gün hızla gelişmeye devam ediyor. Bu iki alanda her ay yüzlerce haber karşımıza çıkıyor ve dolayısıyla da bir kısmını gözden kaçırabiliyoruz. Oyun Günlüğü olarak sizler için oyunları ve oyuncuları ilgilendiren teknoloji ve donanım haberlerini aylık olarak derleyeceğiz.

Donanım ve teknoloji dünyası 2024 yılına hızlı bir giriş yaptı. Teknoloji devlerinin gövde gösterisi yaptığı CES bu sene de ocak ayında gerçekleşti. Las Vegas’ta 130 bin katılımcıyı ağırlayan etkinlikte yeni donanımlar ve teknolojiler sergilendi. Lafı uzatmadan gelin yeni yılın dikkat çeken donanım haberlerine bir göz atalım!

Ekran kartı piyasasını uzun süredir domine eden Nvidia yeni ekran kartlarını CES 2024’de tanıttı. Yeni ekran kartları RTX 4080 Super, RTX 4070 Ti Super, ve RTX 4070 Super yurt dışı raflarında yerlerini almaya başladı. Ülkemizde henüz stoklara girmeyen kartların kısa süre içerisinde tedarik edilebilir hale geleceğini düşünüyoruz.

2024 yılının ilk oyuncu telefonu Asus ROG Phone 8 kullanıcılara tanıtıldı. Donanımsal geliştirmelerin yanı sıra telefondaki en dikkat çekici yenilik eski kaba tasarımın terkedilmesi. Asus kullanıcı geri bildirimlerini dinlemiş olacak ki ROG Phone 8’in sade tasarımı önceki seriye kıyasla bir hayli hoş görünüyor.

Sony “Spatial Content Creation System” adını verdiği yeni cihazının geliştirildiğini duyurdu. Bir VR gözlüğünü andıran Cihaz, 3D içerik üreticilerinin komplike tasarımları daha kolay geliştirmesini hedefliyor. Sony bu cihazıyla içerik üreticilere genişletişmiş gerçeklik (XR) ortamında gerçek ölçekli 3D modelleri göstermeyi ve oluşturmayı vadediyor.

Asus yeni bir taşınabilir monitör tanıttı. 17.3 inç ekran genişliğindeki Asus ZenScreen Fold OLED, 2560×1920 çözünürlüğe sahip. Ortadan ikiye katlanabilen bu monitörün tasarımı sıradan bir tableti andırıyor. 1,17kg ağırlığındaki taşınabilir monitör VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikası ve DCI-P3 renk aralığıyla etkileyici bir görüntü sunuyor.

Nintendo’nun Switch ile yakaladığı başarı sonrası diğer firmalar da el konsolu pazarına giriş yapıyor. StemDeck, Rog Ally, Lenovo Legion GO’nun ardından MSI’da bu kervana katıldı ve yeni el konsolu Claw’u tanıttı. 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik IPS ekran 120 hertz yenileme hızıyla ve Full HD çözünürlükle geliyor. Intel Core Ultra 7 155H işlemcisi ve Intel Arc grafik birimiyle 2 saate varan oyun süresi sunan el konsolu 675 gram ağırlığında. Windows 11 işletim sistemine sahip Claw Android oyunlarını oynama imkânı da sunacak. Konsolun 2024 yılının ikinci yarısında çıkış yapması bekleniyor.

Henüz geçtiğimiz yıl mayıs ayında çıkış yapan Asus Rog Ally el konsolunun yeni sürümü 2024 yılı içerisinde çıkış yapacak. Asus Hindistan başkan vekili Arnold Su yaptığı bir röportajda Rog Ally 2’nin büyük olasılıkla bu yıl piyasaya sürüleceğini belirtti. Windows özelliklerinin korunacağını söyleyen Su yeni konsolda işin oyunculuk kısmına odaklanacaklarını açıkladı.

Razer daha sürükleyici bir oyun deneyimi yaşatmak için yeni bir oyuncu koltuğu üzerine çalıştıklarını açıkladı. Razer Sensa HD Haptics sıradan bir oyuncu koltuğundan fazlası olacağını iddia ediyor. Koltuk üzerinde bulunan haptic titreşim sensörleri aracılığıyla oyunculara olayların yönünü, mesafesini ve yerini hissetirmeyi hedefliyor. 20 milisaniyeden az gecikmeye sahip haptic titreşim motorları, oyundan alınan ses ve görüntüyü eş zamanlı olarak geri bildirmeye çalışacak

Televizyon denince akla gelen ilk markalardan olan LG kendi deyimleriyle “transparan” bir televizyon sergiledi. 77 inç boyutu ve 4K çözünürlükteki OLED televizyon kapalı haldeyken bir nevi görünmez oluyor ve izleyicilere panelin arka kısmını görme fırsatı tanıyor.
Benzer şekilde Samsung’da 3 farklı transparan televizyon modeli tanıttı. OLED, MicroLED ve LCD şeklinde ayrılan modeller arasında MicroLED versiyonu görünmez olarak anılmayı gerçekten hak ediyor.

Arda Bahçekapılı
Oyun Günlüğü Haber Editörü - Oyun Günlüğü English News Editor